CO MÓWIĄ GWIAZDY

„Zostałam zgwałcona. Miałam przystawiony nóż do szyi”. Poruszające wystąpienie Madonny podczas gali Billboardu.

Katarzyna Sielicka 16 grudnia 2016 20:15

Szokujące, mocne, ważne - tak prasa określiła wystąpienie Madonny podczas gali Billboardu. Madonna, która została Kobietą Roku 2016 mówiła o gwałcie, którego padła ofiarą, prawach kobiet i o tym jak udało jej się przeżyć w szowinistycznym świecie showbiznesu.

 

Polecamy też: Kiedyś malował kosze na śmieci, teraz ozdabia torebki i ubrania Gucci! A jego fanką jest Madonna

 

„Stanę tak, bo zawsze czuję się lepiej gdy mam coś twardego między nogami”, powiedziała na początek mocno chwytając mikrofon. Publiczność ryknęła śmiechem. Chwilę później Madonna doprowadziła zebranych do łez.

 

„Dziękuję za docenienie mojej zdolności do kontynuowania kariery od 34 lat w obliczu rażącego seksizmu, mizoginii, ciągłego zastraszania i nieustających nadużyć”, mówiła. Jeśli jesteś dziewczyną musisz grać w grę. Masz prawo być ładna, słodka i seksowna. Ale nie zachowuj się zbyt mądrze. (…) Masz prawo być traktowana przez mężczyzn jak obiekt i ubierać się jak zdzira ale twoja zdzirowatość nie należy do ciebie. I nigdy, przenigdy nie dziel się ze światem swoimi fantazjami seksualnymi fantazjami”.

 

Podejrzewana o liczne operacje plastyczne Madonna mówiła też o tym jak współczesny świat traktuje starzejące się kobiety. „Bądź tym, kim mężczyźni chcą, żebyś była, bądź taka, by inne kobiety czuły się komfortowo, gdy jesteś w towarzystwie innych facetów. I na koniec, nie starzej się. Wiek jest grzechem. Będziesz krytykowana i oczerniana – i zdecydowanie nie będą grać twoich utworów w radiu”, szydziła.

 

Najbardziej poruszającym momentem ponad siedmiominutowego przemówienia Madonny były jej wspomnienia z początków kariery. „Przyjechałam do Nowego Jorku w 1979 roku. Nowy Jork był wtedy przerażającym miejscem. W pierwszym roku mierzono do mnie z broni, zostałam zgwałcona na dachu mając przystawiony nóż do szyi i włamano się do mojego mieszkania tak wiele razy, że przestałam zamykać drzwi. W kolejnych latach straciłam prawie wszystkich przyjaciół z powodu AIDS, narkotyków lub strzelaniny, mówiła Madonna. „Te wszystkie wydarzenia pomogły mi nie tylko się stać odważną kobietą, która stoi przed wami ale uzmysłowiły mi także, że jestem wrażliwa”.

Publiczność nagrodziła wystąpienie gwiazdy owacją na stojąco.

 

Zobacz też: Sting na krzyżu, goły Schwarzenegger, młoda Madonna. Kultowe portrety gwiazd mogą być Twoje

TAGI #Madonna

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.