Najbardziej wpływowi Polacy ranking wprost 2019
Fot. VIVA!
O TYM JEST GŁOŚNO

Jest Rubik i Podsiadło, ale w czołówce politycy. Oto najbardziej wpływowi Polacy!

Ranking opublikował tygodnik „Wprost”

Gabriela Czernecka 30 października 2019 13:27
Najbardziej wpływowi Polacy ranking wprost 2019
Fot. VIVA!

Kto znalazł się w zestawieniu najbardziej wpływowych Polaków? Tygodnik Wprost opublikował właśnie swój ranking. Znaleźli się w nim politycy, artyści, sportowcy i biznesmeni. W 2018 roku na pierwszym miejscu zestawienia uplasował się prezes PiS, Jarosław Kaczyński, a tuż za jego plecami byli premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący RE Donald Tusk. W tegorocznym zestawieniu wśród najbardziej wpływowych rodaków znaleźli się: Robert Lewandowski, Martyna Wojciechowska, Dorota Rabczewska, Dawid Podsiadło, a także Olga Tokarczuk. W samej czołówce rankingu przodują jednak politycy. Zobaczcie, kto znalazł się na pierwszym miejscu! 

Najbardziej wpływowi Polacy - ranking Wprost

Tygodnik Wprost co roku publikuje listę najbardziej wpływowych Polaków: „Jest ona przypomnieniem, że są wśród nas osoby, które swoją pracą, talentem czy siłą zajmowanego stanowiska wpływają na nasze życie i kształtują rzeczywistość, w której żyjemy. Trzeba ich obserwować, podziwiać czy nawet starać się naśladować, ale też rozpoznać tych, którzy są wpływowi, ale lepiej ich unikać”, tłumaczy redakcja. Magazyn Wprost przedstawił pięćdziesiąt sylwetek. Całe zestawienie zamyka Agnieszka Holland, polska reżyserka filmowa i teatralna. Niedawno premierę miał jej najnowszy film Obywatel Jones, który już okrzyknięto jednym z najlepszych filmów w jej karierze. Za Holland w zestawieniu znalazła się Ewa Chodakowska, trenerka personalna i blogerka oraz Nicole Sochacki-Wójcicka, czyli autorka bloga MamaGinekolog.

Ewa Chodakowska, VIVA! 08/2018
Fot. Marlena Bielińska

Następnie mamy szereg polityków: 47. miejscu Lech Wałęsa, na 46. Barbara Nowacka, a na 45. Robert Biedroń. 44. miejsce należy do przedsiębiorcy Zygmunta Solorza-Żaka, a 43. zajął dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike, Wiesław Myśliwski. Kolejne miejsca należą do dyrektora programowego TVN, Edwarda Miszczaka, prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz, podróżniczki Martyny Wojciechowskiej i do polskiej działaczki humanitarnej Janiny Ochojskiej

Miejsce 38. w rankingu najbardziej wpływowych Polaków według Wprost zajmuje Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, czyli międzynarodowy ruch uczniów i studentów, którzy w trakcie zajęć szkolnych protestują przeciw globalnemu ociepleniu i zmianom klimatu, wywołanym przez człowieka. Kolejne miejsca należą do ludzi związanych z polityką i ze światem nauki: 37. miejsce zajął Jacek Sasin, 36. Jerzy Kwaśniewski, 35. Bronisław Komorowski, 34. Aleksander Kwaśniewski, 33. Adam Glapiński, a 32. Jarosław Gowin. Miejsce 31. należy do Jerzego Owsiaka, a 30. do Anji Rubik

Anja Rubik, Viva! de luxe 21/2019
Fot. Marcin Kempski/I Like Photo

Najbliższe dziesięć miejsc w rankingu zajmują: Jan Komasa, Rafał Trzaskowski, Patryk VegaWładysław Kosiniak-KamyszAbp Marek JędraszewskiDorota „Doda” Rabczewska-StępieńAdrian ZandbergRyszard TerleckiRobert Lewandowski i Danuta Holecka. Na miejscu 19 znalazł się Grzegorz Schetyna, na 18. Adam Bielan, a na 17. Adam Bodnar. Miejsce 16. należy do Roksany Węgiel. Jeszcze przed pierwszą  10. znaleźli się: Marian Banaś, Włodzimierz Czarzasty, Michał Sołowow czy Zbigniew Ziobro.

Roksana Węgiel
Fot. Agnieszka Kulesza i Łukasz Pik/DAS AGENCY

Najbardziej wpływowi Polacy pierwsza dziesiątka

Miejsce 10. zajęli przedstawiciele świata muzyki, czyli Dawid Podsiadło i Taco Hemingway. Fani artystów pod koniec września wypełnili cały Stadion Narodowy w Warszawie, a komentatorzy podkreślali, że takiego rozmachu nie miał jeszcze dotąd żaden koncert polskiego artysty popularnego! Miejsce 9. należy do Ojca Tadeusza Rydzyka. Wybór redakcja tłumaczy słowami: „Znaczenie o. Rydzyka spadło także dlatego, że obóz rządzący dysponuje dziś solidnym zapleczem medialnym wraz z telewizją publiczną. Partię wspiera też zupełnie otwarcie Episkopat, w tym przewodniczący abp Stanisław Gądecki. Dysponując takimi aktywami, Jarosław Kaczyński ma znacznie mniej powodów, żeby zabiegać o względy zakonnika, do którego przecież zawsze czuł pewien dystans”, czytamy w tygodniku.

Kolejne miejsce zajmuje prezydent Andrzej Duda za to, że „jego prezydentura jest dobrze oceniana przez ponad połowę Polaków. Ale opozycja uważa, że jest prezydentem partyjnym i realizował kontrowersyjne pomysły obozu politycznego, z którego się wywodzi, np. przejęcie Trybunału Konstytucyjnego. W mijającej kadencji prezydent zainicjował konsultacje w sprawie zmiany konstytucji”, pisze Wprost.

Miejsce 7. należy do Małgorzaty Kidawy-Błońskiej za bardziej spektakularny polityczny debiut na naszej liście, a miejsce 6. do prezesa TVP, byłego posła i europosła, Jacka Kurskiego. Pierwszą piątkę zamykają bracia Sekielscy, czyli Tomasz i Marek. Bracia zostali docenieni za produkcję Tylko nie mów nikomu, jeden z najgłośniejszych filmów dokumentalnych w Polsce o pedofilii w polskim kościele. 

Tomasz Sekielski, Viva! 11/2019
Fot. Szymon Szcześniak/LAF AM

Miejsce 4. należy do przewodniczącego Rady Europejskiej, Donalda Tuska. Miejsce 3 należy do Mateusza Morawieckiego, który od 2017 roku sprawuje urząd premiera. Wcześniej był wiceprezesem Rady Ministrów. Miejsce 2. zajęła Olga Tokarczuk, wybitna pisarka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla. Miejsce 1. zajmuje Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości, polityk i były premier. A kto Waszym zdaniem, powinien znaleźć się w pierwszej trójce?  

Olga Tokarczuk
Fot. łukasz Giza

Jarosław Kaczyński, VIVA! kwiecień 2013
Fot. SZYMON SZCZEŚNIAK / LAF AM

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.