koronawirus
Fot. adobe stock / motortion
O TYM SIĘ MÓWI

Lekarze mają pomysł, jak zmniejszyć kolejki karetek pod szpitalami. Mają apel do ministra zdrowia

Propozycja medyków wymaga zmian w prawie

Rafał Kowalski 6 listopada 2020 07:51
koronawirus
Fot. adobe stock / motortion

Pandemia koronawirusa rozpędziła się w Polsce na tyle, że według wielu lekarzy, służba zdrowia nie nadąża już z szybką i skuteczną pomocą wielu pacjentom. Medycy wskazują, że w wielu szpitalach brakuje respiratorów i wolnych łóżek, a chorzy narzekają, że czas oczekiwania na wynik testów raz po raz się wydłuża. Tak jak i kolejki przed klinikami. Jak pokonać ten ostatni problem?

Lekarze mają apel do ministerstwa zdrowia. Tak zmniejszą kolejki do szptali?

Powoli przyzwyczajamy się do obrazków pokazywanych w sieci i telewizji, na których prezentowane są ogromne kolejki karetek czekających pod polskimi szpitalami. Niestety powszedniejący widok oznacza coraz większe problemy w walce z COVID-19. Dochodzi to sytuacji bardzo niebezpiecznych… „Mniej więcej od miesiąca wzrasta systematycznie czas na przekazanie pacjenta. Czternaście godzin to był najdłuższy czas, kiedy pacjent był w karetce”, powiedział TVN ratownik medyczny Michał Winter i dodał w ambulansie do dyspozycji jego załogi jest jedynie tlen i nosze. Nic więcej.

Według polskiego praca lekarze nie mogą pomóc pacjentowi, który oczekuje w karetce na przyjęcie do szpitala. Gdyby ustanowiono nowy przepis, praca szłaby sprawniej. „Jak mam pacjenta infekcyjnego z objawami COVID-19, chciałbym móc mu w tym czasie zlecić wykonanie testu antygenowego, żeby przeprowadzić już wstępne różnicowanie i na tej podstawie podjąć decyzję, żeby tego chorego przewieźć od razu do właściwego oddziału”, mówił magazynowi Polska i świat dr n. med. Michał Florczak.

By lekarze otrzymali nowe uprawnienia potrzeba zmiany ustawy o ratownictwie medycznym i odpowiednio rozporządzenia ministra zdrowia. Sprawa dzieli jednak samo środowisko medyczne. „Personel ma pełne ręce roboty na odcinkach oddziału ratunkowego i nie za bardzo wyobrażam sobie, żeby mieli jeszcze czas badać albo obsługiwać jeszcze pacjentów pozostających w karetkach, którzy są pod opieką zespołu ratownictwa medycznego” podkreślał na antenie TVN Artur Nahorecki, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Bolesławcu.

Autorzy pomysłu odparli jednak te wątpliwości wskazując, że przepis nie nakładałby na medyków obowiązku pomagania pacjentom w karetkach, a jedynie dawał taką możliwość.

Słuszna idea? Czas pokaże, co zrobi z nią minister zdrowia Adam Niedzielski.  

karetka
Fot. ADOBE STOCK/ MaxPolis

Adam Niedzielski
Fot. Mateusz Grochocki/East News

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.