Lena Dunham
Fot. East News
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Lena Dunham poddała się operacji usunięcia macicy. Dlaczego?

„Dokonałam wyboru, który nigdy nie był dla mnie wyborem”

Weronika Kostyra 15 lutego 2018 17:00
Lena Dunham
Fot. East News

Lena Dunham nigdy nie unikała poruszania trudnych tematów. Aktorka zawsze otwarcie i głośno mówiła akceptacji swojego ciała i walce o pewność siebie. Sprzeciwiała się też presji szczupłego wyglądu i wszechobecnego retuszu zdjęć. Twórczyni serialu „Dziewczyny” często zabiera głos w sprawach politycznych i społecznych, szczególnie tych ważnych dla kobiet. Wielokrotnie wypowiadała się na tematy dotyczące aborcji, seksualizacji i przemocy wobec kobiet. Wyznała też, że będąc na studiach została zgwałcona, czym wywołała wiele kontrowersji.

Lena Dunham usunęła macicę

Teraz Lena Dunham ujawniła w artykule opublikowanym w Vogue’u, że ​​niedawno poddała się histerektomii, czyli usunięciu macicy. To jej dziewiąta operacja w dziesięcioletniej walce z problemami zdrowotnymi. Endometrioza, na którą cierpiała, to schorzenie, w którym błona śluzowa macicy wyrasta poza organ. Dodatkowo zdiagnozowano u niej wsteczną miesiączkę, której towarzyszył silny ból. „Mam przegrodę biegnącą w dół, co oznacza, że moje miesięczne krwawienie cofa się i mój brzuch wypełnia się krwią. A jeden z moich jajników osiadł na mięśniach wokół nerwów krzyżowych, które pozwalają nam chodzić”, wyznała.

Zdecydowała się na usunięcie macicy po latach walki z bólem i innych zabiegach. Decyzja była konieczna. „Dokonałem wyboru, który nigdy nie był dla mnie wyborem, ale żałoba jest jak luksus, którego nie mam”, powiedziała. Teraz aktorka nie będzie mogła zajść w ciążę. Bardzo chciałaby zostać jednak mamą – nie wyklucza adopcji. „Kiedyś czułam, że nie mam możliwości wyboru. Teraz wręcz przeciwnie. Jest kilka opcji na to, abym została mamą”, powiedziała. „Nigdy nie miałam najmniejszych wątpliwości co do posiadania dzieci”. W przeszłości udawała podobno, że jest w ciąży, wkładając pod koszulę świeże pranie. „Chciałam doświadczyć tego dziewięciomiesięcznego uczucia pełnej wspólnoty”, wyznała w poruszającym artykule.

W ostatnim czasie gwiazdy coraz chętniej opowiadają o swoich chorobach, problemach z zajściem w ciążę lub zabiegach, jakim się poddały. Angelina Jolie publicznie ogłosiła, że poddała się zabiegowi mastektomii oraz usunięciu jajników i jajowodów, ponieważ była zagrożona nowotworem. Także Kim Kardashian nie mogła zdecydować się na trzecią ciążę i skorzystała z pomocy surogatki, ponieważ zmaga się z problemem przyrastającego łożyska.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDA GESSLER o tym, jak mała Nena – „wnuczka jak z bajki”, córka Lary, odmieniła jej życie. Skandalistka PARIS HILTON – seksnagrania, narkotykowe i alkoholowe ekscesy, liczni kochankowie i… czwarte zaręczyny. ANDRZEJ KOSMALA o KRZYSZTOFIE KRAWCZYKU: „Był wojownikiem i walczył do końca”, mówi najbliższy przyjaciel i menedżer zmarłego artysty. EWELINA WOJDYŁO I JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI – „Niebezpiecznie oczytana polonistka” i autor kultowej powieści „Samotność w sieci” zdradzają kulisy swojej miłości. W cyklu EXTRA: Wizjoner street artu, antyartysta, którego prace kosztują krocie, niczym współczesny Zorro zawładnął zbiorową wyobraźnią. Jednym słowem BANKSY.