Zamordowana Paulina D. z Łodzi, ofiara Gruzina. Kulisy zbrodni, skandal z sekcją zwłok
Fot. Materiały policyjne
O TYM JEST GŁOŚNO

Skandal w sprawie śmierci Pauliny D.! Dlaczego sekcja zwłok została przeprowadzona tak późno?

Kulisy tej sprawy są zdumiewające

Konrad Szczęsny 29 października 2018 12:15
Zamordowana Paulina D. z Łodzi, ofiara Gruzina. Kulisy zbrodni, skandal z sekcją zwłok
Fot. Materiały policyjne

Ta zbrodnia wstrząsnęła Polską. 28-letnia Paulina D., której poćwiartowane zwłoki odnaleziono w piątek około godziny 14.00 w lasku na Stawach Jana w Łodzi, została zamordowana 6 dni wcześniej przez Gruzina w wieku około 40-50 lat. Niestety, napastnik nadal przebywa na wolności, nie wiadomo czy opuścił Polskę czy też pozostaje w granicach kraju i jedynie się ukrywa. Tymczasem na jaw wychodzą nowe fakty dotyczące postępowania w sprawie. Dlaczego sekcję zwłok przeprowadzono dopiero w poniedziałek?

Skandal w sprawie zabójstwa Pauliny D. z Łodzi. Dlaczego sekcję zwłok przeprowadzono dopiero w poniedziałek?

Jak ustalili dziennikarze Wirtualnej Polski, opóźnienie wynikało z tego, że zarówno w piątkowe popołudnie, jak i w trakcie weekendu... osoby, które mogły przeprowadzić sekcję, nie pracowały. W rozmowie z nimi potwierdził to rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi.

„Nie było człowieka, który mógłby to zrobić. Zakład medycyny sądowej, co do zasady, w weekend nie pracuje. My, to co mogliśmy zrobić, to zrobiliśmy”, powiedział Wirtualnej Polsce prok. Krzysztof Kopania.

Zapewnił jednak, że śledczy przeprowadzili w piątek oględziny, „które dały podstawę do stwierdzenia i przybliżenia mechanizmu śmierci”.

„Zostały stwierdzone obrażenia, w tym rany kłute, które przyczyniły się do śmierci. To, co było konieczne, kwestia identyfikacji, zabezpieczenia śladów, wstępnych oględzin zostało przeprowadzone w piątek”, podkreślił prok. Kopania.

Co więcej, do tej pory nie opublikowano portretów pamięciowych mężczyzn, którzy dokonali tej makabrycznej zbrodni! To tym bardziej dziwne, że widzieli ich świadkowie, zaś wizerunki uwiecznił monitoring.

„Trwają bardzo intensywne czynności. Nad sprawą pracuje kilku prokuratorów. Z całą pewnością wiele osób nurtują pytania, co do przebiegu zdarzenia, ale dla dobra śledztwa nie możemy powiedzieć więcej. Zapewniam, że robimy wszystko, aby zatrzymać sprawcę zabójstwa”, wyjaśnił rzecznik.

Czytaj też: „Jej twarz została zmasakrowana”. Tak wyglądały ostatnie chwile życia Pauliny D.

Profesor Brunon Hołyst, kryminolog, o śledztwie w sprawie morderstwa Pauliny D.

Kwestia odłożenia w czasie sekcji zwłok z uwagi na brak odpowiednich osób, które mogły ją wykonać w weekend, w opinii profesora mogła sprawić, że „zniknęły ważne ślady” i może wpłynąć negatywnie na przebieg śledztwa. 

„Na Zachodzie to byłoby nie do pomyślenia. Jak policja czy prokuratura chce łapać morderców, skoro trzy dni czeka z zebranie dowodów z ciała? W kryminalistyce liczy się nie tylko każda godzina, ale i minuta”, grzmi prof. Brunon Hołyst.

Dodaje jednocześnie, że sytuacja taka to w Polsce przekleństwo dla ofiar oraz ich rodzin.

„A co, jeśli tej dziewczynie podano jakiś środek odurzający i przez te kilka dni zwłoki już nie uda się go wykryć? Nie można odwlekać tak ważnych działań jak sekcja zwłok, bo można utracić bardzo ważne dla śledztwa dowody”, podkreśla kryminolog.

Kwestia braku upublicznienia wizerunku sprawców również działa w jego opinii na niekorzyść śledczych. Głównie dlatego, że „czas gra na korzyść ściganych” i „być może zdążyli już wyjechać z Polski”.

Zaginięcie i odnalezienie zwłok Pauliny D. z Łodzi

Przypomnijmy, że Paulina D. zaginęła 20 października. Dzień wcześniej wybrała się wraz ze znajomymi do jednego z klubów przy ulicy Piotrkowskiej. Po raz ostatni widziano ją u zbiegu ul. Zielonej i al. Kościuszki w sobotę o godzinie 8 rano. Kamery monitoringu zarejestrowały, że towarzyszył jej mężczyzna w wieku ok. 40-50 lat.

Przez tydzień, z inicjatywy bliskich Pauliny D., trwała szeroko zakrojona akcja poszukiwawcza. Niestety, w piątek 26 października w lasku na Stawach Jana w Łodzi odnaleziono zawinięte w folię i schowane w dużej torbie zwłoki, które należą do Pauliny D.

„Po ich wyglądzie, elementach ubrania, a także w oparciu o ustalenia poczynione co do przebiegu wydarzeń, możemy stwierdzić z dużym prawdopodobieństwem, że są to zwłoki poszukiwanej od soboty młodej kobiety. Na zwłokach stwierdzono obrażenia, rany kłute, które najprawdopodobniej doprowadziły do śmierci. Bez wątpienia doszło do zbrodni zabójstwa”, potwierdził dzień później Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi. 

W toku śledztwa ustalono, że Paulina D. została zamordowana w jednym z mieszkań w kamienicy przy ul. Stefana Żeromskiego w Łodzi w sobotę przed południem. Przed godziną 18.00 jej zwłoki, zapakowane w torbę i owinięte folią, przewieziono do lasku w okolicach Stawów Jana.

Dziewczyna, która była obecna przy odnalezieniu zwłok, powiedziała prasie:

„To wyglądało tak, jakby zostały poćwiartowane. Człowiek w całości by się tam nie zmieścił”, powiedziała dziennikarzom Super Expressu.

Z nieoficjalnych doniesień wynika, że Paulina D. przed śmiercią była widziana w towarzystwie sześciu mężczyzn pochodzenia gruzińskiego.

Kto zabił Paulinę D. z Łodzi?

Zapis z monitoringu umożliwił dotarcie do osób, które znały mężczyznę towarzyszącego Paulinie D. po wyjściu z klubu. Ślad prowadził do budynku przy ulicy Stefana Żeromskiego. Jak się okazało, mieszkają tam pracujący na budowach w Łodzi Gruzini. To właśnie tam ofiara miała zostać uwięziona a następnie brutalnie zamordowana. Jak udało się ustalić, poszukiwany mężczyzna również jest obywatelem Gruzji, jednak funkcjonariuszom nie udało do niego dotrzeć. Nie wiadomo, gdzie obecnie przebywa i czy nie opuścił granic Polski. Policja zatrzymała natomiast trzy osoby, dwóch Gruzinów w wieku 41 i 38 lat oraz 44-letnią Białorusinkę, którzy wiedzieli o bestialskim mordzie, jednak nikogo o tym nie powiadomili. Wszyscy usłyszeli zarzuty składania fałszywych zeznań oraz niepowiadomienia o zbrodni  

Zamordowana Paulina D. z Łodzi, ofiara Gruzina. Kulisy zbrodni, skandal z sekcją zwłok
Fot. Materiały policyjne

Zdjęcie z miejsca, w którym znaleziono poćwiartowane zwłoki Pauliny D. w Łodzi

Zdjęcia z miejsca, w którym znaleziono poćwiartowane zwłoki Pauliny D. w Łodzi
Fot. PECOLD/AGENCJA SE/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?