Depresja, molestowanie
Fot. Unsplash
O NIEJ SIĘ MÓWI

Nastolatka zdecydowała się na eutanazję po okropnych przeżyciach z dzieciństwa

Nie mogła wyjść z pogłębiającej się depresji…

Redakcja VIVA! 5 czerwca 2019 19:28
Depresja, molestowanie
Fot. Unsplash

Nastolatka z Holandii, Noa Pothoven, otrzymała akceptację wniosku o dobrowolną eutanazję. Dziewczyna zmagała się z wyjątkowo ciężką odmianą depresji i innymi chorobami, w tym anoreksją. Dodatkowo nie mogła poradzić sobie z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa.

Nastolatka z Holandii zdecydowała się na eutanazję

Noa Pothoven była mieszkanką miasteczka Arnhem. Przeżyła trudne chwile w dzieciństwie, kiedy w wieku 14 lat została zgwałcona. Sprawców nigdy nie skazano, ponieważ dziewczyna wstydziła się i bała reakcji otoczenia. To zdarzenie na zawsze zmieniło jej podejście do świata – lekarze zdiagnozowali u nastolatki zespół stresu pourazowego, depresję i anoreksję. Dziewczyna opisała swoją historię w biografii Winning or Learning. W ten sposób chciała pomóc innym nastolatkom, które zetknęły się z taką sytuacją. Wielokrotnie podkreślała, że w Holandii brakuje miejsc i osób, które mogłyby pomóc ofiarom, zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Winnen of Leren (@winnenofleren)

Noa walczyła o pozwolenie na eutanazję od kilku miesięcy, nie zdradzając swoich planów ani rodzicom, ani przyjaciołom. O swojej decyzji poinformowała na Instagramie przed zabiegiem: „Długo się zastanawiałam, czy powinnam o tym opowiadać, ale w końcu postanowiłam, że tak. [...] to mój plan od dawna, i nie jest spontaniczny. Od razu przejdę do rzeczy: maksymalnie za 10 dni umrę”. Pothoven poprosiła przyjaciół, aby nie starali się jej przekonać do zmiany decyzji. „Po wielu latach walki jestem wykończona. Teraz nie jem i nie piję [...] a moje cierpienie jest nie do zniesienia… Zawsze jestem przestraszona, zawsze spodziewam się najgorszego. Moje ciało do teraz wydaje mi się brudne”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Winnen of Leren (@winnenofleren)

Eutanazja przeprowadzona była w domu rodzinnym nastolatki 2. czerwca tego roku. Holenderskie media podają jednak sprzeczne informacje co do ostatnich minut jej życia – prawdopodobnie dziewczyna odeszła w kręgu bliskich, jednak istnieje też wersja, że pożegnała się z nimi za pomocą liścików. Wiadomo jedynie, że Noa mogła poprosić o pomoc i opinię jedynie lekarzy, nie pytając rodziców o zdanie. Miała na to prawo od kiedy skończyła 17 lat. 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!