Huragan Irma
Fot. East News
VIVA! Tylko u nas

Dlaczego huraganom nadawane są żeńskie imiona?

Weronika Kostyra 18 stycznia 2018 16:15
Huragan Irma
Fot. East News

Orkan Fryderyka sieje spustoszenie w Europie i po raz kolejny przypomina, że w starciu z naturą człowiek jest bezsilny. Naukowcy badają i śledzą zjawiska meteorologiczne, by w miarę możliwości przewidzieć ich siłę i miejsce wystąpienia, zmniejszyć szkody, a przede wszystkim ratować ludzkie życie. Pamiętamy huragany Katrina, Emma, Paula – czy to przypadek, że budzącym grozę i siejącym zniszczenie kataklizmom często nadawane są żeńskie imiona?

Jak nadaje się imiona huraganom?

Rzeczywiście przez lata wybierano wyłącznie żeńskie imiona, ale proceder ten zakończono w latach 70. pod wpływem protestów feministek. Obecnie światowa organizacja metereologiczna układa na każdy rok i dla każdego akwenu zamkniętą listę imion, po jednym na każdą literę alfabetu. Znajdują się na niej najpopularniejsze imiona - zarówno żeńskie, jak i męskie. Zestawów jest kilka i powracają one cyklicznie co kilka lat, lecz nazwy, które nadano wcześniej szczególnie niszczycielskim i tragicznym zjawisk zastępuje się innym imieniem na tę samą literę.

Każdego roku kolejne huragany, orkany i inne zjawiska nazywa się kolejnymi imionami z listy, zaczynając od początku. Nie każdy jednak zyskuje taką sławę jak obecnie Fryderyka czy w zeszłym roku Irma oraz Harvey, który pod koniec sierpnia uderzył w Teksas.

Zobacz także: „Jestem tą kropką nad i”. Bartek Jędrzejak o telewizyjnych początkach

TAGI #deszcz

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.