Anna Puślecka
Fot. Anna Puślecka Facebook
O TYM SIĘ MÓWI

Ministerstwo Zdrowia zrefunduje lek dla chorych na raka?

Anna Puślecka w poruszających słowach zaapelowała do władz

Olga Figaszewska 14 sierpnia 2019 13:51
Anna Puślecka
Fot. Anna Puślecka Facebook

Jak się Pan z tym czuje? Odbiera nam Pan szansę na pracę, cieszenie się rodziną” pisała kilka dni temu Anna Puślecka w liście otwartym do Ministerstwa Zdrowia. Ekspert mody, dyrektor kreatywna KTW Fashion Week, która od niedawna walczy z rakiem piersi. Długotrwałe i kosztowne leczenie mógłby wspomóc specjalistyczny lek. Niestety jest niedostępny w Polsce. Anna Puślecka zaapelowała do władz, by podjęły się refundacji środku, który jest w stanie przedłużyć życie pacjentom. Zależało jej na zwrócenie uwagi na trudną sytuację osób cierpiących na tę chorobę.

Anna Puślecka walczy o refundację leku

Anna Puślecka w liście otwartym skierowanym do ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego zwróciła uwagę na fakt, że rybocyklib, jest refundowanym lekiem we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W Polsce wciąż jest nieosiągalny, a koszt terapii jest zbyt wysoki, by każdy mógł sobie na niego pozwolić.

,,Jest jedno „ale”… Jedyną nadzieją na życie jest dla mnie nowoczesny, antynowotworowy i antyprzerzutowy lek, którego substancja czynna nosi nazwę RYBOCYKLIB. Lek który w Polsce nie jest refundowany. Panie Ministrze, zapewne Pan wie, że rybocyklib jest refundowany w CAŁEJ UNII. Całej, poza Polską… Panie Ministrze, czy zdaje sobie Pan sprawę, że nie podejmując decyzji o refundacji leku, odbiera Pan mnie i tysiącom Polek, matek, córek, żon, partnerek, szansę na życie! Jak się Pan z tym czuje? Może Pan spać w nocy, Panie Ministrze? Odbiera nam Pan szansę na pracę, cieszenie się rodziną i wychowywanie dzieci. Rybocyklib przedłuża życie, ale miesięczna kuracja rybocyklibem kosztuje 12 000 złotych, a roczna to aż 144 000 złotych! Panie Ministrze, nie stać ani mnie, ani tysięcy Polek na tak drogie leczenie.

Panie Ministrze, dlatego proszę Pana w imieniu swoim i tysiąca kobiet dotkniętych rakiem piersi o pomoc, aby rybocyklib jak najszybciej znalazł się na liście leków refundowanych dla kobiet w I i II rzucie leczenia (dla takich jak ja, po chemioterapii). Panie Ministrze, boję się. Boję się, że nie będzie mi dane cieszyć się w pełni życiem, które nagle może zostać skrócone, boję się, że przyjdzie dzień w którym choroba nagle zacznie postępować. A chcę, tak jak inne Polki, normalnie funkcjonować. Da nam Pan tę szansę? Albo inaczej, czy ma Pan prawo skazywać nas na przedwczesną śmierć?”, pisała Anna Puślecka.

Ministerstwo Zdrowia będzie refundowało lek?

Czy pacjenci zmagający się z tą ciężką chorobą będą mogli liczyć na odpowiednie wsparcie? Ministerstwo Zdrowia postanowiło wypowiedzieć się w tej kwestii.

,,W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi jednej z metod leczenia rzadkich przypadków raka piersi informujemy, że do Ministerstwa Zdrowia wpłynął wniosek o objęcie refundacją leku Kisqali (rybocyklib). Zgodnie z wnioskiem, lek ten potencjalnie może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka piersi m.in. u kobiet po menopauzie, jeśli radykalne leczenie miejscowe (chirurgia, radioterapia) było nieskuteczne lub trwale niemożliwe do zastosowania”,  zaznaczyła Wioletta Olszewska, zastępczyni dyrektora Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia poinformowała TVN24

Prace nad objęciem refundacją leku w Ministerstwie Zdrowia są finalizowane. Po zakończeniu prowadzonych negocjacji Ministerstwo Zdrowia niezwłocznie przekaże informacje opinii publicznej. Intensywne działania w Ministerstwie Zdrowia już doprowadziły do refundacji leków na chorobę Fabry’ego i darmowego dostępu do świadczeń dla chorych na EB”, dodała. 

Anna Puślecka
Fot. Instagram/@annapuslecka

Anna Puślecka zmaga się z rakiem
Fot. Instagram/@annapuslecka

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…