WSPOMNIENIE

Polacy ją kochali! Dzisiaj Maria Kaczyńska obchodziłaby 76. urodziny

Jaka była Pierwsza Dama?

Katarzyna Piątkowska 21 sierpnia 2018 19:30

Była Pierwszą Damą w latach 2005–2010. Choć jej mąż miał przeciwników politycznych, ją kochała cała Polska. Czym zajmowała się w Pałacu Prezydenckim? Jaka była prywatnie? Co mówiła nam o miłości do męża?

Maria Kaczyńska: ukochana pierwsza dama Polaków

Kiedy Maria Kaczyńska poznała swego przyszłego męża, Lecha, wyjęła grzebień i rozczesała jego poplątane włosy. Taka była. Bezpośrednia, czuła, z poczuciem humoru. Do Pałacu Prezydenckiego z sopockiego mieszkania ściągnęła głównie książki i… kaczki. „Wszyscy wiedzą, że lubimy kaczki”, powiedziała VIVIE! w pierwszym wywiadzie po zostaniu Pierwszą Damą. „Zawsze kupuję jakąś w prezencie i takie też dostaję. Kaczka oznacza dobrobyt”. Razem z rodziną wspierała męża w czasie kampanii wyborczej. Chciała pokazać, że jest ciepłym, rodzinnym, życzliwym człowiekiem.

Choć ceniła sobie spokój rodzinnego życia, jako pierwsza dama rzuciła się w wir obowiązków. Działała charytatywnie, objęła patronat nad wieloma akcjami dobroczynnymi. Została matką chrzestną pierwszego polskiego samolotu wojskowego F-16. Jej imieniem i nazwiskiem nazwano nową odmianę tulipana. Jako Wysłannik Prezydenta RP w wielu sytuacjach zastępowała głowę państwa – na przykład podejmując w Pałacu Prezydenckim księżniczkę Annę. Lubiła mieć swoje zdanie. Zasłynęła feministycznymi wypowiedziami i obroną praw kobiet. Zginęła tragicznie razem z mężem w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku.

Maria Kaczyńska zapisała się w pamięci uśmiechem, siłą charakteru i spokojem. Z zamiłowania pianistka. Znała cztery języki obce: angielski, francuski, hiszpański i rosyjski  

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.