Małgorzata Rozenek-Majdan, VIVA! listopad 2016
Fot. Marlena Bielinska/MOVE
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Małgorzata Rozenek-Majdan walczy w sejmie o dofinansowanie metody in vitro!

„Każdy z nas zasługuje, żeby zostać rodzicem”

Weronika Kostyra 14 czerwca 2019 20:10
Małgorzata Rozenek-Majdan, VIVA! listopad 2016
Fot. Marlena Bielinska/MOVE

Małgorzata Rozenek-Majdan nigdy nie ukrywała, że jej dwaj synowie urodzili się dzięki metodzie in vitro. Gwiazda aktywnie walczy ze stereotypami jej dotyczącymi. Chce, by przestała ona być tematem tabu. Mówi o problemach, z jakimi zmagają się w Polsce pary marzące o posiadaniu dziecka. In vitro może być dla nich jedyną szansą. Niedawno Małgorzata Rozenek-Majdan wydała książkę In vitro. Rozmowy intymne. Dzisiaj pojawiła się w sejmie, aby walczyć ze stygmatyzacją metody.

Małgorzata Rozenek-Majdan otwarcie mówi o metodzie in vitro

Gwiazda stara się, by po raz trzeci zajść w ciążę. Małgorzata Rozenek-Majdan za każdym razem podkreśla, że jej synowie przyszli na świat właśnie dzięki  in vitro. Dlatego ten cały proces jest dla niej ważnym przeżyciem. Ale ta metoda wciąż budzi ogromne kontrowersje. Gwiazda od dłuższego czasu walczy o to, by dyskusja dotycząca in vitro była rzetelna i merytoryczna. Wokół nas nie brakuje stereotypów i braku odpowiedniej wiedzy.  Na zaproszenie posłanki Marzeny Okły-Drewnowicz i posła Piotra Misiło, wzięła udział w konferencji prasowej w Sejmie poświęconej kwestii in vitro. „Bardzo mi zależy, żebyśmy przestali stygmatyzować pary, które muszą skorzystać w swojej drodze do rodzicielstwa z tej ważnej metody. (…) Każdy z nas zasługuje, żeby zostać rodzicem i skarb państwa powinien pomagać w tym leczeniu”, mówiła w sejmie gwiazda. Metoda in vitro jest bardzo kosztowna, więc jej dofinansowanie pomogłoby mniej zamożnym rodzinom.

„Bardzo dziękuję Panu Posłowi @piotrmisilo i Pani Posłance @marzena.okla.drewnowicz za możliwość szerszego wypowiedzenia się w sprawie, która budzi tak ogromne kontrowersje, a dotyczy półtora miliona par w Polsce. Jestem gotowa i zapraszam do rozmowy każdą opcję polityczną. Wszyscy mamy przecież jeden cel: żeby każdemu z nas żyło się lepiej”, napisała później na Instagramie.

Niedawno Małgorzata Rozenek-Majdan udzieliła także bardzo osobistego wywiadu. W rozmowie z Magdaleną Rigamonti  opowiedziała o własnych doświadczeniach dotyczących zabiegu. Gwiazda podkreśla, że leczenie jest trudne, długotrwałe i łączy się z dużym stresem. „Przecież to jest ciężkie leczenie, które wywraca do góry nogami cały organizm. Trzeba pamiętać, że pobranie od kobiety komórki jajowej i połączenia jej pozaustrojowo, na szkle z plemnikiem nie daje gwarancji powodzenia, nie daje gwarancji, że w piątej dobie będzie można podać kobiecie zapłodnioną komórkę. Mieliśmy raz taką sytuację, że o godzinie 12 miałam być w klinice, w której miał być dokonany transfer zapłodnionej komórki do mojego organizmu, a o godz. 10 zadzwonił telefon, że nie mamy po co przyjeżdżać, że komórka się nie rozwija. Wtedy nic nie pozostaje innego, tylko płacz. Siedziałam i płakałam. Mój mąż też. To trzeba odreagować. Wypłakać”, powiedziała w wywiadzie dla serwisu dziennik.pl.

Zdarza się, że mimo nadziei i wysiłku zabieg nie powiedzie się i zarodek nie będzie się rozwijał. Małgorzacie Rozenek-Majdan przytrafiło się to dwukrotnie. „Straszne uczucie. Bezradność. Myśl, że już nic więcej nie możesz zrobić, że już zrobiłaś wszystko. Mam to szczęście, że mam bardzo duże wsparcie w rodzinie, a do tego staram się studzić własne emocje. Przez lata się tego nauczyłam. Natomiast to poczucie bezsilności jest obezwładniające. Miałam też inne przeżycie. Spędziłam prawie trzy tygodnie w szpitalu z powodu przestymulowania hormonalnego. I dowiedziałam się wtedy o tym, że jestem w ciąży. I hormony, które się wytwarzają na początku ciąży razem z tymi hormonami, które były mi podawane w okresie stymulacji stworzyły mieszankę wybuchową, zdestabilizowały organizm. To może być śmiertelne zagrożenie” wyznała gwiazda w rozmowie z Magdaleną Rigamonti. 

Małgorzata Rozenek-Majdan, VIVA! listopad 2016
Fot. Marlena Bielinska/MOVE

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!