O TYM SIĘ MÓWI

Lekarze z Wietnamu: koronawirus mutuje! Co to dla nas oznacza?

Jeden z odkrytych typów może być groźniejszy...

Rafał Kowalski 7 kwietnia 2020 14:59

Epidemia koronawirusa zabrała życie już ponad 76 tysiącom osób, a ponad 1,3 miliona zostało zakażonych. Wiele razy mówiło się o tym, że sytuacja może pogorszyć się, gdy COVID-19 zacznie mutować. Jak dowodzą wietnamscy lekarzy – to już się stało. Naukowcy wykazali, że wirus, którym zarażonych jest część Europejczyków jest inny od tego, który pierwotnie wykryto w Chinach.

Mutacje koronawirusa – co już wiemy?

Jak za wietnamską rządową gazetą Viet Nam News podaje PAP, lekarze z Narodowego Instytutu Higieny i Epidemiologii w Wietnamie wykryli dwa typy koronawirusa. O sprawie poinformowała media dyrektor firmy dr Le Thi Quynh Mai, która twierdzi, że wyizolowane wirusy to: ten, którym zarazili się pacjenci podróżujący z Europy oraz ten, który zakażał bez wyjazdów poza Azję.

Między dwoma rodzajami wirusa istnieją istotne różnice. Jakie? Na razie nie wiadomo. Dr Le zdradziła jedynie, że kolejne badania mają na celu ustalić, który z COVID-19 jest bardziej niebezpieczny za dla ludzi; którym łatwiej się zakazić. To co można powiedzieć już dziś to to, że wszystko będzie od czynników środowiskowych.

Wyniki eksperymentów pomogą w jeszcze lepszym opracowaniu szczepionek. Przypomnijmy, że Wietnam to kraj, w którym zanotowano jedynie niecałe 250 przypadków zarażeń koronawirusem. Żaden z pacjentów nie zmarł.

Przypominamy: jeżeli podejrzewasz u siebie koronawirusa,  zadzwoń pod całodobowy numer 800 190 590 i uzyskaj pomoc. Pod tym numerem telefonu, wykwalifikowany personel odpowie też na Twoje pytania i doradzi, co zrobić w sytuacji, o którą zapytasz. Radzimy też, aby często myć ręce (ciepłą wodą i mydłem) oraz nie wychodzić z domu poza naprawdę pilnymi sprawami. 

Pandemia, bliskość, para, koronawirus
Fot. Getty Images

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.