Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Po groźnym wypadku samochodowym książę Filip zrzekł się swojego prawa jazdy...

„Po gruntownym namyśle podjął dobrowolną decyzję”

Weronika Kostyra 10 lutego 2019 11:54
Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

Chociaż mąż królowej Elżbiety, książę Filip, ma 97 lat, wciąż cieszy się świetnym zdrowiem. Niestety niecały miesiąc temu uczestniczył w groźnym wypadku drogowym. Jak pokazały zdjęcia z miejsca zdarzenia, jeden z samochodów biorących udział w kolizji został przewrócony na bok. Jego pasażerki doznały złamania nadgarstków. Książę Filip uniknął poważnych obrażeń, był jednak wstrząśnięty całym zajściem. Po długim namyśle podjął ważną decyzję…

Książę Filip zrzekł się prawa jazdy

Jak się okazało, to książę Filip spowodował wypadek. Kierując Land Roverem, wyjeżdżał z drogi wewnętrznej prowadzącej do królewskiej posiadłości. Niestety oślepiło go słońce – nie zauważył nadjeżdżającego samochodu i uderzył w niego. Na miejscu szybko pojawiła się policja i pomogła poszkodowanym.

Zdarzenie wywołało dyskusję na temat tego, czy 97-latek powinien sam prowadzić samochód. Już wcześniej policja napominała księcia Filipa za jazdę bez zapiętych pasów oraz brawurowe zachowania na drodze. Ku zaskoczeniu Brytyjczyków po kilku dniach mąż królowej wrócił do kierowania samochodu. Filip został skrytykowany, kiedy zauważono go na drodze publicznej bez pasa bezpieczeństwa zaledwie 48 godzin po wypadku.

Ze względu na jego pozycję nie spotkały go żadne konsekwencje za spowodowanie kolizji. Jedyną osobą, która mogła zabronić staruszkowi dalszego prowadzenia była sama Elżbieta II. Nie musiała jednak tego robić, ponieważ po namyśle Filip sam postanowił zrzec się swojego prawa jazdy. O jego decyzji poinformował oficjalnie pałac Buckingham. „Po gruntownym namyśle książę Edynburga podjął decyzję o dobrowolnym zrzeczeniu się prawa jazdy”, czytamy w oświadczeniu.

Mąż królowej przeprosił także kobiety poszkodowane w wypadku w oficjalnym liście. „Chciałbym, żebyście wiedziały, jak bardzo jest mi przykro z powodu mojej roli w tym wypadku”, napisał. Mimo że książę wydaje się w pełni sił, w ubiegłym roku zrezygnował z publicznych wystąpień i wykonywania obowiązków księcia małżonka ze względu na zły stan zdrowia. Decyzja o rezygnacji z prawa jazdy z pewnością jest dobra dla jego bezpieczeństwa. 

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety II
Fot. East News

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ mówi, że nie potrafiłaby być z kimś „bez zakochania”, i wspomina wszystkie swoje miłości. Laureat 8. edycji „Top Model”, DAWID WOSKANIAN, o życiu z zespołem Tourette’a, karierze i o tym, jak sobie radzi ze społecznym ostracyzmem. Jedyny taki wywiad: PAWEŁ DELĄG versus PAWEŁ DELĄG. JENNIFER ANISTON i BRAD PITT – czy miłość po 16 latach od rozstania jest w ogóle możliwa?