Małgorzata Rozenek-Majdan, VIVA! listopad 2016 NEW
Fot. Marlena Bielinska/MOVE
O TYM JEST GŁOŚNO

Małgorzata Rozenek-Majdan oburzona nowym projektem rządu: „Zostawcie nas w spokoju!"

Chodzi o zabieg in vitro...

Rafał Kowalski 8 listopada 2018 10:51
Małgorzata Rozenek-Majdan, VIVA! listopad 2016 NEW
Fot. Marlena Bielinska/MOVE

Małgorzata Rozenek-Majdan jest mamą dwóch synów – Stasia i Tadzia. Gwiazda wielokrotnie opowiadała o tym, że chłopcy pojawili się na świecie dzięki możliwości skorzystania z zabiegu in vitro. Ponadto prezenterka nie ukrywa, że myśli o jeszcze jednym dziecku, dlatego nowy projekt rządu mocno ją zdenerwował…

Małgorzata Rozenek-Majdan krytykuje rząd

Pomysł, który wczoraj wpłynął do sejmu z inicjatywy posłów PiS, Kukiz'15 i PSL zakłada, że zabieg in vitro byłby dostępny legalnie jedynie dla małżeństw. Projekt zakłada też, że jednorazowo będzie można zapłodnić zaledwie jedno jajeczko, z kolei mrożenie zarodków zostałoby zabronione.

Małgorzata Rozenek-Majdan na wieść o pomyśle ograniczenia in vitro zareagowała bardzo mocno. „Kiedy prawie 14 lat temu przechodziłam przez pierwszą procedurę in vitro, nigdy nie przypuszczałam, że 14 lat później nie tylko nadal nie będzie uregulowań prawnych, ale że te które się pojawia, będą przypominać prace ze średniowiecza”, zaczęła post na Instagramie. „Projekt ustawy autorstwa PiS i Kukiz15, który wczoraj wpłynął do Sejmu, tak naprawdę służy ograniczeniu możliwości wykonywania tej procedury i drastycznemu zmniejszeniu jej skuteczności. Jest projektem zakłamującym rzeczywistość i wrogim wobec ludzi, którzy marzą o byciu rodzicem. Jestem ciekawa, jakie doświadczenia w tym temacie mają autorzy ustawy, bo ja o swoich zawsze, głośno i z dumą mówiłam. Ten projekt jest nie tylko szkodliwy dla skuteczności tej niestety coraz potrzebniejszej metody, ale jest szkodliwy dla kobiet, które z powodu biologii biorą na siebie prawie cały ciężar w trakcie jej przeprowadzania”, napisała dalej Rozenek-Majdan.

Gwiazda zwróciła się tez bezpośrednio do autorów projektu ustawy. „Kim jesteście szanowni autorzy, że pozwalacie sobie na decydowanie, kto może zostać rodzicem, a kto nie? Czy idąc dalej po tej samej linii nie zabronicie za chwilę tranplantologii? Bo może zostanie przez Was uznana za „ingerencje w godność człowieka”? Zostawcie nas ludzi, dla których in vitro jest jedyną drogą do bycia rodzicem, w spokoju. A pomysł na ograniczenie tej metody do małżeństw w kraju, w którym odsetek dzieci urodzonych w niesformalizowanych związkach rośnie z roku na rok? To znowu dzielenie na lepszych i gorszych. Tym razem rodziców. Zrozumcie, ze naród to suma wszystkich obywateli, a nie tylko Waszych wyborców i to wszystkich Wasze ustawy będą obowiązywać. Jeżeli ktoś chciałby poznać, nie wyobrażenia o, a codzienność życia par starających tą metodą o dziecko, jestem gotowa pomóc, bo cytując naszą Noblistkę: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć””, czytamy w sieci.

Jesteśmy pewni, że post Małgorzaty Rozenek-Majdan dopiero rozpocznie gorącą dyskusję, na którą ten temat zasługuje. Czy posłowie wezmą pod uwagę zdanie obywateli? Czas pokaże.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Małgorzata Rozenek-Majdan (@m_rozenek)

Małgorzata Rozenek-Majdan, VIVA! październik 2018
Fot. Marta Wojtal

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.