Ksiądz Henryk Jankowski
Fot. Tadej/FOTONOVA/East News
O NIM JEST GŁOŚNO

Oskarżenia wobec księdza Henryka Jankowskiego wstrząsnęły opinią publiczną...

Jego kontrowersyjny pomnik został oblany farbą!

Redakcja VIVA! 6 grudnia 2018 16:59
Ksiądz Henryk Jankowski
Fot. Tadej/FOTONOVA/East News

Reportaż Bożeny Aksamit zatytułowany Sekret Świętej Brygidy opublikowany w Dużym Formacie wstrząsnął opinią publiczną. Artykuł ujawnia szokujące informacje dotyczące księdza Henryka Jankowskiego, kapelana „Solidarności”. Duchowny miał przez lata dopuszczać się molestowania seksualnego, pedofilii, a także gwałtów. Wieloletni proboszcz parafii świętej Brygidy w Gdańsku zmarł w 2010 roku.

Kontrowersje wokół pomnika księdza Henryka Jankowskiego

Dwa lata śmierci kapłana w 2010 roku pochowano go z honorami w bocznej nawie św. Brygidy. Z kolei 31 sierpnia 2012 roku postawiono mu pomnik. Rzeźba liczy łącznie 3,7 metra i stoi na skwerze imienia Jankowskiego przy ulicy Stolarskiej w Gdańsku. Jego autorem jest ukraiński artysta, Giennadij Jerszow. Po publikacji reportażu pojawiły się głosy, że pomnik powinien zostać usunięty. Minionej nocy został oblany czerwoną farbą przez nieznanych sprawców. Wielu gdańszczan jest niezadowolonych z obecności pomnika, który może przywoływać traumę u ofiar księdza. Na piątek zapowiedziano też protest pod pomnikiem.

Lech Wałęsa o księdzu Henryku Jankowskim

Szokujące informacje o księdzu Henryku Jankowskim są szeroko komentowane w mediach. Ksiądz Henryk Jankowski był znany dzięki swoim powiązaniom z „Solidarnością”. Wiele mówiło się też o bogactwie, którym uwielbiał się otaczać. Znany był też z kontrowersyjnych wypowiedzi. Zarzucano mu antysemityzm. Pierwsze zarzuty dotyczące molestowania i pedofilii pojawiły się już w 2004 roku. Teraz jednak powracają. Autorka reportażu opisała, że do szokujących zdarzeń miało dochodzić przez lata, jednak nie mówiono o nich głośno.

Teraz głos w toczącej się dyskusji zabrał także Lech Wałęsa, który znał księdza. „Nie lubię walczyć ze zmarłymi. Takie sprawy oddaję w ręce Pana Boga, niech On je rozlicza. Nie wybielam ks. Jankowskiego. Ja o tych sprawach, o których teraz przeczytałem, nie wiedziałem. Gdybym wiedział, inaczej bym do niego podchodził. Co najmniej bym zapytał, czy coś z tego jest prawdą. Nie darowałbym mu. Źle, że to się pojawiło, kiedy on już nie żyje, nie może się bronić. Ja w to nie wchodzę. Zostawiam to Panu Bogu”, powiedział Gazecie Wyborczej. 

Ksiądz Henryk Jankowski,
Fot. Wierzejski/FOTONOVA/East News

Ksiądz Henryk Jankowski, pomnik
Fot. ZOFIA BAZAK/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?