Lady Gaga jako David Bowie
Fot. Instagram
Tribute to David Bowie

Nie tylko Lady Gaga na rozdaniu Grammy! Kto jeszcze i w jaki sposób uhonorował zmarłego Davida Bowiego

18 lutego 2016 10:45
Lady Gaga jako David Bowie
Fot. Instagram

Jednym z najciekawszych wydarzeń gali rozdania nagród Grammy był występ Lady Gagi, która postanowiła oddać hołd niedawno zmarłemu Davidowi Bowiemu, wcielając się w niego na scenie. Kilkuminutowe show zostało wyprodukowane przez współpracownika artysty, Nile'a Rodgersa (współpracowali przy albumie "Let's Dance" z 1983 roku). Dużą rolę odegrała też firma Intel, która odpowiadała między innymi za hologramy, dopełniające scenicznego wizerunku Gagi (np. pająka, który idzie wokalistce po twarzy w trakcie utworu "Space Oddity"). Efekt ich pracy to kombinacja 9 piosenek z lat 70 i 80, a w rytm muzyki zmieniają się kreacje artystki - biała peleryna, boa narzucone na wyszywany na złoto, obcisły kombinezon.

 

 

 

 

Zobacz jak Lady Gaga wcieliła się w swojego idola na gali Grammy.

Show Gagi był bardzo w jej stylu - dynamiczny, oszałamiający bogactwem środków. Jednak nie wszystkich udało jej się przekonać. Maura Johnston z "The Guardian" była jej występem rozczarowana. Skrytykowała dobór piosenek, zarzucając mu, że "reprezentuje jedynie część twórczości, która weszła do  kanonu klasycznego rocka". Według recenzentki Lady Gadze nie udało się pokazać, że "Bowie to nie tylko makijaż i jaskrawe kombinezony".

Zdanie dziennikarki zdaje się podzielać syn Bowiego, Duncan Jones, który po występie napisał na Twitterze: "zbyt podekscytowany lub nieracjonalny, zwykle w efekcie zauroczenia lub nadmiernego entuzjazmu, mentalnie pogubiony". Co to za słowo!?". Zgodnie ze słownikiem to słowo to... "Gaga". Ciekawe jak syn zmarłego artysty zareagował na informację o tym, że piosenkarka zrobiła sobie tatuaż z podobizną jego ojca.

Poza głosami krytycznymi było też sporo pozytywnych. Dziennikarz z "The Telegraph" nazwał występ Gagi "niezwykłym". Wielu pisało też, że Gadze udało się "skraść show". Nic dziwnego. Zdobyła przecież owację na stojąco.

Nie tylko Gaga postanowiła uhonorować Bowiego. Przypomnijmy jak jeszcze oddano hołd artyście.

1. Zespół Arcade Fire i the Preservation Hall Jazz Band uhonorowali gwiazdę w sposób godny Bowiego, który uwielbiał sceniczny rozmach - kolorową paradą nazwaną tytułem piosenki z płyty Hunky Dory - „Pretty Things”. 16 stycznia tysiące fanów przemaszerowało ulicami Nowego Orleanu z członkami zespołów wykonując swoje wersje takich piosenek jak „Heroes, ”Suffragette City”, czy „Rebel Rebel”.
 

 

Tak bawiono się na paradzie ku czci Bowiemu w Nowym Orleanie.

2. Artyści jednoczą się, by złożyć hołd gwieździe. Wchodzą w niekiedy niespodziewane współprace. Na imprezie przed Grammy członkowie Nirvany - Dave Grohl, Krist Novoselic i Pat Smear dołączyli na scenie do Becka, by wykonać klasyczny utwór Bowiego, „The Man Who Sold the World”, który sławę zyskał, gdy Nirvana wykonała cover utworu na koncercie MTV Unplugged.

3. Jak dowiadujemy się ze strony Consequence of Sound Belgijska stacja radiowa Studio Brussels i obserwatorium astronomiczne MIRA postanowili złożyć hołd Bowiemu w wyjątkowy sposób -  zarejestrowali konstelację o jego imieniu składającą się z siedmiu gwiazd. Gdy się je połączy widać błyskawicę z okładki albumu Aladdin Sane. Inicjatywę dopełnia interaktywna strona Stardust for Bowie, na której fani gwiazdy mogą dodawać swoje ulubione utwory, które pojawią się na gwiezdnej mapie Google Sky. Lokalizację konstelacji nietrudno zgadnąć - są to oczywiście okolice Marsa.

4.  Jak czytamy na portalu Oddee, tuż po śmierci Bowiego tygodnik „The Economist” na swoich łamach ukrył subtelne odniesienia do jego twórczości, wplatając w poważne teksty o ekonomii cytaty z tekstów i tytuły piosenek.


5. Mimo tego, że od śmierci artysty minął tylko miesiąc amerykańska piosenkarka alternatywna Amanda Palmer zdążyła wydać ... całą płytę z coverami Bowiego. Zawierający 6 piosenek krążek jest dostępny do słuchania w internecie, a każdemu utworowi towarzyszy wyjątkowa grafika przygotowana przez zaprzyjaźnionego artystę. Na płycie usłyszymy też męża Amandy, pisarza - Neila Gaimana. 

 

Polecamy: Film o Amy Winehouse zdobył Grammy, czy zdobędzie Oscara?

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.