Księżna Sarah Ferguson
Fot. ONS
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Najbardziej nielubiana księżna o wizycie w Polsce: „Usłyszałam, że nie powinnam jechać”

Co sądzi o naszym kraju?

Gabriela Czernecka 19 lipca 2018 19:58
Księżna Sarah Ferguson
Fot. ONS

Wiedzieliście, że najbardziej znienawidzona księżna, Sarah Ferguson, była w Polsce? Zwykle kojarzy się ze skandalami, ale od kilku lat stara się trzymać od nich z daleka i w pełni poświęca się działalności charytatywnej. Teraz, by utrwalić swój wizerunek ułożonej i przykładnej księżnej, postanowiła opowiedzieć o czasach, w których zawitała do Polski. „Usłyszałam, że nie powinnam tam jechać”, mówi o pobycie w naszym kraju. Jej historia może Was zaskoczyć! 

Wizyta księżnej Sarah w Polsce

„Nigdy nie zapomnę Ani, małej dziewczynki umierającej na raka w strasznych warunkach w Polsce”, zaczyna swoją opowieść Sarah Ferguson, księżna Yorku. „Ktoś opowiedział mi o zanieczyszczeniach na zindustralizowanym Dolnym Śląsku, gdzie śmiertelność dzieci jest największa w Europie. Zdecydowałam, że muszę zobaczyć to na własne oczy”, pisze w Evening Standard.

Księżna Sarah przed wizytą w naszym kraju usłyszała, że nie powinna jechać, bo jej podróż zostanie źle odebrana. Synowa królowej Elżbiety II postanowiła jednak postawić na swoim i jak się okazuje słusznie, bowiem wygląda na to, że to właśnie wizyta w Polsce zapoczątkowała jej działalność charytatywną. Przypomnijmy, że Sarah Ferguson po raz pierwszy pojawiła się u nas w 1992 roku, ale dopiero teraz tak otwarcie opisała to, jak przebiegała wizyta w naszym kraju.

„Była jednym z cierpiących dzieci, które poznałam. Na tym oddziale nie było odpowiednich leków, znieczulenia, był jeden dzielony na wszystkie dzieci sprzęt do chemioterapii. Gdy któregoś razu trzymałam rękę Ani, zobaczyłam, że jej kciuk jest nieco wygięty. Powiedziała mi, że czasem ból jest tak ogromny, że może się od niego uwolnić tylko poprzez wyginanie palca. Miała tylko 15 lat, niedługo później zmarła”, wyznała w elaboracie dla Evening Standard.

Księżna przyznaje, że to właśnie w Polsce narodziła się myśl, by pomóc dzieciom, które najbardziej tego potrzebują. „Usłyszałam, że nie powinnam tam jechać, że taka podróż wzbudzi kontrowersje. Ale cieszę się, że to zrobiłam. Ania nauczyła mnie, czym jest prawdziwa odwaga, zainspirowała mnie do stworzenia fundacji Children in Crisis”, wspomina.

Księżna Sarah w Polsce pojawiła się również w 2008 roku. Wówczas odwiedziła nasz kraj wraz z córką księżniczką Eugenią, która niebawem stanie na ślubnym kobiercu. Panie przyjechały do Lipnicy Wielkiej, gdzie Sarah Ferguson odebrała nagrodę Amicus Hominum, przyznaną jej przez marszałka Małopolski. To właśnie tu organizacja Ferguson zaopiekowała się centrum dla dzieci wymagających długotrwałego leczenia.

„Jestem szczęśliwa, że przyjechałam tu znowu. Czuję się tu jak w drugim domu”, wyznała. Wiedzieliście, że od 24 lat jest honorową obywatelką Lipnicy Wielkiej? Więcej, księżna ma także własny kawałek ziemi w tej gminie, który został jej przekazany w uznaniu jej zasług w 1994 roku.

Działalność charytatywna księżnej Sarah

„Gdy założyłam Children in Crisis, wierzyłam, że cierpienie nie ma granic i czyjeś ego, czyjaś rasa, pochodzenie nie powinny mieć znaczenia, jeśli chodzi o dostęp dzieci do edukacji i opieki zdrowotnej (…). To zatrważające, że 121 mln dzieci na świecie nie ma szansy, by chodzić do szkoły, bo w ich państwach toczą się wojny i konflikty”, pisze w swoim eseju.

Wygląda na to, że tekst opublikowany przez Evening Standard ma pomóc utrwalić jej obecny wizerunek. Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu była znana głównie ze skandali. Nazywano ją czarną owcą brytyjskiej royal family oraz „księżną wieprzowiny”. Romansowała z doradcą finansowym, zdradziła księcia Andrzeja (syna królowej Elżbiety II), krytykowana za ekstrawagancki styl życia, próbowała nawet przyjąć łapówkę za sprzedaż prywatności syna królowej (!). 

Nic więc dziwnego, że jej obecny medialny image zaskakuje. Teraz stara się unikać skandali, choć na ślubie Harry'ego i Meghan jej zachowanie odbiegało od tego, którego wymagali państwo młodzi. Trzeba jednak przyznać, że księżna Sarah przeszła sporą metamorfozę. W Polsce chyba mało kto miał świadomość tego, że jest tak bardzo zaangażowana w pomoc chorym dzieciom w naszym kraju. Wygląda na to, że z najbardziej znienawidzonej księżnej stała się księżną idealną! Pytanie tylko, na jak długo...  

Sarah Ferguson
Fot. Getty Images

Sarah Ferguson
Fot. ONS

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.