Maria Jose Alvarado, Miss Honduras, San Pedro, Sula, Honduras, 26.04.2014 rok
Fot. AP/East News
NIEZWYKŁE HISTORIE

Maria Jose Alvarado jako królowa piękności miała świat u stóp, ale zginęła z rąk szaleńca...

Oto wstrząsająca historia Miss Hondurasu

Damian Brillowski 6 sierpnia 2022 12:00
Maria Jose Alvarado, Miss Honduras, San Pedro, Sula, Honduras, 26.04.2014 rok
Fot. AP/East News

W 2014 roku 19-letnia dziewczyna z małego miasteczka o imieniu Maria Jose Alvarado stała się niezwykle popularna, tuż po tym gdy jej błyskotliwy uśmiech i słodka osobowość zapewniły jej koronę Miss Hondurasu. Ze świeżo wybitym paszportem miała walczyć o prestiżowy tytuł Miss Świata w Londynie. Niestety marzenia o blasku i chwale nigdy się nie spełniły. Zaledwie dwa dni przed wyborami Miss World, Alvarado i jej siostra, 23-letnia Sofia Trinidad, zostały znalezione martwe. Poznaj niezwykle dramatyczną historię Miss Hondurasu.

Jedna noc zmieniła wszystko 

Maria Jose Alvarado urodziła się 19 lipca 1995 roku w mieście Santa Barbara w Hondurasie. Od małego marzyła o wielkiej sławie i uwielbieniu fanów. Aby ziścić swoje pragnienia brała udział w wielu konkursach piękności oraz telewizyjnych programach. Przełom nastąpił w 2014 roku, kiedy to jako 19-letnia dziewczyna została wybrana nową Miss Hondurasu. Kobieta oczarowała jury i widzów nie tylko piękną urodą, ale też ciepłem jakie biło z jej wnętrza. Radość ze zdobytego tytułu nie trwała jednak zbyt długo. 

Na sześć dni przed wyborami Miss Świata, Maria Jose Alvarado udała się na przyjęcie urodzinowe do chłopaka swojej siostry Sofii Trinidad Hernandez. Mężczyzna, wówczas 32-letni Plutarco Ruiz, był znany w Santa Barbara jako "wpływowy człowiek". Po imprezie siostry wsiadły do samochodu, który nie posiadał tablic rejestracyjnych. A następnie słuch o nich zaginął. W konsekwencji młode kobiety uznano za zaginione a policja rozpoczęła śledztwo przeczesując pobliskie góry, lasy i doliny. „Mija coraz więcej czasu, nie mamy żadnych konkretów, zagadka staje coraz bardziej tajemnicza", alarmował oficer policji.

Jako pierwszych podejrzanych zatrzymano dwóch mężczyzn, w tym chłopaka Sofii. To oni najprawdopodobniej jako ostatni widzieli kobiety żywe. W międzyczasie mieszkańcy Santa Barbara zorganizowali manifestację, w której żądali uwolnienia Miss Hondurasu i jej siostry. 

Czytaj także: Wiera Gran – piętno zdrady szło za nią jak cień, była oskarżona o współpracę z Gestapo

Maria Jose Alvarado, Miss Honduras 2014, San Pedro, 26.04.2014 rok
Fot. AP/East News

Maria Jose Alvarado, Miss Hondurasu 2014, San Pedro, 26.04.2014 rok

Maria Jose Alvarado, Miss Honderas 2014, Santa Barbara, 2014 rok
Fot. Edwin Lituin/Sipa USA/Elmer Martinez
Maria Jose Alvarado, Miss Hondurasu 2014, Santa Barbara, 2014 rok

Brutalne morderstwo z zazdrości

Kobiety zaginęły w czwartek 13 listopada. Po czterech dniach poszukiwań znaleziono je martwe. „Dzisiaj zwłoki obu dziewcząt znaleziono w wiosce Cablotales, w pobliżu rzeki Aguagual”, poinformował telewizję BBC, prowadzący śledztwo Leandro Osorio. Policja potwierdziła tożsamość zmarłych, jednocześnie zabezpieczono znalezioną w pobliżu broń i samochód. Ich ciała zostały ukryte w płytkich grobach na brzegu rzeki w Santa Barbara w Hondurasie.  

19-letnia Miss Hondurasu, Maria Jose Alvarado i jej 23-letnia siostra Sofia Trinidad zostały brutalnie zamordowane. Do winy przyznał się chłopak Sofii, który wpadł w szał, gdy zobaczył, jak na jego urodzinach kobieta tańczy z innym mężczyzną. Władze twierdzą, że w feralnej nocy zazdrosny mężczyzna zastrzelił swoją dziewczynę Sofię po burzliwej kłótni. Następnie skierował broń na Marię Jose, gdy próbowała uciec z miejsca zdarzenia. „Postrzelił ją w plecy 12 razy”, oznajmiła zrozpaczona matka. 

19 listopada 2014 roku Maria Jose Alvarado miała lecieć do Londynu, aby reprezentować swój ojczysty kraj w wyborach Miss World. Miała to być jej pierwsza w życiu podróż samolotem. Nie zdążyła, na dwa dni przed konkursem jej ciało zostało znalezione martwe. 

Czytaj także: Catherine Deneuve: naznaczyła ją tragiczna śmierć siostry. Nigdy się z nią nie pogodziła

Maria Jose Alvarado, Miss Honduras, Sofia Trinidad 2014 rok 2014
Fot. REX/EAST NEWS

Sofia Trinidad, Maria Jose Alvarado, Miss Hondurasu 2014

Zabójstwo dwóch sióstr wstrząsnęło całym światem 

Zbrodnia bardzo mocno wstrząsnęła mieszkańcami Hondurasu. Wszyscy zapamiętali Marię Alvarado jako osobę niezwykle skromną i radosną. Pracując jako modelka miała okazję wesprzeć finansowo ubogą rodzinę. „Była osobą prostą, skromną, zupełnie niewinną i zawsze szczerze uśmiechniętą”, wspominał kobietę jeden z jej znajomych ze studiów.

Matka Teresa Muñoz,  która straciła jednego dnia dwie córki przyznała, że kobiety były zbyt ufne i czasami nie potrafiły obiektywnie ocenić ludzi, z którymi przebywały. Uważała też, że ​​jedynym powodem odnalezienia ciał jej córek była sława Marii Jose. W przeciwnym razie, policja i media nie zainteresowałyby się tą tragedią a rodzicielka nadal szukałaby odpowiedzi. „Tu, w Hondurasie, kobiety nie są nic warte”, wyznała matka brutalnie zabitych córek w rozmowie z mediami.

Cori Alvarado, starsza siostra Marii i Sofii, była świadkiem znalezienia ich ciał. „Ciągle prosiłam Boga, żeby to nie były one, niestety musiałam pogodzić się z faktem, że to jednak one”, relacjonowała w mediach. Wydarzenia z Santa Barbara trafiły na pierwsze strony gazet na całym świecie, a w dniu pogrzebu w ostatniej drodze wzięło udział tysiące osób.

Policja oskarżyła Plutarco Ruiza o podwójne morderstwo, a mimo to przez ponad dwa lata nie został osądzony i podtrzymywał swoją niewinność. Podczas gdy imię Maria Jose Alvarado stało się narodowym symbolem szalejącego kobietobójstwa, jej matka i siostra, żyły w ciągłym strachu, bojąc się odwetu ze strony zabójcy i jego kolegów z gangu. Ostatecznie były chłopak Sofii trafił do więzienia na dożywocie. 

Czytaj także: Los nie oszczędzał Christiny Applegate. Walka z rakiem piersi, stwardnienie rozsiane...

Maria Jose Alvarado, Miss Honduras, Sofia Trinidad 2014 rok 2014
Fot. REX/EAST NEWS

Maria Jose Alvarado, Miss Hondurasu 2014, Sofia Trinidad, 2014 rok 

Honduras piekłem dla kobiet 

W Hondurasie zabójstwa są na porządku dziennym. Według raportu ONZ rocznie 90,4 tys. na 100 tys. mieszkańców pada ofiarą morderstwa, co czyni ten kraj światowym liderem w tym niechlubnym rankingu. Według aktywistek z Hondurasu, duża część przemocy ze względu na płeć jest spowodowana seksistowską kulturą „machismo” (silnym poczuciem męskiej dumy, przesadną męskością), obecnością dużej liczby gangów oraz łatwością dostępu do broni. W konsekwencji siłę mężczyzny często mierzy się w kulach. Rząd, nie jest w stanie poradzić sobie z nieustającą falą przestępczości. „Mężczyźni mogą robić z kobietami w Hondurasie wszystko, co chcą”, przyznaje analityk z Centrum Praw Kobiet w Hondurasie. „Ponieważ uważa się, że jest to powszechne i jest to coś, czego można się spodziewać, mieszkając w tym kraju”, dodaje.

Honduras został nazwany najbardziej niebezpiecznym miejscem na ziemi dla kobiet. Ten ranking w dużej mierze wynika z epidemii „kobietobójstwa” lub zabójstwa kobiety z powodu płci. Według krajowego Centrum Praw Kobiet co szesnaście godzin w Hondurasie, mordowana jest jedna kobieta. ONZ uznało, że Honduras ma najwyższy wskaźnik zabójstw kobiet na całym świecie. Ponadto uwzględnić należy ogromną liczbę przypadków gwałtów, napadów i przemocy domowej, do których dochodzi tam niemal całkowicie bezkarnie. W 2014 roku ONZ poinformowała, że ​​95% przypadków przemocy seksualnej i zabójstw kobiet w Hondurasie nigdy nie zostało zbadanych.  

Sprawdź również: Agnieszka Kotlarska była wschodzącą gwiazdą modelingu. Miss Polski zginęła z rąk psychofana

Maria Jose Alvarado, Miss Honduras 2014, Santa Barbara, 2014 rok
Fot. Edwin Lituin/Sipa USA/Elmer Martinez

Maria Jose Alvarado, Miss Hondurasu 2014

Maria Jose Alvarado, Miss Honduras 2014, Santa Barbara, 2014 rok
Fot. REX/EAST NEWS
Maria Jose Alvarado, Miss Hondurasu 2014

Maria Jose Alvarado, Miss Honduras, 2014 rok
Fot. REX/EAST NEWS
Maria Jose Alvarado, Miss Hondurasu 2014

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Kocha muzykę, ale już podważano jej sukcesy. Córka Aldony Orman o cieniach posiadania znanego nazwiska

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA DOWBOR o utracie pracy, nowych wyzwaniach i o tym, czy mężczyźni... są jej potrzebni do życia. JOANNA DARK i MAREK DUTKIEWICZ: dwie dusze artystyczne. W błyskotliwej i dowcipnej rozmowie komentują 33 lata wspólnego życia. SYLWIA CHUTNIK: pisarka, aktywistka, antropolożka kultury, matka. Głośno mówi o sprawach niewygodnych i swojej prywatności. ROBERT KOCHANEK o cenie, jaką zapłacił za życiową pasję – profesjonalny taniec. O TYM SIĘ MÓWI: Shannen Doherty, Christina Applegate, Selma Blair, Selena Gomez, Michael J. Fox łamią kolejne tabu – mówią publicznie o swoich chorobach.