Titanic nie zatonął przez górę lodową. Prawda o katastrofie wyszła na jaw
Fot. East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Naukowcy dostali ważne pozwolenie dotyczące Titanica. Wydobędą z niego ogromny skarb

Niestety muszą się mocno pospieszyć...

Rafał Kowalski 12 lipca 2020 14:51
Titanic nie zatonął przez górę lodową. Prawda o katastrofie wyszła na jaw
Fot. East News

Sto osiem lat temu w nocy z 14 na 15 kwietnia zatonął najpopularniejszy statek pasażerki w historii świata. Na Titanicu płynącym z Southampton do Nowego Jorku bawiło się ponad 2200 osób, ale jedynie 700 przeżyło ogromną katastrofę. Zderzenie się z górą lodową i pożar w kotłowni sprawiły, że wrak brytyjskiego transatlantyku leży dziś na dnie oceanu na głębokości 4000 metrów. Od wielu lat nurkowie i naukowcy badają wrak statku, ale dopiero teraz wydano pozwolenie na ważną czynność.

Telegraf Macroni – ogromny skarb Titanica. Kiedy statek przestanie istnieć?

Kilka tygodni temu Global News podało, że firm RMS Titanic Inc posiadająca prawa do wraku zwróciła się do sądu ze specjalną prośbą. Eksperci chcieliby bowiem przeciąć kadłub statku tak, by wydobyć z niego ważny przedmiot. Mowa o telegrafie Macroni, przez który załoga prosiła inne załogi o pomoc.

Po miesiącach starań sędzia Rebecca Beach Smith z Sądu Rejonowego w Norfolk w stanie Wirginia wyraziła zgodę na tę trudną operację. Wszystko dlatego, że telegraf ma ogromną wartość historyczną, edukacyjną i naukową. Treść pozwolenia mówi, że nurkowie mogą zrobić tylko minimalne nacięcia, ale i one wystarczą byśmy być może przybliżyli się do kolejnych nieznanych faktów o katastrofie sprzed 108 lat.

Niestety, decyzja sądu ma też swoich przeciwników. Wiele osób uważa za skandal powyższą operację, ponieważ wrak Titanica traktuje się jak masowy grób, który powinien być otoczony czcią. Przeciwnikom wydobycia telegrafu, czyli członkom Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej, nie uda się jednak zmienić planów tych, którzy mają prawa do wraku.

Być może to ostatnia chwila, by zdobyć kolejne cenne informacje o katastrofie. Według badaczy, Titanic całkowicie zniknie z oceanu już za.. 20 lat! Powód? Naturalny. Wrak według nurków, którzy oglądali go latem 2019 roku rozkłada się w zaskakująco szybkim tempie. Działa bowiem na niego ogromna liczba bakterii niszczących metal a także zmieniające się w miejscu zatonięcia prądy wodne.

Jak Titanic wygląda dzisiaj? Poniżej zamieszczamy film nakręcony w zeszłym roku. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez No Star Line (@no_star_line)

TAGI #Titanic

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.