Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News
O TYM JEST GŁOŚNO

Łukasz Szumowski pracował z Matką Teresą. Jak minister zdrowia wspomina świętą? 

Jest ostatnim Polakiem, który miał okazję ją poznać...

Katarzyna Sielicka 5 kwietnia 2020 13:49
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER East News

Minister zdrowia Łukasz Szumowski to obecnie jedna z najważniejszych osób w państwie. Według badań z połowy marca ufa mu 46 procent Polaków podczas gdy w lutym zaufaniem obdarzało go zaledwie 19 procent społeczeństwa.  Ten 47-letni profesor kardiolog jest dziś chyba najbardziej zapracowanym polskim urzędnikiem. Swoją misję porównuje do czasu, gdzy miał na stole umierającego pacjenta i musiał zrobić wszystko, by go uratować. Jak na jego życie wpłynęło spotkanie z Matką Teresą? Jak radzi sobie w warunkach epidemii? Czy widuje się z rodziną? I jaki rozwój wypadków w związku z epidemią SARS-CoV2 przewiduje dla Polski?

Łukasz Szumowski o spotkaniu Matki Teresy z Kalkuty

Jak powiedział w rozmowie z Krzysztofem Skórzyńskim dla portalu TVN24.pl nie jest w stanie przewidzieć nawet z 50-procentową pewnością, kiedy minie zagrożenie i wszyscy wrócimy do normalnego życia. Mówi wprost, że się boi, a jeśli ktoś nie czuje strachu, jest głupi. Najważniejszą sprawą jest, by żaden z polskich lekarzy nie musiał wybierać komu dać a komu zabrać respirator. Dlatego zaleca, by Polacy na Święta pozostali w domach: „Mówię to z ogromnym żalem, ale i z dużą odpowiedzialnością: “Tak, Święta w samotności lub tylko z tymi, z którymi mieszkamy na co dzień”.

Minister mieszka z żoną i czwórką dzieci, ale też z chorą na białaczkę mamą i 86-letnim tatą. W domu stara się, na ile to możliwe izolować się od nich.  Zapytany przez Krzysztofa Skórzyńskiego czy ma tyle pracy, że sypia w ministerstwie odpowiedział, że zawsze wraca na noc do domu. Sen to dla ministra bardzo ważna sprawa. Choć teraz sypia po parę godzin, kiedyś bardzo dbał o to, żeby się wysypiać, bo… zdarzyło mu się zasnąć podczas zabiegu. Dba też o to, by zjeść z rodziną kolację, choć często wypada to o północy.

Kim jest żona Łukasza Szumowskiego?

Z żoną kontaktuje się głownie przez smsy i komunikatory. Ze strony rodziny ma ogromne wsparcie. Żona ministra, Anna również jest lekarzem. Krzysztof Skórzyński spytał ministra o zdjęcie z Matką Teresą, jakie kilka dni temu pojawiło się w internecie. Okazuje się, że minister i jego żona po studiach medycznych pojechali do Indii i w Kalkucie pracowali w “umieralni”, domu opieki prowadzonym przez Matkę Teresę. Pomagali tam ludziom, którzy przychodzili by w spokoju umrzeć a najczęściej okazywało się, że wystarczy opatrzyć im rany, nakarmić, umyć i nawodnić.

„Robiliśmy różne rzeczy. Mycie, karmienie, podawanie picia, a nawet różne drobne zabiegi medyczne. Nędza, niedożywienie, choroby i wszystko razem wzięte. Niektórzy wolontariusze od razu chcieli wszystko usprawniać. Siostry ze spokojem mówiły, że to nie jest pomoc charytatywna. Od tego są inne instytucje. To, co robi Matka Teresa i wszystkie misjonarki miłości na całym świecie, to życie z najbiedniejszymi. Też musieliśmy się tego nauczyć”, opowiadał w innym wywiadzie, dla Małego Gościa Niedzielnego. Łukasz Szumowski spotkał Matkę Teresę i wspomina ją jako “bardzo twardą kobietę”. „Takim trzeba być, gdy człowiek styka się z takim cierpieniem. Ona była stalową damą”, mówi w tvn24.pl.

Od Matki Teresy Łukasz i Anna otrzymali wpis i błogosławieństwo “Jeśli będziecie się razem modlić, będziecie razem”. Przyszły minister i jego żona byli ostatnimi Polakami, którzy widzieli Matkę Teresę. Wkrótce po ich wylocie z Indii zmarła... 

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.