Najstarszy człowiek na świecie nie żyje, main topic
Fot. YouTube
O TYM SIĘ MÓWI!

Nie żyje najstarszy mężczyzna na świecie. Francisco Nunez Olivera miał 113 lat

Damian Duda 31 stycznia 2018 11:00
Najstarszy człowiek na świecie nie żyje, main topic
Fot. YouTube


W hiszpańskiej miejscowości Bienvenida zmarł Francisco Nunez Olivera, uznawany za najstarszego mężczyznę na świecie. Ile miał lat? 113! A sekret jego długowieczności zadziwił wszystkich. Jaka była jego recepta na długowieczność?

Zobacz też: Nie żyje Mark Salling z serialu „Glee’’! Ciało 35-letniego aktora znaleziono w pobliżu koryta rzeki

Francisco Núnez Olivera — biografia

Urodził się 13 grudnia 1904 roku. W latach trzydziestych Oliviera brał udział w hiszpańskiej wojnie domowej. W młodości pracował na roli. Jednak przez wiele lat — mimo ogromnego wysiłku fizycznego — cieszył się dobrym zdrowiem. Pierwsze problemy zdrowotne pojawiły się u Hiszpana dopiero po ukończeniu 90. urodzin. Wówczas mężczyzna przeszedł operację usunięcia nerki. W wieku 98 lat Oliviera zachorował na zaćmę. Tuż po jej operacji powrócił do czytania książek. Miał czworo dzieci, dziewięcioro wnuków i piętnaścioro prawnuków.

Recepta na długowieczność

Dlaczego Francisco Nunez Olivera przez tak długi czas cieszył się świetnym zdrowiem? Jak przyznał w rozmowie z mediami, swoją sprawność fizyczną zawdzięcza... długim spacerom. Jeszcze sześć lat temu, w wieku 107 lat, spacerował po swojej miejscowości.

Najstarszy mężczyzna na świecie zmarł 29 stycznia 2018 roku w wieku 113 lat i 47 dni.

Ile lat ma najstarszy mężczyzna na świecie?

Według ustaleń Gerontology Research Group obecnie najstarszym mężczyzną jest Japończyk, Masazou Nonaka, który ma 112 lat. Na świecie żyje około 300-450 superstulatków, czyli osób, które żyją ponad 110 lat. A najwięcej z nich jest mieszkańcami Japonii.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?