OF, MT 23 lutego 2017 19:40
1/10
Copyright @Viva
1/10

Bogate, niezależne i ambitne. W najnowszym rankingu 100 najbogatszych Polaków na świecie jest ich 17. Niektóre swój majątek dzielą z mężami, jak na przykład Elżbieta Grycan, inne z rodzeństwem - ot, choćby, Dominika Kulczyk, ale wszystkie są pewne: pieniędzy wystarczy im nie tylko na waciki.

 

Zobaczcie w naszej galerii kobiety, które znalazły się w rankingu najbogatszych Polaków na świecie w 2017 według rankingu "Forbesa"!

 

Polecamy także: „Po trepanacji czaszki byłam łysa, miałam zeza”. Tragiczny wypadek zaważył na życiu Karoliny Szostak

2/10
Dominika Kulczyk
Copyright @Marlena Bielińska/MOVE
2/10

1.

Dominika Kulczyk wraz z bratem Sebastianem znaleźli się na pierwszym miejscu na liście najbogatszych Polaków w 2017 rok. Ich majątek wynosi - bagatela 14,27 mld zł. Dominika jest córką zmarłego Jana Kulczyka i dziedziczką jego imperium. Po raz kolejny udało jej się wyprzedzić własną mamę i byłą żonę krezusa - Grażynę Kulczyk. 

 

Od wielu lat angażuje się w działalność filantropijną, która jest jej zawodowym celem. Stworzyła i prowadzi rodzinną fundację Kulczyk Foundation, której celem jest realizacja charytatywnych przedsięwzięć na globalną skalę. Dominika jest również założycielką i wiceprezeską oddziału organizacji Green Cross International. Od 2013 do 2016 roku pełniła rolę wiceprezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

2.

Za Dominiką Kulczyk w kobiecym zestawieniu znalazła się Anna Woźniak-Starak. Ona i jej mąż Jerzy Starak zdobyli 5. miejsce wśród najbogatszych Polaków. Ich majątek wyceniany jest na 3,8 mld zł.
 
Jak udało im się osiągnąć sukces? Wszystko dzięki polskiemu społeczeństwu, które na lekach nie oszczędza. Starakowie są właścicielami m.in. Polfy i Polpharmy, a ich majątek rośnie dzięki celnym inwestycjom. Anna Woźniak-Starak jest ponadto udziałowcem spółki prowadzącej restaurację Belvedere w Łazienkach w Warszawie.

 

3.

Elżbieta Kaczmarek i jej mąż wiedzą, na czym siedzą – zainwestowali w jedną z największych firm produkujących meble. Spółki Com.40 i Correct produkują m.in. dla sieci IKEA. Małżeństwo wie też, w czym siedzi – w udziałach firmy dżinsowej Big Star. Efekt? 7. miejsce w rankingu „Forbesa” i majątek wyceniany na 3,35 mld zł.

3/10
Grażyna Kulczyk
Copyright @Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek / LAF AM
3/10

4.

Grażyna Kulczyk, żona zmarłego Jana Kulczyka zajęła 21. miejsce wśród najbogatszych Polaków w 2017 roku. Jej majątek wynosi 1,2 mld zł.

 

Ale pani Kulczyk to nie tylko opiekunka ogniska domowego, ale też niezwykle utalentowana bizneswoman. W latach 90. rozwijała własne inwestycje, a na jej majątek składają się: kolekcja dzieł sztuki wartych ponad 100 mln euro, autorski projekt - poznański kompleks Stary Browar (sprzedany niemieckiemu funduszowi za ok. 290 mln euro), luksusowe nieruchomości w Polsce, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii, a także inwestycje technologiczne. Grażyna Kulczyk jest też znana za granicą z promowania polskiej kultury pod szyldem własnej Fundacji Art Stations.

 

5.

Tuż za Grażyną Kulczyk znalazła się Małgorzata Adamkiewicz. Ona i jej mąż Maciej to zgrany duet, który podbił polski rynek farmaceutyczny. On chirurg, ona - dr nauk medycznych i absolwentka The Stockholm School of Economics Executive Educations. Dzięki nim Grupa Adamed, którą kierują, osiąga roczne przychody przekraczające 200 mln euro i wytwarza ponad 250 produktów, które sprzedaje się do 40 krajów na całym świecie. Efekt? 22. miejsce w rankingu "Forbesa" i majątek wart 1,19 mld zł.

 

6.

Pierwszą ćwiartkę zestawienia zamyka Krystyna Florek. Wraz z mężem Ryszardem stworzyli Fakro - firmę produkującą okna dachowe, która kontroluje 15 proc. światowego rynku. Dzięki temu małżeństwo znalazło się na 25. miejscu wśród najbogatszych Polaków i 1,1 mld zł.

4/10
Copyright @Eastnews
4/10

7.

Zyta Olszewska z mężem Andrzejem są głównymi udziałowcami grupy Farmacol, zajmującej się sprzedażą wyrobów farmaceutycznych. 

 

Zyta zna się na branży, którą wybrała. Ukończyła Wydział Farmacji Akademii Medycznej w Krakowie, a po studiach kierowała apteką. Obecnie swoje menadżerskie ambicje realizuje na znacznie większą skalę. 

Wraz z mężem zajmują 26. miejsce wśród najbogatszych Polaków i majątek o wartości ponad miliarda złotych.

 

Polecamy: Najbogatsi Polacy w 2017 roku według magazynu „Forbes”. Kto znalazł się na liście krezusów?

5/10
Copyright @Eastnews
5/10

8.

Teresa Mokrysz wraz z mężem Kazimierzem są założycielami spółki Mokate. Produkcja śmietanki do kawy, a potem cappuccino okazała się trampoliną do sukcesu - 35. miejsce "Forbesa" i 967 mln majątku.

 

W 1978 pani Teresa ukończyła Akademię Ekonomiczną w Katowicach.  Zasiada w radzie nadzorczej BRE Banku. Wśród jej pasji jest jazda konna.

 

Polecamy też: Najbogatsi Polacy w 2017 roku według magazynu „Forbes”. Kto znalazł się na liście krezusów?

6/10
Copyright @Eastnews
6/10

9.

Solange Olszewska - z wykształcenia dentystka - i jej mąż Krzysztof są założycielami Solaris Bus & Coach - liczącego się w Europie producenta m.in autobusów i tramwajów. Małżonkowie Olszewscy są jedną z ikon sukcesu gospodarczego w naszym kraju i zajmują 46. miejsce w rankingu "Forbesa". Ich majątek szacuje się na 819 mln zł.

 

Polecamy też: Najbogatsi Polacy w 2017 roku według magazynu „Forbes”. Kto znalazł się na liście krezusów?

7/10
Copyright @Eastnews
7/10

10.

Aldona Wejchert była żoną Jana Wejcherta i po śmierci męża przejęła majątek. Ale i ona od początku kariery związana była z Grupą ITI. Pełni tam funkcję wiceprezydenta i członka komitetu wykonawczego. Jest dyrektorem generalnym, prezesem zarządu Multikina, członkiem Rady Fundacji TVN "Nie jesteś sam" i Polskiej Rady Biznesu oraz Kapituły Nagrody im. Jana Wejcherta. Skończyła Wydział Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, a także dodatków uczyła się w London Business School.

 

Pani Aldona zajmuje 54. miejsce na liście "Forbesa", a jej majątek szacuje się na 763 mln zł.

 

Polecamy też: Najbogatsi Polacy w 2017 roku według magazynu „Forbes”. Kto znalazł się na liście krezusów?

 

8/10
Copyright @Eastnews
8/10

11.

Elżbieta Filipiak jest żoną Janusza Filipiaka - twórcy jednej z największych firm informatycznych w kraju – Comarchu i prowadzi w Szwajcarii restaurację Wierzynek. Obydwoje zajmują 67. miejsce na liście "Forbesa", a ich majątek wynosi 628 mln zł.

 

12.

Kto znalazł się za Elżbietą Filipiak? Renata Szukalska wraz z mężem Tomaszem są właścicielami producenta rolet okiennych Portos. Udziałowcami rodzinnej spółki są również dzieci Szukalskich – Paulina i Piotr. Małżeństwo znalazło się na 71. miejscu listy "Forbesa" z majątkiem wartym 583 mln zł.

 

13.

Danuta Fidelus jest żoną twórcy firmy Fideltronik, zajmującej się nowoczesnymi technologiami inżynieryjnymi. Małżeństwo znajduje się na 79. miejscu listy "Forbesa", a ich majątek szacowany jest na 535 mln zł.

 

14.

Tuż za Danutą Fidelus znalazła się Lucjana Kuźnicka-Tylenda, która posiada większość udziałów w TFP,. To spółka zajmująca się projektowaniem i produkcją opakowań oraz systemów prezentacyjnych i wystawienniczych. Firma aktywnie angażuje się też w działalność charytatywną.

 

Pani Lucjana znalazła się na 80. miejscu wśród najbogatszych Polaków. Jej majątek szacuje się na 531 mln zł.

 

Polecamy też: Najbogatsi Polacy w 2017 roku według magazynu „Forbes”. Kto znalazł się na liście krezusów?

9/10
Irena Eris
Copyright @Olga Majrowska
9/10

15.

Irena Eris - 83. miejsce na liście "Forbesa" i majątek wart 525 mln zł, który dzieli wraz z mężem Henrykiem Orfingerem.

 

Irena Eris, a naprawdę Szołomicka-Orfinger, obroniła doktorat z farmacji na Uniwersytecie w Humboldt w Berlinie. Wraz z mężem założyła Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris. Produkty są sprzedawane w ponad 40 krajach świata, a firma zatrudnia około tysiąca osób. Rocznie z linii produkcyjnych wychodzi ponad 25 mln sztuk kosmetyków. A marka znajduje się w jednym klubie z takimi światowymi firmami jak: Chanel, YSL, Givenchy. Irena Eris prowadzi własne Centrum Naukowo-Badawcze, Hotel SPA w Krynicy-Zdroju, na Wzgórzach Dylewskich i Polanicy-Zdroju.

 

16.

Za Ireną Eris znalazła się Irena Rupińska. Ona i jej mąż Ireneusz są właścicielami Zakładów Produkcji Kruszyw Szumowo, które wytwarzają i dostarczają kruszywa dla celów budowlanych. Małżeństwo znalazło się na 84. miejscu na liście "Forbesa" z majątkiem wartym 518 mln zł.

 

Polecamy też: Najbogatsi Polacy w 2017 roku według magazynu „Forbes”. Kto znalazł się na liście krezusów?

 

10/10
Copyright @Eastnews
10/10

17.

Elżbieta Grycan wraz z mężem Zbigniewem są największymi producentami lodów w Polsce. Majątek małżeństwa szacuje się na 457 mln zł, co daje im 96. pozycję w rankingu najbogatszych ludzi w Polsce.

Wideo

Z Vito Bambino na boisku do kosza! O kulisach nowego albumu, rodzicach i pierwszym roku w Warszawie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA: czy da się porównać uczucie pomiędzy mężczyzną a kobietą do tego łączącego matkę i dziecko? SARA JAMES najpierw podbiła Polskę, teraz podbija świat. Naszą sesję zrealizowaliśmy w jej ukochanym Los Angeles. ARKADIUSZ JAKUBIK: fantastyczny, wielokrotnie nagradzany aktor, rockandrollowiec o rodzinnych relacjach i myślowym ADHD. MAŁGORZATA SARAMONOWICZ w poruszającej rozmowie o życiu ze stwardnieniem rozsianym.