Henryk Majdan, Małgorzata Rozenek-Majdan dzieci
Fot. Instagram
O TYM SIĘ MÓWI

Małgorzata Rozenek krytykuje byłego ministra zdrowia. Jego decyzja załamała tysiące par

„Kraje muzułmańskie mają lepszą opiekę prokreacyjną niż my”

Rafał Kowalski 6 sierpnia 2020 20:55
Henryk Majdan, Małgorzata Rozenek-Majdan dzieci
Fot. Instagram

Cztery lata temu rząd Prawa i Sprawiedliwości decyzją ówczesnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zrezygnował z programu o tytule Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego zapewniającego parom pomoc w dofinansowaniu kosztowej procedury in vitro. Program zastąpiono droższym i przynoszącym mniej rezultatów odpowiednikiem. Taki ruch rządzących negatywnie oceniła Małgorzata Rozenek-Majdan, która sama ma trójkę dzieci poczętych przez sztuczne zapłodnienie.

Małgorzata Rozenek-Majdan o in vitro

Tadeusz, Staś i Henryk, czyli wszyscy synowie znanej prezenterki, nie przyszliby na świat, gdyby nie pomoc lekarzy i procedura in vitro. Nie wszystkich rodziców mających problem z niepłodnością stać jednak na opłacenie takiego zabiegu. Niestety od 2016 roku nie pomaga w tym polskie państwo… „Obecna władza ma problem z zaakceptowaniem np. zmian klimatycznych, które również pukają nam do drzwi. Tak samo zmiany w płodności Polaków, i w ogóle ludzi na całym świecie są naprawdę zauważalne. I to jest ostatni dzwonek. Tymczasem w Polsce tylko po to, aby przypodobać się Kościołowi kasuje się refundowanie tak naprawdę jedynej skutecznej metody leczenia niepłodności jaką jest in vitro”, powiedziała Faktowi Małgosia Rozenek-Majdan.

Dodała też, że rozumie złość i smutek rodziców, którzy chcieliby mieć potomka, ale przez brak dofinansowania in vitro – nie mogą. „ Dla wielu osób brak refundacji tej bardzo drogiej metody zamyka szansę na rodzicielstwo. Jeden koszt takiej próby to 10-20 tysięcy, w zależności od problemów zdrowotnych danej pary. Nie wspominając już o bardzo kosztownym i wyczerpującym psychicznie okresie długotrwałej diagnostyki par”, dodała w rozmowie z dziennikiem gwiazda.

Liczby pokazują, jak skuteczny był program zamknięty 4 lata temu. Do 31 grudnia 2019 roku z rządowych dofinansowań zabiegu in vitro przyszło na świat aż 22 tysiące dzieci. Współczynnik powodzenia wspomnianej procedury wyniósł aż 1,13 dziecka na parę, a kolejne pociechy z tego programu wciąż się rodzą! Udzielona pomoc przeliczona na jedną udaną ciążę wynosiła około 11 tysięcy złotych. Niestety o wiele gorzej wyglądają statystyki dotyczące programu opartego tylko na diagnostyce – jedynego działa obecnego rządu, na który dziś mogą liczyć pary. Działania wprowadzone przez byłego ministra zdrowia kosztowały nas już 46 milionów złotych, ale współczynnik narodzin dzieci z tego programu to jedynie 0,05 na parę. Jedna ciąża kosztowała więc 156 tysięcy złotych.

Jak zauważa Małgorzata Rozenek-Majdan to niepotrzebnie wydane pieniądze. „Jeśli w ciągu czterech ostatnich lat trwania programu, na który zostało wydane 46 mln złotych, w którym wzięło udział blisko 6 tysięcy par, a ciąży doczekały się jedynie 294 osoby to mogę śmiało stwierdzić, że i bez tego programu te ciąże by się pojawiły. To jest tylko kwestia konsekwencji w działaniu. Bo jeżeli ten program przez tyle lat trwania uzyskał tak mało ciąż to znaczy, że tam nie było żadnych biologicznych problemów i niemożliwości do tego, żeby zajść w ciążę. To oznacza, że tamte ciąże się nie pojawiły wcześniej, bo nie było im to pisane”, zaznaczyła prezenterka w Fakcie.

Jej zdaniem Polska mogłaby o wiele mocniej wspierać tych, którzy chcą zostać rodzicami. „Nawet kraje muzułmańskie mają lepszą opiekę prokreacyjną niż my mamy. A przecież w Polsce mamy wybitnych lekarzy. Do naszych klinik przyjeżdżają pacjenci z klinik z innych krajów. Skuteczność leczenia niepłodności w Polsce stawia nas w czołówce europejskiej. I nie tylko, bo są też pacjenci ze Stanów Zjednoczonych. Nasze państwo zamiast wspierać lekarzy i otaczać pacjentów najlepszą możliwą opieką rzuca im jeszcze kłody pod nogi, a przy okazji drenuje kieszenie podatników…”, czytamy w dzienniku.

Zgadzacie się z krytyką Małgorzaty Rozenek-Majdan? 

Małgorzata Rozenek-Majdan, VIVA! listopad 2016
Fot. Marlena Bielinska/MOVE

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Małgorzata Rozenek-Majdan (@m_rozenek)

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.