Malala Yousafzai
Fot. Getty Images
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Malala miała 15 lat, gdy talibowie strzelili jej w głowę. Przeżyła i stała się symbolem walki z religijnym ekstremizmem

Weronika Bruździak-Gębura 16 kwietnia 2017 18:30
Malala Yousafzai
Fot. Getty Images

Malala Yousafzai stała się symbolem walki z ekstremizmem religijnym w swoim kraju, gdy cudem ocalała z zamachu. Właśnie została najmłodszą ambasadorką pokoju ONZ. Oto jej poruszająca historia.

Malala została postrzelona przez talibów, gdy miała 15 lat

Miała 15 lat, gdy 9 października 2012 roku talibowie strzelili jej w głowę, gdy wracała ze szkoły do domu. Chcieli ją zabić, bo promowała edukację wśród dziewcząt. Wszystko zaczęło się trzy lata wcześniej, gdy pod pseudonimem Gul Makai zaczęła pisać bloga. W sieci opisywała jak wygląda życie uczennic w Pakistanie od czasu, gdy w kraju wprowadzono zakaz edukacji dziewcząt, którego żelazną ręką strzegli talibowie. Malala za swoją działalność w internecie dostała Pakistan’s First National Peace Prize i wiele innych nagród, jednak swoją działalnością zwróciła na siebie też uwagę talibów.

Malala stała się symbolem walki z religijnym ekstremizmem

Nastolatka cudem przeżyła zamach i stała się symbolem walki z ekstremizmem religijnym w Pakistanie. Została doceniona nie tylko w ojczyźnie, ale również na arenie międzynarodowej. W 2014 roku dostała Pokojową Nagrodę Nobla - miała wtedy zaledwie 17 lat. Właśnie została najmłodszą ambasadorką pokoju ONZ i jako szósta osoba na świecie dostała honorowe obywatelstwo Kanady, które osobiście wręczył jej premier tego kraju, Justin Trudeau. Obecnie Malala mieszka w Wielkiej Brytanii i chodzi do szkoły w Birmingham, gdzie prowadzi kampanię promującą dostęp do edukacji dla wszystkich dzieci. Za swoje zasługi i świetne oceny dostała propozycję studiowania nauk politycznych i ekonomii z samego Oksfordu.

Gdy odbierała tytuł Posłańca Pokoju ONZ w zeszły poniedziałek, powiedziała: „Zmiana zaczyna się wraz z nami i powinna zacząć się już teraz. Jeśli chcesz mieć jasną przyszłość, musisz zacząć nad nią pracować już teraz, a nie czekać aż zrobią to inni”.

 

Malala Yousafzai
Fot. Getty Images

Na zdjęciu: Malala Yousafzai odbiera tytuł Posłańca Pokoju ONZ od sekretarza generalnego organizacji, Antonio Guterresa.

 

Sekretarz generalny ONZ, Antonio Guterres, który wręczył nastolatce tytuł, powiedział: „Jesteś nie tylko bohaterką, ale też niezwykle oddaną i hojną osobą, która ma fantastyczny charakter. Mimo Nobla, jesteś tym samym skromnym człowiekiem. Zazwyczaj, gdy ludzie zostają tak docenieni, pojawia się próżność i stają się zamknięci”, mówił o Malali. I dodał: „Jesteś symbolem być może najważniejszej rzeczy na świecie - edukacji dla wszystkich”.

 

Polecamy też: Malala Yousafzai: Poruszająca historia najmłodszej noblistki w historii!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.