Lena Dunham
Fot. East News
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Lena Dunham poddała się operacji usunięcia macicy. Dlaczego?

„Dokonałam wyboru, który nigdy nie był dla mnie wyborem”

Weronika Kostyra 15 lutego 2018 17:00
Lena Dunham
Fot. East News

Lena Dunham nigdy nie unikała poruszania trudnych tematów. Aktorka zawsze otwarcie i głośno mówiła akceptacji swojego ciała i walce o pewność siebie. Sprzeciwiała się też presji szczupłego wyglądu i wszechobecnego retuszu zdjęć. Twórczyni serialu „Dziewczyny” często zabiera głos w sprawach politycznych i społecznych, szczególnie tych ważnych dla kobiet. Wielokrotnie wypowiadała się na tematy dotyczące aborcji, seksualizacji i przemocy wobec kobiet. Wyznała też, że będąc na studiach została zgwałcona, czym wywołała wiele kontrowersji.

Lena Dunham usunęła macicę

Teraz Lena Dunham ujawniła w artykule opublikowanym w Vogue’u, że ​​niedawno poddała się histerektomii, czyli usunięciu macicy. To jej dziewiąta operacja w dziesięcioletniej walce z problemami zdrowotnymi. Endometrioza, na którą cierpiała, to schorzenie, w którym błona śluzowa macicy wyrasta poza organ. Dodatkowo zdiagnozowano u niej wsteczną miesiączkę, której towarzyszył silny ból. „Mam przegrodę biegnącą w dół, co oznacza, że moje miesięczne krwawienie cofa się i mój brzuch wypełnia się krwią. A jeden z moich jajników osiadł na mięśniach wokół nerwów krzyżowych, które pozwalają nam chodzić”, wyznała.

Zdecydowała się na usunięcie macicy po latach walki z bólem i innych zabiegach. Decyzja była konieczna. „Dokonałem wyboru, który nigdy nie był dla mnie wyborem, ale żałoba jest jak luksus, którego nie mam”, powiedziała. Teraz aktorka nie będzie mogła zajść w ciążę. Bardzo chciałaby zostać jednak mamą – nie wyklucza adopcji. „Kiedyś czułam, że nie mam możliwości wyboru. Teraz wręcz przeciwnie. Jest kilka opcji na to, abym została mamą”, powiedziała. „Nigdy nie miałam najmniejszych wątpliwości co do posiadania dzieci”. W przeszłości udawała podobno, że jest w ciąży, wkładając pod koszulę świeże pranie. „Chciałam doświadczyć tego dziewięciomiesięcznego uczucia pełnej wspólnoty”, wyznała w poruszającym artykule.

W ostatnim czasie gwiazdy coraz chętniej opowiadają o swoich chorobach, problemach z zajściem w ciążę lub zabiegach, jakim się poddały. Angelina Jolie publicznie ogłosiła, że poddała się zabiegowi mastektomii oraz usunięciu jajników i jajowodów, ponieważ była zagrożona nowotworem. Także Kim Kardashian nie mogła zdecydować się na trzecią ciążę i skorzystała z pomocy surogatki, ponieważ zmaga się z problemem przyrastającego łożyska.

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.