Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka
Fot. Beata Zawadzka/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Mikołaj Pawlak tłumaczy się po mszy Tadeusza Rydzyka. „Nic nie usprawiedliwia krzywdzenia dzieci”

Rzecznik Praw Dziecka odpowiedział na krytykę internautów

Ksenia Krasko 8 grudnia 2020 12:17
Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka
Fot. Beata Zawadzka/East News

Przemówienie Tadeusza Rydzyka podczas mszy z okazji urodzin Radia Maryja jest szeroko komentowane w mediach. Przypomnijmy, że duchowny odniosł się między innymi do głośnej sprawy biskupa Edwarda Janiaka, któremu postawiono zarzuty o krycie pedofilii w Kościele, i otwarcie nazwał go „współczesnym męczennikiem mediów”. Szef TV Trwam zaprosił na uroczystą mszę znanych polityków, w tym Rzecznika Praw Dziecka. Zachowanie Mikołaja Pawlaka wzbudziło ogromne kontrowersje.

Mikołaj Pawlak o przemówieniu Tadeusza Rydzyka

„To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże”, stwierdził Tadeusz Rydzyk, komentując oskarżenia wobec biskupa Janiaka. Fakt, że duchowny wiedział o przypadkach pedofilii popełnianych przez podległych mu księży, wyszedł na jaw wraz z premierą filmu dokumentalnego Tylko nie mów nikomu braci Sekielskich. Janiak stracił urząd, trwa wobec niego postępowanie kanoniczne.

Na sobotniej mszy pojawili się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, oraz Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka. Na udostępnianych w sieci nagraniach i zdjęciach widać, że politycy zgodnie bili brawo po kontrowersyjnym przemówieniu Tadeusza Rydzyka.

Zarówno internauci, jak i politycy innych partii, są oburzeni zachowaniem Pawlaka. W odpowiedzi na krytykę, rzecznik zamieścił krótkie oświadczenie na swoim Twitterze. „Pokusa nie tłumaczy przestępstwa. Nic nie usprawiedliwia krzywdzenia dzieci. Każdy, kto popełnia przestępstwo, musi ponieść karę. Pedofilia to ohydna zbrodnia, niezależnie od tego, kto jest sprawcą”, stwierdził.

Rzecznik Praw Dziecka na mszy Tadeusza Rydzyka. Komentarze w mediach

Pomimo oświadczenia, głosy oburzenia nie milkną. „I dlatego rzecznik praw dziecka nie wstał i nie wyszedł, gdy padły te słowa. I potrzebował dwóch dni, by zabrać głos”, zwrócił uwagę Piotr Żytnicki z Gazety Wyborczej. „Powinien Pan stamtąd wyjść, a nie klaskać!”, zaznaczyła Joanna Sekuła z Koalicji Obywatelskiej.

„Rydzyk broni pedofilów w sutannach, a Prokurator Gen. słucha i klaszcze! Podobnie Rzecznik Praw Dziecka! Co czują ofiary podofilów, jeśli Prokurator, RPD klaszczą, gdy ze sprawców robi się męczenników? Co czują molestowane dzieci?”, zapytała retorycznie Katarzyna Lubnauer z partii Nowoczesna.

Kim jest Mikołaj Pawlak?

Jak informuje portal gov.pl, Mikołaj Pawlak jest absolwentem Wydziału Prawa, Prawa kanonicznego i Administracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 2016–2018 był dyrektorem Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich Ministerstwa Sprawiedliwości, odpowiedzialnym m.in. za nadzór nad zakładami poprawczymi. Od grudnia 2018 roku jest Rzecznikiem Praw Dziecka. 

Źródło: Onet

Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka
Fot. Beata Zawadzka/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.