koronawirus
Fot. ADOBE STOCK
O TYM SIĘ MÓWI

Naukowcy z Izraela opracowali nowy test na koronawirusa. Wynik już po sekundzie!

Błyskawicznie wykrywa zakażenie

Ksenia Krasko 14 sierpnia 2020 12:54
koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Naukowcy z całego świata prowadzą intensywne badania nad różnymi rozwiązaniami, które pozwolą powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Od kilku miesięcy eksperci głowią się nad opracowaniem skutecznej szczepionki, ale badacze z Izraela pochwalili się właśnie innym osiągnięciem. Udało im się stworzyć test, który błyskawicznie wykrywa zakażenie chorobą Covid-19.

Naukowcy z Izraela opracowali ekspresowy test na koronawirusa

Jak informuje Sheba Medical Center, naukowcom z Izraela udało się opracować bardzo szybki i skuteczny test na koronawirusa. Eksperci zapewniają, że zakażenie ma być wykrywane... w sekundę.

Badanie ma być bezpieczne i całkowicie bezbolesne. Jak tłumaczy TVN24, polega na przepłukaniu ust solą fizjologiczną i wypluciu tego płynu do specjalnej fiolki. Przebada ją niewielkie urządzenie widmowe, analizujące próbkę przy pomocy światła. Na podstawie zachodzących w niej reakcji, da się stwierdzić, czy w ślinie badanej osoby są ślady wirusa.

Eli Schwartz z Sheba Medical Center stwierdził, że nowy test jest o wiele łatwiejszy w użyciu niż badania na wymazach, które stosowane są obecnie. „Jak dotąd mamy bardzo obiecujące wyniki w stosowaniu tej metody, która będzie znacznie wygodniejsza i dużo tańsza”, przekazał mediom.

O sukcesie może świadczyć wynik wstępnych badań klinicznych z udziałem setek pacjentów. Nowe urządzenie, oparte na sztucznej inteligencji, wykrywało obecność koronawirusa z 95% skutecznością.

Amos Panet, ekspert w dziedzinie wirusologii molekularnej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie, nie jest przekonany, czy opracowane testy rzeczywiście są skuteczne. Zwraca uwagę, że „obecność wirusa w ślinie wzrasta w miarę rozwoju choroby, dlatego dużym wyzwaniem jest wykrycie go u osób bez objawów zakażenia”.

Jak informuje producent urządzenia, wykonującego nowe testy – izraelska firma Newsight Imaging – wykonanie jednego badania kosztuje mniej niż 25 centów. Cena całości nie powinna przekroczyć 200 dolarów. 

Źródło: TVN24

Koronawirus, test, covid, pandemia, epidemia
Fot. Adobe stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.