Minister zdrowia, Łukasz Szumowski
Fot. FORUM
O TYM JEST GŁOŚNO

Minister zdrowia przyznał się do ogromnego błędu: „Jest mi bardzo wstyd...”

Co po dymisji będzie robił Łukasz Szumowski? Już wiadomo!

Rafał Kowalski 19 sierpnia 2020 10:48
Minister zdrowia, Łukasz Szumowski
Fot. FORUM

Dwa i pół roku – dokładnie tyle Łukasz Szumowski sprawował urząd ministra zdrowia w rządzie Mateusza Morawieckiego. Polityk złożył wczoraj rezygnację ze stanowiska, a w pierwszym wywiadzie po dymisji ujawnił powody swojej decyzji. Przy okazji 48-latek przyznał się do swoich zawodowych błędów...

Łukasz Szumowski po dymisji. Co będzie teraz robił?

Jeszcze siódmego sierpnia minister zdrowia zarzekał się, że nie myśli o dymisji, a dokładnie wczoraj przekazał opinii publicznej informację, że odchodzi z prestiżowego stanowiska. „W takiej sytuacji jak mamy, nigdy nie można rozmawiać o opuszczeniu okrętu. Ja akurat jestem żeglarzem i sternikiem, i wiem, że takich rzeczy się nie robi”, mówił polityk 2 tygodnie temu w WP. I właśnie za te słowa, które okazały się kłamstwem, Łukasz Szumowski właśnie przeprosił. „Jest mi bardzo wstyd. Jestem nieprzyzwyczajony, by mówić coś, co nie jest prawdą, ale nie można dyskutować o takich sprawach, jak zmiana ministra poza zaciszem gabinetu”, mówił wczoraj w Polsacie.

W programie nadawanym po Wydarzeniach polityk dodał też, że od początku głośno mówił swoim przełożonym, że w końcu złoży rezygnację ze stanowiska ministra zdrowia. „Rozmawiałem o odejściu już na wiosnę, taka była umowa. Miałem dociągnąć pewne sprawy, informatyzację, kwestie e-recepty. Historia potwierdza, że to było ważne zadanie. Nadeszła epidemia, nie wiedzieliśmy, jak się rozwinie, wiadomo było wówczas, że nie odchodzę. Kaczyński i Morawiecki wiedzieli przed pandemią, że odejdę”, wyjaśnił 48-latek i dodał, że nie ocenia swoich zawodowych osiągnięć najwyżej jak się da. „Popełniłem wiele błędów, powinienem za nie przeprosić. Niezbyt mocno kontrolowałem, niezbyt mocno naciskałem, żeby niektóre projekty, ustawy szybciej szły do przodu. Żałuję, że nie ma kolejnego leku na choroby rzadkie, że nie ma ustawy refundacyjnej. Pewnie to są moje błędy, że nie naciskałem za mocno”, opowiadał w telewizji Łukasz Szumowski.

A czym teraz się zajmie? Decyzja już zapadła. „Nigdzie nie znikam, nie odchodzę, pozostaje posłem, pozostaje w przestrzeni publicznej, będę pełnił funkcje publiczne. Oczywiście wracam do zawodu, do mojego wyuczonego zawodu. Jestem kardiologiem, chciałbym wrócić do instytutu, do kliniki, leczyć pacjentów”, tłumaczył podczas konferencji prasowej Łukasz Szumowski, który więcej czasu na pewno poświęci też rodzinie. W końcu to przez zbyt duże zmęczenie, ostatnio nie miał dla najbliższych czasu. „Nie byłem w stanie zaangażować się w życie mojej rodziny. Przychodziłem skatowany do domu i oglądałem głupie filmiki na komórce”, zdradził w Polsacie polityk.

Życzycie mu powodzenia? 

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, 06.08.2020
Fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

TAGI #polityka

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.