WSPOMNIENIE

Polacy ją kochali! Dzisiaj Maria Kaczyńska obchodziłaby 76. urodziny

Jaka była Pierwsza Dama?

Katarzyna Piątkowska 21 sierpnia 2018 19:30

Była Pierwszą Damą w latach 2005–2010. Choć jej mąż miał przeciwników politycznych, ją kochała cała Polska. Czym zajmowała się w Pałacu Prezydenckim? Jaka była prywatnie? Co mówiła nam o miłości do męża?

Maria Kaczyńska: ukochana pierwsza dama Polaków

Kiedy Maria Kaczyńska poznała swego przyszłego męża, Lecha, wyjęła grzebień i rozczesała jego poplątane włosy. Taka była. Bezpośrednia, czuła, z poczuciem humoru. Do Pałacu Prezydenckiego z sopockiego mieszkania ściągnęła głównie książki i… kaczki. „Wszyscy wiedzą, że lubimy kaczki”, powiedziała VIVIE! w pierwszym wywiadzie po zostaniu Pierwszą Damą. „Zawsze kupuję jakąś w prezencie i takie też dostaję. Kaczka oznacza dobrobyt”. Razem z rodziną wspierała męża w czasie kampanii wyborczej. Chciała pokazać, że jest ciepłym, rodzinnym, życzliwym człowiekiem.

Choć ceniła sobie spokój rodzinnego życia, jako pierwsza dama rzuciła się w wir obowiązków. Działała charytatywnie, objęła patronat nad wieloma akcjami dobroczynnymi. Została matką chrzestną pierwszego polskiego samolotu wojskowego F-16. Jej imieniem i nazwiskiem nazwano nową odmianę tulipana. Jako Wysłannik Prezydenta RP w wielu sytuacjach zastępowała głowę państwa – na przykład podejmując w Pałacu Prezydenckim księżniczkę Annę. Lubiła mieć swoje zdanie. Zasłynęła feministycznymi wypowiedziami i obroną praw kobiet. Zginęła tragicznie razem z mężem w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku.

Maria Kaczyńska zapisała się w pamięci uśmiechem, siłą charakteru i spokojem. Z zamiłowania pianistka. Znała cztery języki obce: angielski, francuski, hiszpański i rosyjski  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.