Zapadła historyczna decyzja...

Gabriela Czernecka 3 maja 2019 16:53

1 maja tego roku Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) odrzucił apelację Caster Semenyi ws. przepisów dotyczących biegaczek z naturalnie podwyższonym poziomem testosteronu. Rywalizacja reprezentantki RPA, Caster Semenya, z innymi kobietami od kilku lat wzbudzała spore kontrowersje w świecie sportu. Wszystko za sprawą wątpliwości związanych z jej (kwestionowaną) płcią. Caster szczególnie zaczęto się przyglądać w 2016 roku po wyścigu na 800 m w Rio de Janeiro, kiedy to zdobyła pierwsze miejsce. Tym samym osiągnęła najlepszy życiowy rezultat, nowy rekord RPA i piąty najszybszy czas w historii startów olimpijskich, co nie wszystkim się spodobało. Teraz ogłoszono, że osoby mające tzw. hiperandrogenizm (mające podwyższony poziom testosteronu co m.in. skutkuje wzmocnieniem cech męskich) będą musiały farmakologicznie go obniżać. Jak zareagowała Caster i jak ta decyzja wpływa na dalsze losy kobiet w świecie sportu?

Caster Semenya - kim jest sportsmenka z RPA?

Ma męskie rysy twarzy i sylwetkę – szerokie ramiona, wąska talia i potężne mięśnie. Jest jedną z najbardziej utytułowanych biegaczek świata, ale od lat budzi kontrowersje. Te pojawiły się już w 2009 roku na mistrzostwach świata w Berlinie,gdy Caster zdobyła złoty medal z ogromną przewagą, do tego ustalając nowy rekord RPA. W medialnych publikacjach pojawiły się pierwsze plotki, w których snuto domysły, czy Caster Semenya jest kobietą. W końcu została zgłoszona przez IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych) do badania płci. Po roku ogłoszono, że sportsmenkę jako kobietę dopuszcza się do dalszych startów.

Nieprzyjemne publikacje i komentarze powróciły po wyścigu na 800 m w Rio de Janeiro w 2016 roku, kiedy to zdobyła pierwsze miejsce. Tym samym osiągnęła najlepszy życiowy rezultat, nowy rekord RPA i piąty najszybszy czas w historii startów olimpijskich. W tym samym wyścigu wzięła udział Polka Joanna Jóźwik, która ostatecznie zajęła piąte miejsce, choć jak mówiła: „czuje się srebrną medalistką”. Wprost skomentowała także zwycięstwo Caster: „Koleżanki mają bardzo wysoki poziom testosteronu, zbliżony do męskiego, stąd ich wygląd i wyniki. Semenya jest w tym sezonie nie do pobicia i jeżeli władze światowej federacji lekkoatletycznej nic z tym nie zrobią, nie przywrócą dopuszczalnego limitu testosteronu we krwi, to wciąż będzie nie do pokonania”, mówiła po finale.

Krytycznie o reprezentantce RPA wypowiadała się również Brytyjka Lynsey Sharp, której też nie udało się zdobyć medalu. W podobnym tonie wypowiadała się także Paula Radcliffe, mistrzyni świata w maratonie: „Nawet najcięższy trening niestety nie sprawi, że będzie można wygrywać z taką siłą i możliwościami regeneracji, jakie daje testosteron. To po prostu niemożliwe”.

Dziś Caster Semenya to 28-letnia dwukrotna mistrzyni olimpijska. Nie ma ma macicy i jajników, ale posiada wewnętrzne jądra i trzykrotnie podwyższony poziom testosteronu. Biegaczka ma tzw. hiperandrogenizm, co m.in. skutkuje wzmocnieniem cech męskich. Od kilku miesięcy prowadziła wojnę z lekkoatletyczną federacją wymuszając na niej, by nie mieszano się do tego, jak została stworzona jej natura. To było najprawdopodobniej jedno z najważniejszych i z pewnością najdłuższych przesłuchań przed Trybunałem Arbitrażowym do spraw Sportu, mające na celu wydanie zgody bądź odmówienie udziału biegaczki w rywalizacji z innymi kobietami bez konieczności farmakologicznego obniżania poziomu testosteronu.

„Twierdzi, że uprawnienie sportu, nie powinno opierać się na poziomie hormonów czy innych różnicach w rozwoju płci. Jeśli Semenyi się powiedzie, jej wysiłki mogą otworzyć drzwi dla wszystkich, którzy utożsamiają się z kobietami, do rywalizacji w konkurencjach biegowych bez konieczności”, pisał Edwin Moses, dwukrotny mistrz olimpijski w biegu na 400 m przez płotki, dla amerykańskiego The Time, który umieścił Caster w rankingu 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Sprawa sportsmenki właśnie dobiegła końca. CAS 1 maja 2019 roku poparł Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), które uznało, że należy wprowadzić przepisy, które będą nakazywać zawodniczkom zbijanie (za pomocą leków) podwyższonego poziomu testosteronu (hiperandrogenizm) pod groźbą zakazu startu na dystansach od 400 m do jednej mili (1609 m).

Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 8 maja. Z tego wprost wynika, że jeśli Semenya chce startować w zawodach z kobietami, musi sztucznie, za pomocą leków, obniżyć poziom testosteronu. Jak zareagowała na tę decyzję? „Wiem, że regulacje IAAF zawsze były kierowane przede wszystkim w moją osobę. Od dekady IAAF próbuje mnie spowolnić, ale w ten sposób tak naprawdę tylko mnie wzmocnił. Decyzja CAS mnie nie powstrzyma. Podniosę się po raz kolejny i będę nadal inspirować młode kobiety oraz sportowców w RPA oraz na całym świecie”, czytamy w oświadczeniu.

Wielu nie zgadza się z ogłoszoną przez CAS decyzją. Wśród nich jest Letlhogonolo Mokgoroane z pozarządowej organizacji Sonke Gender Justice, który zwraca uwagę na to, że zmuszanie zawodniczek do brania leków, które mają obniżyć ich poziom testosteronu, jest tak naprawdę odwróconym dopingiem: „I to jest obrzydliwe. Decyzja ta będzie miała daleko idące konsekwencje, nie tylko dla Caster Semenyi, ale będzie także odnosić się do osób transpłciowych i interseksualnych. Ale nie jestem zaskoczony, że przepisy IAAF są stosowane wobec kobiet z południowej części świata”, komentuje.

Wątpliwości co do tej decyzji mają także przedstawiciele środowiska naukowego: „Przecież nie mówi się komuś, że jest za wysoki, by grać w koszykówkę. Ludzie stają się czołowymi sportowcami, bo bardzo ciężko trenują, ale i dlatego, że mają przewagę genetyczną. Stwierdzenie więc, że ten konkretny czynnik jest ważny, a inny już nie, jest dla44 mnie nieco dziwne”, komentuje Jennifer McGowan z instytutu psychologii na Uniwersytecie Londyńskim.

Choć sprawa Caster Semenyi zyskała swoje rozwiązanie, to wielu zwraca jednak uwagę, że całe to zjawisko ujawniło potrzebę wprowadzenia w sporcie nowej kategorii open/intersex, by jak pisze Maciej Petruczenko z Przeglądu Sportowego: „Osobnikom wyraźnie nieokreślonym płciowo dać szanse startu bez żadnych ograniczeń”.  

1/5
Caster Semenya
Copyright @ AA/ABACA/EAST NEWS
1/5

Caster Semenya ma męskie rysy twarzy i sylwetkę – szerokie ramiona, wąska talia i potężne mięśnie. Jest jedną z najbardziej utytułowanych biegaczek świata, ale od lat budzi kontrowersje.

2/5
Caster Semenya
Copyright @Andrey/AGIF/REX/Shutterstock/EAST NEWS
2/5

28-letnia dwukrotna mistrzyni olimpijska nie ma ma macicy i jajników, ale posiada wewnętrzne jądra i trzykrotnie podwyższony poziom testosteronu. Biegaczka ma tzw. hiperandrogenizm, co m.in. skutkuje wzmocnieniem cech męskich

3/5
Caster Semenya
Copyright @AP/Associated Press/East News
3/5

Od kilku miesięcy prowadziła wojnę z lekkoatletyczną federacją wymuszając na niej, by nie mieszano się do tego, jak została stworzona jej natura. Nowe przepisy zaczną obowiązywać już od 8 maja z -nich wynika, że jeśli Semenya chce startować w zawodach z kobietami, musi obniżyć poziom testosteronu.

4/5
Caster Semenya
Copyright @ AFP/EAST NEWS
4/5

To było najprawdopodobniej jedno z najważniejszych i z pewnością najdłuższych przesłuchań przed Trybunałem Arbitrażowym do spraw Sportu, mające na celu wydanie zgody bądź odmówienie udziału biegaczki w rywalizacji z innymi kobietami bez konieczności farmakologicznego obniżania testosteronu.

5/5
Caster Semenya
Copyright @pixathlon / Sebastian Wells/REPORTER/East News
5/5

Choć sprawa Caster Semenyi zyskała swoje rozwiązanie, to wielu zwraca jednak uwagę, że całe to zjawisko ujawniło potrzebę wprowadzenia w sporcie nowej kategorii open/intersex .

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Moda ORSAY oferuje każdej kobi... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
+
Dodatkowe -20% na cały asortyment
Online
Stacjonarnie

Moda ORSAY oferuje każdej kobiecie możliwość poczucia się sobą niezależnie od sytuacji, nastroju czy rozmiaru ubrania. Skorzystaj z dodatkowej 20% zniżki na wszystko w sklepach stacjonarnych i na orsay.pl. Zniżka nie dotyczy bonów podarunkowych. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA
Zobacz
20% rabatu na wszystko
20% rabatu na wszystko
Rabat 20% na wszystkie produkt... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
20% rabatu na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na wszystkie produkty Sisley i Hair Rituel by Sisley w butiku internetowym sisley-paris.pl i stacjonarnie w Maison Sisley w Warszawie. Promocja nie dotyczy nowości, zestawów i produktów z zakładki "Ostatnia Szansa". Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
Do -70% na wybraną ofertę
Do -70% na wybraną ofertę
Rabat do 70% na wybraną ofertę... więcej»
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
+
Do -70% na wybraną ofertę
Online

Rabat do 70% na wybraną ofertę bielizny i dodatków dostępną na intymna.pl. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 149,99 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 89,99 zł

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZZ2024
Zobacz
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Rabat do 40% na sprzęt, odzież... więcej»
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
+
Do -40% na najlepsze marki sportowe!
Online
Stacjonarnie

Rabat do 40% na sprzęt, odzież i akcesoria sportowe dostępny w sklepie stacjonarnym i na Sportano.pl. Szczegóły w sklepie i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SPORT
Zobacz
Rabat 20% na markę Dr_Irena_Eris
Rabat 20% na markę Dr Irena Eris
Rabat 20% na całą markę Dr Ire... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
Rabat 20% na markę Dr Irena Eris
Online

Rabat 20% na całą markę Dr Irena Eris. Oferta dostępna na www.sklep.drirenaeris.com. Nie łączy się z innymi promocjami, nie dotyczy Prosystem Home Care oraz voucherów prezentowych. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Skorzystaj z promocji -30% na... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
+
Tylko teraz! -30% na nową kolekcję
Online
Stacjonarnie

Skorzystaj z promocji -30% na nową kolekcję przy zakupie minimum 2 sztuk w salonach i na www.esotiq.com. Promocja nie dotyczy produktów bazowych i kosmetyków. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY2024
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.