Mandaryna, na szybko
Fot. instagram@marta.madaryna
O TYM SIĘ MÓWI

Marta Wiśniewska cierpi na nieuleczalną chorobę

Dowiedziała się o niej będąc w ciąży

Redakcja VIVA! 13 sierpnia 2020 11:02
Mandaryna, na szybko
Fot. instagram@marta.madaryna

Marta Wiśniewska kilkanaście lat temu dowiedziała się o tym, że choruje na cukrzycę. Na początku trudno było jej zaakceptować ten fakt. ,,Marzę o tym, aby żyjąc na pełnych obrotach dobrze radzić sobie z chorobą i doczekać nowych odkryć w medycynie, które pozwolą mi pokonać chorobę", mówiła. Jak zmieniło się jej życie? Jak radzi sobie z chorobą?

Marta Wiśniewska o chorobie

Na cukrzycę choruje od prawie 17 lat. Diagnozę usłyszała będąc w ciąży. Tancerka i wokalistka na początku była w szoku. Marta Wiśniewska prowadziła zdrowy tryb życia, dbała o siebie. Zaniepokoiły ją pewne objawy. Chudła w bardzo szybkim tempie, pogarszał się jej wzrok. Dlatego postanowiła wykonać podstawowe badania. Okazało się, że ma cukrzycę typu 1. Marcie Wiśniewskiej trudno było zaakceptować informację o chorobie.

„Miałam nadzieję, że to może anemia, jakaś chwilowa słabość, odpychałam od siebie prawdę. Jednak pewne objawy cukrzycy pojawiły się już wcześniej, kiedy byłam w ciąży i szybko stało się jasne, że jestem chora i muszę stawić temu czoła. I właśnie to przyznanie się samej przed sobą, zaakceptowanie faktu bycia chorą było najtrudniejsze”, mówiła w wywiadzie dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w 2018 roku.

Marta Wiśniewska bierze udział w kampaniach i debatach poświęconych jej tematyce. W wywiadach wokalista podkreśla, że choroba nie stoi na przeszkodzie w realizowaniu kolejnych celów. Tancerka i wokalistka spełnia się w życiu prywatnym i zawodowym. Cały czas uważa na to, co je, żyje bardziej świadomie.

„Muszę pamiętać o prawidłowej diecie, walczyć z chęcią zjedzenia niezaplanowanych wcześniej przekąsek czy czegoś słodkiego. Nie mogę pominąć sprawdzenia poziomu cukru i to kilka razy dziennie oraz podania sobie insuliny. Jednak choroba nie zamknęła mnie w czterech ścianach – jestem aktywna i zarówno w pracy jak i w domu działam na pełnych obrotach”, dodała dwa lata temu.

Gwiazda pogodziła się z tym, że będzie zmagać się z cukrzycą do końca życia. Zaakceptowała chorobę.

„Jest moją koleżanką, z którą się nigdy nie rozstanę. To choroba, która nas dyscyplinuje,wymaga poznania siebie i zadbania o siebie”, cytowało jej wypowiedź z 2019 roku Wprost Zdrowie i Medycyna. 

Gwiazda stara się być na bieżąco i wyszukuje informacji dotyczących skuteczniejszych leków. Marta Wiśniewska nie ukrywa, że wszyscy chorzy z cukrzycą liczą na nowe odkrycia, które pozwolą wyleczenie choroby.

„Z nadzieją szukam też informacji o tym, co mogą przynieść badania czy prace naukowe, bo bardzo liczę, że kiedyś opracowany zostanie taki lek czy technologia, które sprawią, że cukrzyca będzie uleczalna. (…) Czekamy na nowoczesne, innowacyjne leki, które jeszcze bardziej ułatwią nam codzienne życie. (...) Choć dostrzegam istotne zmiany w podejściu do nas – osób z cukrzycą, to chciałabym widzieć jeszcze więcej zrozumienia i akceptacji dla ludzi chorych – nie trzeba wstydzić  się mierzenia poziomu cukru czy podania sobie insuliny także w miejscu publicznym”, mówiła w 2018 roku Polskimu Stowarzyszeniu Diabetyków. 

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków

Mandaryna, Marta Wiśniewska, VIVA!
Fot. Voyo Bakiewicz

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.