Księżniczka Wiktoria, szwedzka księżniczka Wiktoria, szwedzka rodzina królewska
Fot. AFP/EAST NEWS
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Szwedzka księżniczka Wiktoria zmaga się z ciężką chorobą! 

Choruje na to zaledwie dwa procent społeczeństwa

Gabriela Czernecka 18 września 2018 08:57
Księżniczka Wiktoria, szwedzka księżniczka Wiktoria, szwedzka rodzina królewska
Fot. AFP/EAST NEWS

Księżniczka Wiktoria, następczyni szwedzkiego tronu, jest ciężko chora! Nie od dziś wiadomo, że podobnie jak jej rodzeństwo - księżniczka Madeleine i książę Carl Philip księżniczka Wiktoria zmaga się z dysleksją. Niewielu jednak wie, że następczyni szwedzkiego tronu zmaga się z inną chorobę, która nie ułatwia jej pełnienia swoich funkcji. Księżniczka Wiktoria cierpi również na ... prozopagnozję! Co to takiego? 

Problemy zdrowotne księżniczki Wiktorii

„Ludzie mnie nienawidzą i myślą, że ich nie szanuję”, żalił się przed laty w wywiadzie dla Esquire Brad Pitt. Aktor, podobnie jak księżniczka Wiktoria zmaga się z ciężką chorobą, na którą cierpi zaledwie dwa procent społeczeństwa. O co chodzi? O problemach zdrowotnych księżniczki Wiktorii podawano przed laty. Choć wydawałoby się, że jej życiorys jest jak wyciągnięty z bajki, księżniczka Wiktoria przed laty walczyła z anoreksją i bulimią.

„To były dla mnie bardzo ciężkie lata. Przeszłam długą terapię, by odzyskać harmonię, odkryć samą siebie, poznać swoje granice, nie wymagać więcej, niż jestem w stanie udźwignąć”, mówiła w jednym z wywiadów. Problemy zaczęły się już gdy była nastolatką. W pewnym momencie uświadomiła sobie, że gdy kiedyś zasiądzie na tronie, nieustannie poddawana będzie ocenie.

„Zrozumiałam wtedy, że nie mam na nic wpływu. Moje życie zostało już zaplanowane w momencie narodzin”, wyznała. Wielokrotnie z Pałacu Drottningholm w Sztokholmie zabierała ją karetka. Wówczas zdecydowała się na leczenie w jednej ze sztokholmskich klinik. Wyrozumiałość rodziny, wsparcie psychologów i wielka miłość ukochanego pomogły jej w odzyskaniu spokoju ducha. 

Księżniczka Wiktoria cierpi na prozopagnozję

Od tamtej pory księżniczka Wiktoria bardzo dba o swój styl życia, dobrze się odżywia i pilnuje, by nie popadać w skrajności. I choć wydawałoby się, że problemy zdrowotne już ma za sobą, to na co dzień mierzy się z pewną chorobą, która nie ułatwia jej życia. I nie chodzi o dysleksję, na którą cierpi nie tylko ona, ale i jej rodzeństwo - księżniczka Madeleine i książę Carl Philip. 

Księżniczka Wiktoria, podobnie jak Brad Pitt, cierpi na prozopagnozję. Co to za choroba? To schorzenie percepcji wzrokowej, które polega na tym, że osoba, która na nią cierpi ma zaburzoną pamięć semantyczną dotyczącą znajomych osób. „Dolegliwość ta nazywana jest również agnozją twarzy lub ślepotą twarzy. Osoba na nią cierpiąca nie rozpoznaje twarzy, myli osoby, chociaż potrafi rozpoznać znaki szczególne np. pieprzyk, znamię”, mówi dr Ewa Andrzejewska, neurolog CM Łódź-Kopernik. 

Księżniczka Wiktoria ma więc dość spory problem z rozpoznawaniem twarzy znajomych czy widzianych już osób. Nie ma jednak problemu z tym, by zapamiętać jakieś fakty na temat tej osoby, potrafi rozpoznawać ludzi na podstawie informacji z innych źródeł niż twarz, co z pewnością ułatwia jej zadanie, gdy pełni obowiązki reprezentatywne jako następczyni tronu Szwecji. 

Dolegliwość ta nie jest niebezpieczna, a jedynie kłopotliwa i utrudniająca kontakty międzyludzkie, zwłaszcza, gdy codziennie poznaje się głowy państwa, czy reprezentantów różnych fundacji... Na szczęście u boku księżniczki Wiktorii nieustannie czuwa jej mąż, książę Daniel, na którego ta zawsze może liczyć w kłopotliwej sytuacji! 

księżniczka Wiktoria ze Szwecji obchodzi 41. urodziny
Fot. Getty Images

księżniczka Wiktoria ze Szwecji obchodzi 41. urodziny
Fot. Getty Images

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.