O NIEJ SIĘ MÓWI

Nicole Saleta pilnie potrzebuje nowej nerki! Nie przyjął się drugi przeszczep...

„Po pół roku nerka poszła do kosza”

Monika Katarzyna Krupska 28 listopada 2018 13:00

Nicole Saleta znów walczy o życie! Córka Ewy Pacuły i Przemysława Salety potrzebuje nowej nerki. Ostatnia, którą otrzymała funkcjonowała tylko pół roku. Przeszczep nie przyjął się i 24-latka wróciła do dializ. O jej stanie zdowie Ewa Pacuła opowiedziała więcej w najnowszym wywiadzie. 

Córka Przemysława Salety i Ewy Pacuły walczy o życie

Córka Przemysława Salety i Ewy Pacuły pierwszy przeszczep nerki przeszła w wieku 13 lat. Podczas rutynowych badań kontrolnych lekarze odkryli, że nerki Nicole nie funkcjonują. Dziewczynka zawsze dużo piła i dużo spała, jednak nikt w rodzinie nie chorował na nerki, więc nikomu nie przyszło do głowy, że są to objawy poważnego schorzenia. 

„Była wtedy u babci, podczas ferii. Jej ciocia – siostra Ewy – pracuje w laboratorium i podczas pobytów Niki zwykle robiła jej analizy krwi. Profilaktycznie. Najpierw pomyślała, że to jakieś urządzenie się zepsuło. Powtórzyła więc badania, bo wydawało jej się niemożliwe, żeby dziecko miało takie wyniki. Mocznik przewyższał już 300 procent, a norma jest 41. Zabrano Nicole do szpitala w Tomaszowie, potem od razu do Lublina. Bo to, niestety, nie była pomyłka. W Lublinie natychmiast położono ją na stół operacyjny, założono cewnik i zrobiono dializę, dzięki czemu przeżyła”, powiedział Przemysław Saleta w 2007 roku w VIVIE!. 

Sportowiec został dawcą. Jednak później sam walczył o życie. Nastąpiła u niego niewydolność oddechowa. Stan zdrowia był krytyczny. W naszym wywiadzie Przemysław wyznał: „Dla własnego dziecka oddałbym nawet serce. I nie ma co mówić o bohaterstwie, bo tak postąpiłby każdy ojciec”. Nerka od boksera niestety funkcjonowała tylko przez pięć lat. I trzeba było szukać nowej... 

Na nowy narząd nastolatka czekała trzy lata. W międzyczasie Ewa Pacuła zdecydowała się oddać córce nerkę. Niestety okazało się, że zgodność genetyczna jest niewystarczająca. Trzeba było czekać... 

„Pierwsza nerka od Przemka funkcjonowała pięć lat. Drugi przeszczep nie udał się. Od zmarłego dawcy się nie przyjęła. Po pół roku nerka poszła do kosza. Sprawa jest skomplikowana, a Nicole wróciła na dializy. Czuje się dobrze. Będziemy dążyć do kolejnego przeszczepu”, wyznała w rozmowie z Wideoportalem Ewa Pacuła. 

Przemysław Saleta oddał nerkę córce

Jedenaście lat temy, gdy sportowiec oddał nerkę stał się bohaterem narodowym. W naszym wywiadzie powiedział, że nigdy się nim nie czuł. „Bo co ja tak naprawdę zrobiłem? Oddałem nerkę chorej córce? Każdy ojciec powinien zrobić to samo. Tymczasem w Polsce na tysiąc transplantacji, rodzinnych, nawet jeszcze przed wypowiedziami pana Ziobry, było zaledwie od 7 do 11. W Skandynawii na przykład jest ich 40 procent. Prawda jest taka, że przeszczepy rodzinne są najskuteczniejsze. Nerka od osoby bliskiej genetycznie łatwiej się adaptuje i dziecko może potem brać słabsze leki. Mam nadzieję, że te bariery psychologiczne zostaną teraz przełamane. Będę o to walczył”, powiedział. 

Dodał, że bardzo kocha córkę i jego zachowanie powinno być standardem, a nie czymś niezwykłym. „Gdyby trzeba było, oddałbym jej serce. Ale nie znoszę takich patetycznych deklaracji”, zakończył.  

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.