Marta Kaczyńska, VIVA!
Fot. Agata Pospieszyńska/AF Photo
TYLKO U NAS

"Popieram stanowisko każdej rozsądnie myślącej kobiety". Marta Kaczyńska ostro o ustawie antyaborcyjnej i in vitro

VIVA! 26 września 2016 15:20
Marta Kaczyńska, VIVA!
Fot. Agata Pospieszyńska/AF Photo

Marta Kaczyńska ostro o ustawie antyaborcyjnej i projekcie in vitro. W swoim ostatnim felietonie dla tygodnika „wSieci” prawniczka wypowiedziała się na temat aborcji, którym żywo interesuje się teraz większość Polek. Podczas gdy posłowie w głosowaniu dopuścili projekt obywatelski "Stop Aborcji" skrajnie zaostrzający prawo aborcyjne do dalszych prac (odrzucając zarazem projekt "Ratujmy kobiety", liberalizujący obecne postanowienia) córka nieżyjącej pary prezydenckiej, kojarzona z PiS wypowiada się na jego temat w sposób  zaskakująco liberalny, ustawiając się po stronie kobiet, a nie restrykcji religijnych.

Marta Kaczyńska o ustawie antyaborcyjnej

- Popieram stanowisko każdej rozsądnie myślącej kobiety - mówi specjalnie dla VIVY!. - Nikogo nie można zmusić do donoszenia ciąży w wyniku gwałtu, albo stwarzającej zagrożenie dla życia matki. Żadnej kobiety nie można też przymuszać do urodzenia dziecka z wadami genetycznymi, niezdolnego do samodzielnego życia. Wybór powinien tu należeć do przyszłej matki, bo to ona będzie ponosić konsekwencje takiej decyzji… Złości mnie, że  prawne zaostrzenie ustawy aborcyjnej przypisuje się PiS-owi, a nie instytucjom pro-life, chociaż to one w rzeczywistości walczą przeciwko aborcji. Dlatego postanowiłam wypowiedzieć się o tym publicznie - tłumaczy.

Marta Kaczyńska: "Jestem również przeciwko projektowi Pawła Kukiza"

Marta Kaczyńska skrytykowała też konserwatywny projekt dotyczący stosowania metody in  vitro.

- Jestem również przeciwko projektowi Pawła Kukiza, który proponuje, by w zapłodnieniach  in vitro korzystać tylko z jednego zarodka i to wszczepionego natychmiast po połączeniu go z komórką jajową. To może doprowadzić do wielu prób zapłodnienia in vitro, powtarzanych do skutku. A jest to zabieg kosztowny, o czym zdajemy się nie pamiętać. Lekarze uważają, że w celach in vitro powinno zamrażać się 12 zarodków. Moim zdaniem to rozsądne podejście - precyzuje.

Według córki pary prezydenckiej dominujące ostatnio w mediach dyskusje dotyczące spraw światopoglądowych są wyrazem politycznej walki z partią jej stryja, Jarosława Kaczyńskiego.
- Uważam, że tego rodzaju dyskusje wszczynane są po to, żeby podgrzewać atmosferę przeciwko PIS-owi, chociaż mój stryj nigdy nie zbierał głosu ani na temat aborcji ani in vitro - stwierdziła.

 

Polecamy też: Jarosław Kaczyński w VIVIE! o śmierci matki, brata, o przyjaciołach, swoich pasjach i marzeniach. Jedyny taki wywiad!

Wideo

Dziś wypada 3. rocznica ich ślubu. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Wydanie La Dolce VIVA!, a w nim: Ania Starmach, jurorka polskich edycji MasterChef oraz MasterChef Junior, o związkach – tych rodzinnych oraz ze sztuką i kuchnią. Piotr Adamczyk naszym przewodnikiem po Rzymie. Jak to się dzieje, że Monica Bellucci z każdym rokiem staje się… piękniejsza. Włoszka Tessa Capponi-Borawska o arystokratycznych korzeniach i o tym, kto zaszczepił jej pasję gotowania.