Książę William i książę Harry idą w ślady księżnej Diany MT
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Szlachetny gest Williama i Harry'ego. W wyjątkowy sposób uczcili pamięć księżnej Diany. Jak?

Weronika Bruździak-Gębura 20 czerwca 2017 07:30
Książę William i książę Harry idą w ślady księżnej Diany MT
Fot. Getty Images

Mimo dwudziestu lat od śmierci księżnej Diany, jej dziedzictwo przetrwało. Wszystko dzięki jej synom. Książę William i książę Harry idą śladem matki i wspierają organizacje charytatywne. Zobacz, jak wiele robią dla innych.

 

Książę Harry i książę William - „książęta ludzkich serc”?

Na przydomek „królowa ludzkich serc” księżna Diana zasłużyła sobie wyjątkowym i szczerym zaangażowaniem w pomoc potrzebującym. Mimo trudności w życiu osobistym i rozwodu z księciem Karolem wspierała ponad 100 organizacji charytatywnych. Diana była oddana problemom Afryki, z niespotykaną odwagą walczyła z minami przeciwpiechotnymi, jednoczyła się z osobami chorującymi na AIDS i tymi, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, a także pomagała dzieciom, które doświadczyły przemocy domowej. 

Dziś to samo robią jej synowie. Dodatkowo wykorzystują doświadczenia związane z tragiczną śmiercią mamy by pomagać innym. W ciągu ostatnich miesięcy obaj otworzyli się i publicznie opowiedzieli o tym, jaki wpływ na ich życie miała śmierć matki i jak poradzili sobie z żałobą.

 

Polecamy też: „Szok nigdy cię nie opuści”. Książę William w poruszającej rozmowie o śmierci mamy, księżnej Diany

 

Poświęcenie dla Afryki

Książęta wspólnie wspierają organizacje humanitarne w Afryce. Książę Harry swój „gap year” po liceum spędził właśnie tutaj współpracując z organizacją Sentebale, która pomaga ofiarom skrajnej biedy i chorującym na AIDS w Botswanie i Lesotho. 

Tak Harry opowiadał o Afryce na początku tego roku w magazynie „Town & Country”:

„Po raz pierwszy byłem w Afryce w 1997 roku, gdy zmarła moja mama. Tata kazał mi i bratu spakować torby i powiedział, że jedziemy do Afryki uciec od tego wszystkiego. Ja i William zostaliśmy wychowani w miłości do natury, ale to, co zobaczyłem w Afryce przerosło wszelkie moje wyobrażenia. To jest miejsce w którym czuję się sobą bardziej niż gdziekolwiek indziej na świecie. Chciałbym móc tam spędzać więcej czasu. Mam tutaj poczucie pełnego relaksu i normalności. Tutaj spotkałem bezinteresownych ludzi, którzy bez żadnych ukrytych motywów poświęcają wszystko dla dobra natury”.

 

Książę Harry w Lesotho
Fot. Getty Images

Na zdjęciu: Książę Harry w Lesotho w ośrodku dla dzieci będących nosicielami wirusa HIV.

 

Właśnie w Afryce księżna Diana walczyła z minami przeciwpiechotnymi, gdy w Angoli bez cienia strachu przeszła przez zaminowane pole, by zwrócić oczy świata na ten problem. Dziś organizację HALO Trust, z którą Lady Di odwiedziła Angolę, regularnie wspiera książę Harry.

 

Księżna Diana w Angoli
Fot. East News

Na zdjęciu: Księżna Diana w Angoli z fundacją Halo Trust walczy z minami, 1997 rok.

 

Z kolei książę William wspiera organizację Tusk Trust, która pomaga chronić przyrodę w Afryce. Tym samym zajmowała się jego matka, która była patronką schroniska dla uratowanych, rannych i opuszczonych zwierząt w Zimbabwe.

 

Książę William w Afryce
Fot. Getty Images

Na zdjęciu: Książę William w Kenii w 2016 roku pomaga pracownikom Tusk Trust zmierzyć rogi słonia.

 

Polecamy też: „Strata mamy odcięła mnie od emocji”. Książę Harry o depresji po śmierci Diany

 

Pomoc chorym na AIDS

Gdy w latach osiemdziesiątych zaczęto głośno mówić o HIV i AIDS, pojawiło się mnóstwo nieporozumień, a także ogromna stygmatyzacja osób dotkniętych tym problemem. Księżna Diana mocno zaangażowała się, by temu przeciwdziałać. Regularnie odwiedzała chorych na AIDS, a przytulając ich i ściskając ich ręce przed obiektywami fotografów sprawiła, że ludzie w końcu zaczynali rozumieć, że osoby z AIDS nie są niebezpieczne. Diana otworzyła pierwsze oficjalne centrum dla chorych na AIDS w Londynie w 1989 roku. W jej ślady poszedł Harry, który w grudniu po raz kolejny (tym razem z Rihanną) publicznie poddał się testowi na HIV, by udowodnić, jak szybki i bezbolesny jest ten zabieg.

 

Książę Harry test na HIV
Fot. Getty Images

Na zdjęciu: Książę Harry w towarzystwie Rihanny poddaje się testowi na HIV, Barbados 2016

 

Mówienie wprost o zdrowiu psychicznym

W 1995 roku księżna Diana udzieliła szczerego wywiadu BBC, w którym przyznała się do depresji poporodowej po narodzinach księcia Williama i przyznała się do samookaleczania. Jej wyznanie pomogło przełamać tabu dotyczące chorób psychicznych. William i Harry razem z księżną Kate również działają na tym polu i wspierają kampanię „Heads Together”, która ma na celu oswojenie Brytyjczyków z problematyką zdrowia psychicznego.

 

Książę William, księżna Kate i książę Harry dla Heads Together
Fot. Getty Images

Na zdjęciu: Książę William, księżna Kate i książę Harry wspierają kampanię Heads Together.

 

Polecamy też: Książę Harry idzie w ślady matki, księżnej Diany. Zobacz, w co się zaangażował

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.