Lizzie Velasquez
Fot. Instagram Lizzie Velasquez
O NIEJ JEST GŁOŚNO!

Hejterzy nazwali ją „najbrzydszą kobietą świata”. Ona na przekór chorobie walczy z przemocą. Wzruszająca historia Lizzie

Weronika Bruździak-Gębura 19 grudnia 2016 18:45
Lizzie Velasquez
Fot. Instagram Lizzie Velasquez

Z powodu wyglądu była gnębiona w szkole. Mając 17 lat została nazwana „najbrzydszą kobietą świata”. Lizzie Velasquez po raz kolejny sprzeciwiła się prześladowaniu innych. O jej poście na Facebooku piszą najważniejsze gazety świata!

 

Z powodu wyglądu była gnębiona w szkole

27-letnia Amerykanka Lizzie Velasquez wygląda nietypowo. Jest bardzo szczupła - nigdy nie ważyła więcej niż 29 kilogramów. Jej twarz jest zdeformowana - ma wystające zęby, jest ślepa na prawe oko, a na lewe ledwo co widzi. Wszystko z powodu rzadkiej choroby genetycznej - Velasquez cierpi na zespół Mafrana. Z powodu wyglądu w szkole była prześladowana przez rówieśników. W 2006 roku została nazwana „Najbrzydszą kobietą świata”. Dzisiaj jest bohaterką okrutnych memów. Dlatego Lizzie Velasquez po raz kolejny zabrała głos i publicznie sprzeciwiła się przemocy.

 

Lizzie Velasquez
Fot. Instagram Lizzie Velasquez

Na zdjęciu: Lizzie Velasquez

 

Post Lizzie Velasquez przeciwko gnębieniu innych

„Ostatnio widziałam setki memów na Facebooku. Piszę ten post nie jako ofiara, ale jako ktoś, kto po prostu zabiera głos. Jest bardzo późno gdy piszę te słowa, ale robię to, by przypomnieć, że niewinni ludzie, których wizerunek jest wykorzystywany do tworzenia memów, najprawdopodobniej nie śpią i przeszukują Facebooka. Czują to, czego nie życzyłabym nawet największemu wrogowi. Nieważne, jak wyglądamy i jaki nosimy rozmiar. Na koniec dnia wszyscy jesteśmy ludźmi. Proszę was, żebyście mieli to w pamięci, gdy następnym razem zobaczycie mem z przypadkowym nieznajomym. Możecie uznać to za zabawne, jednak człowiek na zdjęciu zapewne czuje coś dokładnie odwrotnego. Rozpowszechniajcie miłość, nie raniące słowa za pomocą ekranu” - napisała na swoim Facebooku Lizzie Velasquez.

 

Lizzie Velasquez
Fot. Instagram Lizzie Velasquez

Na zdjęciu: Lizzie Velasquez

 

O jej poście piszą największe gazety świata

Jej post w tydzień udostępniono ponad 100 tysięcy razy! Dostał drugie tyle lajków. Spotkał się wyjątkowo ciepłym odbiorem, w komentarzach mnóstwo osób wyraża poparcie dla Lizzie Velasquez. Tematem zainteresowały się też najważniejsze światowe media, takie jak amerykańskie magazyny „Time” i „People”, belgijski „Le Soir”, hiszpański „El Pais” czy niemiecki „Suddeutsche Zeitung”.

 

To nie pierwszy raz, gdy Lizzie Velasquez walczy z prześladowaniem

To nie pierwszy raz, kiedy Lizzie Velasquez zabiera głos w tej sprawie. W styczniu 2014 roku Velasquez przemawiała podczas prestiżowego panelu TED w Austin. Jej mowę „How do you define yourself?” w serwisie Youtube do tej pory obejrzało ponad 3,5 miliona osób.

 

Gdy miała zaledwie 17 lat, robiąc pracę domową i słuchając muzyki na Youtube, natknęła się na znajome zdjęcie. Gdy w nie kliknęła okazało się, że ktoś wykorzystał jej wizerunek. Ośmiosekundowy filmik bez dźwięku z fotografią 11-letniej Lizzie był zatytułowany „najbrzydsza kobieta świata”. 17-letnia dziewczyna ujrzała 4 miliony wyświetleń i kilkadziesiąt tysięcy komentarzy, z których nawet jeden nie był pozytywny. „Obcy ludzie pisali, żebym wyświadczyła światu przysługę i przystawiła broń do skroni. (…) Dawali mi rady, jak mogę skończyć ze sobą” - mówiła podczas swojego przemówienia w ramach platformy TED. Najpierw wylała morze łez, by za chwilę poczuć gniew i chęć zemsty. Gdy już miała zacząć odpisywać na komentarze, zdała sobie sprawę, że robiąc to, stanie się kimś takim jak jej prześladowcy. Wtedy zrozumiała, że chce być zawodowym mówcą motywacyjnym.

 

Lizzie Velasquez
Fot. Instagram Lizzie Velasquez

Na zdjęciu: Lizzie Velasquez

 

Spełnia marzenia

Mimo ciężkich przeżyć, Lizzie Velasquez nie poddała się. Skończyła uniwersytet stanowy w Teksasie na kierunku komunikacja społeczna. Spełniła swoje marzenia: z powodzeniem pracuje jako coach i mówca motywacyjny. Wydała też dwie książki dla nastolatków: „Be Beautiful, Be You” („Bądź piękna, bądź sobą”) oraz „Choosing happiness” („Wybierając szczęście”).

 

Polecamy też: Prawdziwe piękno bywa ukryte. Poznaj najbardziej wyjątkowe modelki świata​

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?