Maud Angelica, Leah Isadora i Emma Tallulah. Kim są córki norweskiej księżniczki Marty Ludwiki?
Fot. Julian Parker/UK Press via Getty Images
królewskie życie

Maud Angelica, Leah Isadora i Emma Tallulah. Kim są córki norweskiej księżniczki Marthy Louise?

Niebawem miną dwa lata od wielkiej tragedii, która dotknęła rodzinę norweskiej księżniczki

Dorota Falkowska 15 marca 2022 14:48
Maud Angelica, Leah Isadora i Emma Tallulah. Kim są córki norweskiej księżniczki Marty Ludwiki?
Fot. Julian Parker/UK Press via Getty Images

Pochodząca z Norwegii księżniczka Märtha Louise - w Polsce nazywana Martą Ludwiką - jest córką króla Haralda V i królowej Sonji. Jest także starszą siostrą księcia Haakona, następcy norweskiego tronu. Sama zajmuje czwarte miejsce w linii sukcesji. Księżniczka doczekała się trzech córek: Maud Angelici, Leah Isadory i Emmy Tallulah. Kim są jej pociechy i co o nich wiemy?

Rodzinna tragedia księżniczki Marty Ludwiki i jej córek

W 2002 roku Märtha Louise poślubiła Ari Behna, wybitnego pisarza i dramaturga, którego dzieła zostały przetłumaczone na kilka języków. Wkrótce para powitała na świecie trzy córki – Maud Angelicę, Leah Isadorę i Emmę Tallulah. Życie rodzinne norweskiej księżniczki uchodziło za przykład do naśladowania. Wydawało się, że na tej rodzinie nie ma żadnej skazy, a Ari i Marta Ludwika tworzą bardzo zgrany duet. Dlatego na wieść o ich rozwodzie w 2017 roku cały kraj wstrzymał oddech. Był to notabene pierwszy rozwód w norweskiej rodzinie królewskiej. „Czujemy się winni, ponieważ nie jesteśmy już w stanie wspólnie tworzyć bezpiecznej przystani dla naszych dzieci, które na to zasługują. Ale mamy nadzieję i wierzymy, że uda nam się utrzymać przyjaźń”, podała w oświadczeniu para.

Zobacz też: Były mąż norweskiej księżniczki popełnił  samobójstwo. Jak wyglądały ostatnie dni jego życia?

Marta Ludwika z córkami, 2016 r. 

Maud Angelica, Leah Isadora i Emma Tallulah. Kim są córki norweskiej księżniczki Marty Ludwiki?
Fot. Julian Parker/UK Press via Getty Images

Dwa lata później rodzinę Marty Ludwiki dotknęła ogromna tragedia. Były mąż i ojciec dzieci norweskiej księżniczki popełnił samobójstwo w Boże Narodzenie. Ten dzień podobno planował spędzić z rodziną. O tym, że go nie będzie, poinformował wszystkich w ostatnim momencie... Po śmierci Behna wyszło na jaw, że mężczyzna od wielu lat cierpiał z powodu problemów psychicznych. Zmagał się z chroniczną depresją, samotnością i chorobą alkoholową. 

Rodzina pisarza pożegnała go 3 stycznia 2020 roku. Ari Behn osierocił trójkę dzieci. Kim są córki Marthy Louise i norweskiego dramaturga? Oto wszystko, co wiemy o najmłodszym pokoleniu norweskiej rodziny królewskiej. 

Czytaj też: 

Marta Ludwika i Ari Behn, 2015 r. 

Maud Angelica, Leah Isadora i Emma Tallulah. Kim są córki norweskiej księżniczki Marty Ludwiki?
Fot. JONATHAN NACKSTRAND/AFP/East News

Kim jest Maud Angelica Behn?

Maud Angelica Behn urodziła się 23 kwietnia 2003 roku i jest najstarszą córką księżniczki Marthy Louise i Ariego Behna. To także najstarsza wnuczka króla Haralda V i królowej Sonji. 18-latka była pierwszym dzieckiem rodziny królewskiej urodzonym w Norwegii od narodzin jej wuja w 1973 roku.

Imię księżniczki pochodzi od jej praprababki, Maud z Walii, najmłodszej córki króla Edwarda VII z Wielkiej Brytanii. Rodzinne więzy z brytyjską rodziną królewską sprawiają, że Maud znajduje się również w linii sukcesji do tronu brytyjskiego. 

Pierwsza córka Marthy Louise i Ariego Behna została ochrzczona w Slottskapellet, Pałacu Królewskim w Oslo 2 lipca 2003 r. Uroczystość odbyła się w setne urodziny jej pradziadka, króla Norwegii Olafa V. Jej rodzicami chrzestnymi zostali król Norwegii Harald V, książę norweski Haakon, księżniczka Aleksandra z Sayn-Wittgenstein-Berleburg, Anja Sabrina Bjørshol, Marianne Ulrichsen, Kåre Conradi i Trond Giske.

Czytaj też: Księżniczka Martha Louise niedawno wywołała skandal. Teraz... porzuca swój tytuł!

Martha Louise, Ari Behn z małą Maud Angelicą tuż po wyjściu ze szpitala

Maud Angelica, Leah Isadora i Emma Tallulah. Kim są córki norweskiej księżniczki Marty Ludwiki?
Fot. Antony Jones/UK Press via Getty Images

6 lutego 2020 r. Maud Angelica Behn otrzymała nagrodę Acute Psychiatry Prize 2020 (Akuttpsykiatriprisen 2020) za otwartość na choroby psychiczne i samobójstwa. To wyróżnienie przyznano jej po tym, jak podczas pogrzebu swojego ojca swoim przemówieniem poruszyła cały naród. Nastolatka w swojej przemowie apelowała do osób z problemami psychicznymi, aby nie rezygnowły one z szukania pomocy. 

"Chcę powiedzieć wszystkim, którzy zmagają się z kryzysem psychicznym – zawsze jest wyjście. Nawet jeśli czujesz zupełnie odwrotnie. Są ludzie, którzy mogą pomóc. Możesz uzyskać wsparcie. Proszę Cię całym sercem, duszą i ciałem – poproś o pomoc. To nigdy nie jest wstyd. To siła, a nie słabość. Możesz również udać się do profesjonalistów, którzy czekają, aby nieść pomoc", powiedziała Maud Angelica.

"Otwierasz serce na innych i przekazujesz nadzieję", podsumowało jury, które nie wahało się przyznać wyróżnienia córce księżnej.  Za przemówienie, które Maud wygłosiła podczas pogrzebu ojca, Tara Magazine nazwał ją „najodważniejszą kobietą roku”. 

Najstarsza córka norweskiej księżniczki ma na swoim koncie inne, równie godne podziwu osiągnięcie. Zanim Ari Behn odebrał sobie życie w Boże Narodzenie 2019 roku, planował ze swoją najstarszą córką napisanie książki dla dzieci. Po jego śmierci Maud Angelica postanowiła zrealizować to marzenie. Sama napisała i zilustrowała swoją własną książkę pt. "Nici łez" (po norwesku: Tråder av tårer), która ukazała się w październiku tego roku. Maud nazwała swoje dzieło historią dla dzieci i dorosłych o nadziei i przyszłości. W posłowiu do książki córka Marty Ludwiki pisze, że samobójstwo nigdy nie jest wyjściem i bez względu na to, jak beznajdziejna jawi nam się nasza rzeczywistość, zawsze jest nadzieja na lepsze jutro. 

Zobacz także: Liczne romanse, nieślubne dzieci... Życie księcia Alberta II jest pełne skandali

Kim jest Leah Isadora Behn?

Leah jest drugą córką księżnej Märthy Louise i Ariego Behna. Tym samym zajmuje szóste miejsce w linii sukcesji do tronu norweskiego, po swojej siostrze Maud Angelice. Leah urodziła się 8 kwietnia 2005 r. w letniej rezydencji księżniczki Bloksbjerg na wyspie Hankø, w gminie Fredrikstad.

W tygodniu swojego chrztu, 17 czerwca dziewczynka trafiła na pierwsze strony gazet na całym świecie, a to za sprawą jej oryginalnego imienia. Okazało się, że imię Leah zostało częściowo zainspirowane postacią z Gwiezdnych Wojen, księżniczką Leią. „Muszę przyznać, że zawsze byłam wielką fanką »Gwiezdnych wojen«, a księżniczka Leia była dla mnie najpiękniejsza na całym świecie”, wyznała Märtha Louise w wywiadzie dla norweskiej gazety Aftenposten. Z kolei drugie imię córki księżniczki zasugerował jej ojciec, który był zafascynowany amerykańską tancerką Isadorą Duncan. Kilkakrotnie podróżował też na Bliski Wschód, skąd też pochodzi imię Leah. 

Martha Louise i Ari Behn z córkami

Maud Angelica, Leah Isadora i Emma Tallulah. Kim są córki norweskiej księżniczki Marty Ludwiki?
Fot. East News

W dniu 15. urodzin swojej drugiej córki księżniczka Märtha Louise pokierowała do niej wzruszające słowa:

„Wszystkiego najlepszego z okazji 15. urodzin, moja cudowna Leah. Wyrosłaś na niesamowitą, młodą kobietę o wielu talentach; jesteś zabawna, miła, piękna, pełna wdzięku i mądra” – napisała Märtha Louise pod serią zdjęć córki na Instagramie. „Zdecydowanie jesteś najbardziej zorganizowaną osobą w rodzinie – za co jestem dozgonnie wdzięczna", dodała księżna. W życzeniach dla córki czytamy również, że Leah Isadora Behn, tak jak jej ojciec, jest artystycznie uzdolniona, a swój talent wyraża dzięki sztuce makijażu. 16-latka dzieli się swoimi dziełami na profilu na Instagramie, który dziś obserwuje ponad 70 tysięcy ludzi. 

Rok temu w pierwszy dzień świąt, tj. równo rok po śmierci taty, Leah opublikowała wzruszający post, w którym podzieliła się swoimi przeżyciami, a także, podobnie jak wcześniej jej starsza siostra, zachęciła do sięgania po pomoc w kryzysie psychicznym: „Rok temu mój tata popełnił samobójstwo i to był to najtrudniejszy czas w moim życiu. Jeśli czujesz się samotny, chcę, żebyś wiedział, że nie jesteś sam!”, zaapelowała nastolatka.

W tym samym poście Leah zamieściła również kilka adresów do organizacji i fundacji, które zajmują się osobami w kryzysie psychicznym i zapobiegają samobójstwom.

„Jestem pewna, że jest tam ktoś, kto troszczy się o CIEBIE i o to, kim jesteś. I proszę, jeśli potrzebujesz porozmawiać, skontaktuj się z kimś. Zdecydowanie wolałabym wysłuchać twoich problemów, niż wziąć udział w twoim pogrzebie", zaapelowała córka norweskiej księżniczki. 

Zobacz także: Mimo nieuleczalnej choroby, wygląda na szczęśliwą. Zobacz nowe zdjęcia norweskiej księżnej!

Kim jest Emma Tallulah Behn?

Emma Tallulah Behn jest trzecią córką księżniczki Marthy Louise z Norwegii i jej męża Ari Behna. Emma jest siódma w kolejce do norweskiego tronu, za swoją siostrą Leah. Jest również piątą wnuczką króla Haralda V i królowej Sonji.

Trzecia córka Marty Ludwiki urodziła się 29 września 2008 roku w swoim rodzinnym domu w Lommedalen poza stolicą Oslo. Jej imię również niesie ze sobą ciekawą historię, bowiem została ona nazwana na cześć amerykańskiej aktorki Tallulah Bankhead. 

Pasją najmłodszej z sióstr jest jazda konna. W sierpniu tego roku 12-latka zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Norwegii. Księżniczka Märtha Louise świętowała wyróżnienie córki, publikując z tej okazji kilka kadrów z wyścigu. Dumna mama udostępniła na swoim Instagramie zdjęcie młodej skoczkini pozującej z brązowym medalem, które opatrzyła słowami: „Emma zdobyła dziś brązowy medal w Mistrzostwach Norwegii na swoim pięknym koniu Fetoucha. Gratulacje, kochanie. Jestem bardzo dumna z tego, czego razem dokonaliście w tym roku". 

W rodzinie siła

Zarówno siostry, jak i ich mama nie stronią od publicznych wystąpień. W poprzednim roku rodzina pojawiła się wspólnie na otwarciu wystawy prac Ari Behna, a także w norweski dzień niepodległości, gdzie cała czwórka pokazała się z flagami ubrana w stroje narodowe.

Kilka miesięcy po śmierci byłego męża, norweska księżniczka podzieliła się ze swoimi obserwującymi w mediach społecznościowych wyznaniem o tym, jak w tym trudnym czasie radzi sobie jej rodzina. Podkreśliła, że zanim Covid-19 stał się faktem i na całym świecie potwierdzono pandemię, jej bliscy już wtedy musieli mierzyć się z ogromną stratą i bólem. "Musiałam znaleźć w sobie siłę dla trojga delikatnych, pięknych, wrażliwych, fajnych dzieci, które potrzebowały mnie 24/ 7", wyznała Marta Ludwika.  

Czytaj również: Księżna Charlene wróciła do Monako. Rzecznik pałacu wydał oświadczenie

Maud Angelica, Leah Isadora i Emma Tallulah. Kim są córki norweskiej księżniczki Marty Ludwiki?
Fot. NIEBOER/PICTURE PRESS EUR/SIPA/SIPA/East News

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.