WSPOMNIENIE

Ujawniono akta dotyczące śmierci Kurta Cobaina. Co kryją dokumenty FBI?

Okoliczności śmierci muzyka wciąż budzą wątpliwości

Ksenia Krasko 11 maja 2021 17:50

Śmierć Kurta Cobaina od wielu lat budzi podejrzenia jego fanów. Według oficjalnych ustaleń, lider zespołu Nirvana popełnił samobójstwo, jednak liczne teorie spiskowe wskazują, że artysta nie odebrał sobie życia sam. Przedstawiciele Federalnego Biura Śledczego (FBI) zareagowali na prośby o ponowne śledztwo w tej sprawie. Szczegóły przekazuje między innymi magazyn muzyczny Rolling Stone.

Śmierć Kurta Cobaina. FBI ujawnia akta

Dokumentacja, udostępniona na portalu FBI, ma dziesięć stron. Zawiera dwa listy, których autorzy wątpili w oficjalną przyczynę śmierci muzyka. Swoje apele o ponowne śledztwo argumentowali na przykład tym, że w kilku filmach dokumentalnych otwarcie twierdzono, że Kurt Cobain został zabity. Jedna z osób zauważa, że pistolet, z którego muzyk do siebie strzelił, rzekomo nie miał jego odcisków palców. „Miliony fanów na całym świecie chcą, aby niespójności, związane z jego śmiercią, zniknęły raz na zawsze”, pisze autor listu.

ZOBACZ: Muzyka była jego odskocznią. Kurt Cobain, lider Nirvany, odszedł 27 lat temu

W aktach znajduje się również dokument, wysłany do biur FBI w styczniu 1997 roku przez studio Cosgrove Meurer Productions, które wyprodukowało serial dokumentalny Unsolved Mysteries (jeden z odcinków był poświęcony śmierci lidera Nirvany). Zawarto w nim opinię prywatnego detektywa z Los Angeles, Toma Granta, który wątpi w samobójstwo muzyka. Detektyw, zatrudniony początkowo przez żonę Cobaina, nie wyklucza, że sama Courtney Love zleciła morderstwo, obawiając się rozwodu.

Ta teoria jest popularna wśród fanów muzyka. Dowodem ma być fakt, że list pożegnalny, w którym Cobain zwrócił się do słuchaczy, żony i córki Frances Bean, jest sfałszowany. Słowa o pragnieniu śmierci, jakie się w nim znalazły, rzekomo zostały dopisane później, o czym świadczy zupełnie inny charakter pisma.

Kurt Cobain nie popełnił samobójstwa? FBI sprawdziło teorię fanów muzyka

Kurt Cobain. Oficjalna przyczyna śmierci
Fot. Jeff Kravitz/FilmMagic, Inc

FBI wznowi śledztwo ws śmierci Kurta Cobaina?

Odpowiedzi FBI nie zadowolą sceptycznych wielbicieli Kurta Cobaina i Nirvany. „Rozumiemy obawy, że pan Cobain mógł być ofiarą morderstwa, jednak dochodzenia w sprawie morderstw podlegają jurysdykcji władz stanowych i lokalnych”, piszą przedstawiciele amerykańskiej agencji rządowej.

Według tłumaczeń, aby FBI mogło wszcząć dochodzenie w tej sprawie, musi otrzymać dowody, wskazujące na naruszenie prawa federalnego. „Na podstawie podanych informacji nie stwierdzamy takiego naruszenia. Dlatego nie możemy w tej sprawie podjąć żadnych czynności śledczych”, napisano w odpowiedzi.

ZOBACZ: Legendarni muzycy z Klubu 27. Łączy ich klątwa czy... tragiczny zbieg okoliczności?

Kurt Cobain został znaleziony martwy w swoim domu w Seattle, 5 kwietnia 1994 roku. W chwili śmierci lider Nirvany miał 27 lat. 

Kurt Cobain i Courtney Love z córką Frances Bean, rozdanie nagród MTV, 1993 rok

Courtney Love odpowiedzialna za śmierć Kurta Cobaina?
Fot. Barry King/WireImage

Kurt Cobain, lider zespołu Nirvana, w 1991 roku

Kurt Cobain. Oficjalna przyczyna śmierci
Fot. Michel Linssen/Redferns

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.