Najstarszy człowiek na świecie nie żyje, main topic
Fot. YouTube
O TYM SIĘ MÓWI!

Nie żyje najstarszy mężczyzna na świecie. Francisco Nunez Olivera miał 113 lat

Damian Duda 31 stycznia 2018 11:00
Najstarszy człowiek na świecie nie żyje, main topic
Fot. YouTube


W hiszpańskiej miejscowości Bienvenida zmarł Francisco Nunez Olivera, uznawany za najstarszego mężczyznę na świecie. Ile miał lat? 113! A sekret jego długowieczności zadziwił wszystkich. Jaka była jego recepta na długowieczność?

Zobacz też: Nie żyje Mark Salling z serialu „Glee’’! Ciało 35-letniego aktora znaleziono w pobliżu koryta rzeki

Francisco Núnez Olivera — biografia

Urodził się 13 grudnia 1904 roku. W latach trzydziestych Oliviera brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej. W młodości pracował na roli. Jednak przez wiele lat — mimo ogromnego wysiłku fizycznego — cieszył się dobrym zdrowiem. Pierwsze problemy zdrowotne pojawiły się u Hiszpana dopiero po ukończeniu 90. urodzin. Wówczas mężczyzna przeszedł operację usunięcia nerki. W wieku 98 lat Oliviera zachorował na zaćmę. Tuż po jej operacji powrócił do czytania książek. Miał czworo dzieci, dziewięcioro wnuków i piętnaścioro prawnuków.

Recepta na długowieczność

Dlaczego Francisco Nunez Olivera przez tak długi czas cieszył się świetnym zdrowiem? Jak przyznał w rozmowie z mediami, swoją sprawność fizyczną zawdzięcza... długim spacerom. Jeszcze sześć lat temu, w wieku 107 lat, spacerował po swojej miejscowości.

Najstarszy mężczyzna na świecie zmarł 29 stycznia 2018 roku w wieku 113 lat i 47 dni.

Ile lat ma najstarszy mężczyzna na świecie?

Według ustaleń Gerontology Research Group obecnie najstarszym mężczyzną jest Japończyk, Masazou Nonaka, który ma 112 lat. Na świecie żyje około 300-450 superstulatków, czyli osób, które żyją ponad 110 lat. A najwięcej z nich jest mieszkańcami Japonii.

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BARBARA KURDEJ-SZATAN wyznaje: „Zasuwając intensywnie, oczekiwałam, że gdy wrócę do domu, będę mogła się zrelaksować. Tymczasem były awantury…”. GREG i RAFAŁ COLLINS – od happy endu do tragedii był tylko krok. W VIVIE! na Lato w cyklu Ona o Niej – KRYSTYNA CIERNIAK-MORGENSTERN o ELŻBIECIE CZYŻEWSKIEJ: „Szamotała się psychicznie. Z jednej strony niedawno poślubiony mąż, a z drugiej Polska…”. W cyklu Sztuka gotowania – HANNA LIS. Czy spełni swoje „kulinarne” marzenie i wybierze się do Peru? W Podróżach z Historią: tajemnice KASZUB.