Martyna Wojciechowska, VIVA! kwiecień 2017
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Martyna Wojciechowska: „Pakistan to jedno z najgorszych miejsc do życia dla kobiet”

Oblania i podpalenia dotyczą tam nawet kilku tysięcy kobiet rocznie...

Weronika Kostyra 11 października 2018 19:55
Martyna Wojciechowska, VIVA! kwiecień 2017
Fot. Mateusz Stankiewicz/AF PHOTO

Martyna Wojciechowska to jedyna taka osoba w polskim show-biznesie. Jako prowadząca programu „Kobieta na krańcu świata”, pokazywała nie tylko niezwykłe miejsca, ale przede wszystkim kulturę i kobiece obyczaje. Historie silnych kobiet, zdeterminowanych i gotowych na wielkie poświęcenia mimo przeciwności losu, braku przysługującym ich praw wzruszały telewizyjnych odbiorców. Dziennikarka właśnie przypomniała jedną z nich, Musarrath Misbah, która pomaga w Pakistanie ofiarom ataków kwasem.

Tragedia kobiet oblanych kwasem

Pakistan to miejsce, gdzie kobiety są całkowicie podległe mężczyznom. Praktyka oblewania kobiet kwasem jako forma kary, nadal jest tam powszechnie stosowany. Kwas jest tani i choć nikt o tym nie mówi, ataki są społecznie akceptowane. Napastnikami najczęściej są mężowie lub inni mężczyźni z rodziny ofiary, która swoim nieposłuszeństwem rzekomo „zhańbiła” rodzinę. Oblania i podpalenia dotyczą w Pakistanie nawet kilku tysięcy kobiet rocznie. „Pakistan to jedno z najgorszych miejsc do życia dla kobiet. To świat zdominowany przez mężczyzn, w którym one często nie mają głosu. Przypadki oblania kwasem albo naftą (i podpalenia) zdarzają się w tym kraju bardzo często. Powód? Nieposłuszeństwo żony, zazdrość, chęć zemsty”, tłumaczy Martyna Wojciechowska na swoim Instagramie.

Bohaterka programu Martyny Wojciechowskiej przeciwstawia się niesprawiedliwości i pomaga ofiarom, którym po poparzeniu zawalił się cały świat. Są naznaczone do końca życia i nazywane „kobietami bez twarzy”. „Musarrath Misbah jest właścicielką największej sieci salonów piękności w Pakistanie. Z wykształcenia jest kosmetologiem, pracuje w swoim zawodzie od prawie 40 lat. Pewnego dnia w drzwiach jej salonu stanęła dziewczyna, zakryta burką i poprosiła o pomoc. Ktoś oblał ją kwasem, była całkowicie pozbawiona twarzy… Jej historia wstrząsnęła Musarrath tak bardzo, że postanowiła pomagać innym okrutnie okaleczonym kobietom”, opisuje dalej.

Pakistanka robi naprawdę wiele. Przełamuje tabu, co nie podoba się osobom konserwatywnym, które twierdzą, że są to sprawy rodzinne i nie powinno się ich komentować, ani wyciągać na światło dzienne. „Musararath próbowała pomóc każdej z dziewczyn, zbiera środki na finansowanie operacji plastycznych (czasem niezbędnych, żeby kobieta mogła jeść czy zamknąć poparzone kwasem powieki…), pomaga im znaleźć pracę, zapewnia opiekę i poczucie bezpieczeństwa. Do tej pory wsparła już prawie tysiąc potrzebujących”, napisała Martyna Wojciechowska. To właśnie bezpieczeństwo, poczucie niezależności i opieka psychologiczna są często najważniejsze dla ofiar okrutnych ataków ze strony bliskich. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

PIĘKNO ODZYSKANE Musarrath Misbah jest właścicielką największej sieci salonów piękności w Pakistanie. Z wykształcenia jest kosmetologiem, pracuje w swoim zawodzie od prawie 40 lat. Pewnego dnia w drzwiach jej salonu stanęła dziewczyna, zakryta burką i poprosiła o pomoc. Ktoś oblał ją kwasem, była całkowicie pozbawiona twarzy… Jej historia wstrząsnęła Musarrath tak bardzo, że postanowiła pomagać innym okrutnie okaleczonym kobietom. Założyła fundację „Depilex SmileAgain”. Pakistan to jedno z najgorszych miejsc do życia dla kobiet. To świat zdominowany przez mężczyzn, w którym one często nie mają głosu. Przypadki oblania kwasem albo naftą (i podpalenia) zdarzają się w tym kraju bardzo często. Powód? Nieposłuszeństwo żony, zazdrość, chęć zemsty. Musararath próbowała pomóc każdej z dziewczyn, zbiera środki na finansowanie operacji plastycznych (czasem niezbędnych, żeby kobieta mogła jeść czy zamknąć poparzone kwasem powieki…), pomaga im znaleźć pracę, zapewnia opiekę i poczucie bezpieczeństwa. Do tej pory wsparła już prawie tysiąc potrzebujących. Każda z podopiecznych Musarrath jest piękna. Bo PIĘKNO to nie kwestia wyglądu. To wewnętrzna siła. I uśmiech. A tego dziewczyny uczą się tutaj na nowo. Pamiętacie ten odcinek programu? (S9, odc.5) M. 📸@arcimarek #beauty #freedombymartyna #kobietanakrancuswiata #womanattheendoftheworld #k9 #knks9 #Pakistan #10yearsontheroad #10latwdrodze

Post udostępniony przez Martyna Wojciechowska (@martyna.world)

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.