Murtaza Ahmadi, fan Messiego
Fot. East News
O NIM SIĘ MÓWI

Dwa lata temu mówił o nim cały świat… Dziś 7-letni Murtaza jest w niebezpieczeństwie!

To największy fan Messiego!

Rafał Kowalski 7 grudnia 2018 06:00
Murtaza Ahmadi, fan Messiego
Fot. East News

Dwa lata temu świat poznał małego afgańskiego chłopca Murtazę Ahmadiego. Wszystko za sprawą zamiłowania dziecka do piłkarza Leo Messiego. Żyjący w biedzie chłopiec został zauważony przez gwiazdę sportu, po tym jak w internecie rozpowszechniano zdjęcie, na którym (ówcześnie) pięciolatek miał na sobie koszulkę wykonaną z foliowych torebek. Kreację ozdabiał napis „Messi” i numer 10 namalowany flamastrem. Późniejsza sława przyniosła Murtazie i jego rodzinie więcej nieszczęścia niż pożytku…

Jak dziś żyje Murtaza Ahmadi, fan Messiego?

Pod koniec 2016 roku Messi spotkał się z chłopcem i podpisał mu koszulkę oraz obdarował go kilkoma prezentami. Po tym wydarzeniu wiele firm kontaktowało się z rodziną Murtazy, chcąc sfinansować jego szkolenia z piłki nożnej czy kupić lepszy sprzęt do grania. Niestety, szczęście rodziny Ahmadi nie trwało długo.

Dlaczego? Wyjaśnił to tata siedmioletniego dziś fana futbolu. „Życie stało się nagle nie do zniesienia. Na początku zaczęły się dziwne telefony. Pomyślałem, że to mogą być przestępcy, którzy porywają ludzi dla okupu. W Ghazni pełno tu jest takich. Mogło przyjść im do głowy, że z powodu rozgłosu, jaki spadł na nas i Murtazę, dorobiliśmy się ogromnych pieniędzy. Ale najbardziej przeraziłem się gdy otrzymałem list z pogróżkami od talibów – powiedział w jednym z wywiadów ojciec Mohammad Arif Ahmadi. Dodał też, że według niektórych chłopiec nie powinien spędzać czasu na treningach, ale na chodzeniu do szkoły i pogłębianiu wiary. Podobno Talibowie mieli też namierzyć chłopca, wołać go po imieniu i straszyć, że „potną go na kawałki".

Po całym zdarzeniu cała rodzina postanowiła w środku nocy uciec z prowincji Ghanzi do Pakistanu. Następnie wszyscy przenieśli się do Kabulu. Chłopiec musiał opuścić dom rodzinny, w którym zostały cenne dla niego rzeczy - piłka i koszulka od Messiego. Czy dziś wiedzie spokojniejsze życie? Niestety nie. Okazuje się, że jego dramat nadal trwa. Jak donosi Daily Mail, siedmiolatek i jego tata boją się, że syn wciąż może być obiektem poszukiwań Talibów, którzy będą chcieli go porwać. Sytuacji nie ułatwia fakt, że na terenie Afganistanu trwa wojna, przed którą Murtaza i jego bliscy wciąż uciekają. Są wśród setek podobnie wykorzenionych ludzi, którzy żyją w strachu i każdego dnia modlą się o przetrwanie.

Jak długo jeszcze będą ukrywać się przed coraz bardziej ofensywnymi Talibami tego nie wiadomo. Mamy jednak nadzieję, że Murtaza wyrośnie za kilka lat na zdolnego piłkarza i będzie wiódł szczęśliwe życie, na które, podobnie jak tysiące innych tamtejszych dzieci, tam mocno zasługuje. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez TN - Todo Noticias (@todonoticias)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Amey Pandya 🤙 (@ameypandya)  

Murtaza z mamą w domu w Kabulu

Murtaza Ahmadi z mamą, fan Messiego
Fot. East News
Chłopiec tęskni za graniem w piłkę…

Murtaza Ahmadi, fan Messiego
Fot. East News
 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?