Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan, VIVA! październik 2018
Fot. Marta Wojtal
O TYM SIĘ MÓWI

Małgorzata Rozenek-Majdan o in vitro: „Najgorsze jest oczekiwanie

Gwiazda zaapelowała do kobiet, by nie odkładały decyzji o macierzyństwie

Olga Figaszewska 13 maja 2019 10:51
Małgorzata Rozenek-Majdan i Radosław Majdan, VIVA! październik 2018
Fot. Marta Wojtal

Już jutro odbędzie się premiera książki Małgorzaty Rozenek-Majdan - In vitro. Rozmowy intymne. Gwiazda nie ukrywa, że za jej pośrednictwem walczy z krzywdzącymi stereotypami dotyczącymi tej procedury. W rozmowie z Dzień Dobry TVN wyznała, ile trzeba poświęcić, by spełnić marzenie o dziecku.

Małgorzata Rozenek-Majdan o in vitro i leczeniu niepłodności

Gwiazda stara się, by po raz trzeci zajść w ciążę. Małgorzata Rozenek-Majdan za każdym razem podkreśla, że jej synowie przyszli na świat właśnie dzięki  in vitro. Dlatego ten cały proces jest dla niej ważnym przeżyciem. Ale ta metoda wciąż budzi ogromne kontrowersje. 

,,Kiedy rodziłam Stasia, mojego pierwszego syna, miałam takie poczucie, że moment, w którym mówienie o leczeniu niepłodności czy bezpłodności tą metodą  i wstyd z tym związany powoli odchodzi do lamusa. Przerażające jest to, że w ostatnich latach atmosfera, która i tak była gęsta, teraz stała się trudna do zniesienia. Książka powstała z potrzeby powiedzenia głośno, że nie ma w tym nic złego!", tłumaczy Małgorzata Rozenek-Majdan. 

Z materiału Dzień Dobry TVN dowiadujemy się, że co piąta para ma problemy z bezpłodnością. Przyszli rodzice mierzą się ze strachem i nadzieją. In vitro to długotrwały proces, w którym najtrudniejszym i najcenniejszym elementem jest czas. Polska jest jedynym krajem w UE, w którym in vitro nie jest refundowane. Wielu par nie stać na pokrycie kosztów leczenia. Stowarzyszenie Nasz Bocian jest autorem i współautorem wielu samorządowych programów leczenia niepłodności. 

,,Każdego dnia patrzę na swoim synów i myślę, że o wspaniałe, że ich mam. Pary, które mierzą się z problemem bezpłodności mają już wystarczająco dużo kłopotów i nie należy im ich dokładać", dodała gwiazda. Małgorzata Rozenek-Majdan zaapelowała, by kobiety nie odkładały swoich decyzji o macierzyństwie na później.

,,Ważna jest świadomość, że jeśli dziś decydujemy się odwiedzić klinikę, to upragniona ciąża może pojawić się dopiero za kilka lat. Nie zwlekajmy", dodała. 

Małgorzata Rozenek-Majdan opowiedziała, jak wygląda przygotowanie do podjęcia leczenia i z czym kobiety muszą się liczyć. ,,Przygotowujesz się przez wiele miesięcy, by Twój organizm był w jak najlepszej formie. Tak naprawdę rozpoczynasz je na rok wcześniej: prawidłowa dieta, suplementacje, brak używek, przygotowanie hormonalne", wyznaje. 

Prezenterka przyznała, że najtrudniejsze dla kobiety jest to, kiedy nie może podzielić się z nikim efektami starań. 

,,Najgorsze jest oczekiwanie. Tak bardzo człowiek doszukuje się w sobie pewnym symptomów albo boi się robić pewnych rzeczy. Ja cały czas szukałam tematów zastępczych. I bardzo boli ten moment, kiedy dowiadujesz się, że nie ma tego wszystkiego. Czas jest niezwykłym sprzymierzeńcem w trakcie leczenia. Każdy rok to zmniejszona szansa na skuteczność", dodała gwiazda.  

Małgorzata Rozenek-Majdan, VIVA! listopad 2016 NEW
Fot. Marlena Bielinska/MOVE

Małgorzata Rozenek-Majdan, VIVA! październik 2018
Fot. Marta Wojtal

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.