Christian Eriksen
Fot. Sputnik/EAST NEWS
ZE ŚWIATA SPORTU

Lekarz Christiana Eriksena: „On w pewnym momencie nie żył”. Jak przebiegała reanimacja Duńczyka?

Piłkarz pierwszy raz po ataku serca odezwał się do kibiców! Piękne słowa...

Rafał Kowalski 14 czerwca 2021 11:58
Christian Eriksen
Fot. Sputnik/EAST NEWS

Zaledwie trzeci mecz rozpoczynającego się Euro 2020 sprawił, że reszta turnieju przebiegnie w specyficznej atmosferze. Pod koniec sobotniego meczu Dania-Finlandia, jeden z piłkarzy upadł nagle na murawę boiska. Mowa o Christianie Eriksenie, duńskim pomocniku, który doznał zawału serca. Moment ataku, reanimacja, reakcje zrozpaczonych piłkarzy i wreszcie wyniesienie 29-latka z boiska na noszach – wszystko to wyglądało naprawdę groźnie i poruszająco.

Dziś, dwa dni po zdarzeniu, wiemy, że Eriksen czuje się dobrze. Piłkarz przemówił do kibiców, a ratujący go w sobotę lekarz opowiedział o akcji reanimacyjnej.

Christian Eriksen – pierwsze słowa do kibiców po ataku serca

Znajdujący się w duńskim szpitalu Rigshospitalet Christian Eriksen jeszcze sobotniego wieczoru miał wysłać kolegom z drużyny wiadomość, która pozwoliła im lżej oddychać i dokończyć spotkanie z Finami. „Wszystko w porządku, wrócę wkrótce”, napisał 29-latek na jednym z komunikatorów.

Lekarze przekazali wieści, że duński pomocnik czuje się coraz lepiej, ale trzeba wykonać mu szereg badań. Ich wyniki pozwolą stwierdzić, dlaczego piłkarz przeszedł zawał serca. W związku z tym będzie on musiał zostać kilka dni w klinice.

I to właśnie ze szpitala zawodnik miał przekazać swojemu agentowi kilka słów do kibiców, które opublikowano dziś w jednym z dzienników. „Dziękuję, nie poddam się. Czuję się lepiej, ale chciałbym zrozumieć, co się wydarzyło. Chcę podziękować za wszystko, co dla mnie zrobiliście”, powiedział Eriksen cytowany przez  włoską La Gazzetta dello Sport. Redakcja umieściła zdjęcie 29-latka na okładce.

CZYTAJ TEŻ: Kim jest ukochana Christiana Eriksena? Po jego ataku serca wbiegła na murawę

Christian Eriksen, atak serca, wiek, diagnoza
Fot. "PSV v Tottenham Hotspur FC"/Voetbal International/East News

Jak czuje się Eriksen? Jak wyglądała pomoc na murawie?

Kilka rozmów z mediami odbył też lekarz duńskiej drużyny narodowej. To on nie bał się przyznać, że Christian Eriksen w pewnym momencie po ataku serca nie żył. Tylko dzięki perfekcyjnej i szybkiej pomocy udało się przywrócić funkcje życiowe. „Nie jestem w stanie powiedzieć, co dokładnie się z nim stało. Obecnie nie śpi, reaguje w odpowiedni sposób, a jego serce bije. Christian w pewnym momencie nie żył. Musieliśmy zacząć od masażu serca i resuscytacji, ponieważ go "nie było". Wszystko wydarzyło się w jednej chwili, więc tak naprawdę nie wiem, co powiedzieć. Nastąpiło zatrzymanie akcji serca i został ożywiony po pierwszym użyciu defibrylatora”, mówił dziennikarzom dr Morten Boesen.

Ten sam medyk podkreślił, że aktualnie stan duńskiego pomocnika jest dobry. „Rozmawialiśmy z piłkarzem kilka razy. Jego stan w dalszym ciągu jest stabilny i na razie nic mu nie dolega. Nadal będzie znajdował się pod obserwacją, ale teraz wszystko jest z nim w porządku. Nasi piłkarze byli pod wrażeniem, że mogliśmy z nimi porozmawiać. Christian był w dobrym humorze i zawodnicy z nim rozmawiali”, opowiadał lekarz.

Nie wiadomo, czy piłkarz będzie jeszcze mógł wrócić do zawodu. Najważniejsze jednak, że każdy dzień poprawia jego stan po tak trudnych i  niespodziewanych sobotnich wydarzeniach. 

Christian Eriksen, zawał serca
Fot. FRIEDEMANN VOGEL/AFP/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…