Książę Andrzej syn królowej Elżbiety II, Elżbieta II
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Prokuratura wnosi o przesłuchanie księcia Andrzeja. Syn królowej nie uniknie kary?

Trwa śledztwo w sprawie Jeffreya Epsteina

Ksenia Krasko 10 czerwca 2020 15:05
Książę Andrzej syn królowej Elżbiety II, Elżbieta II
Fot. Getty Images

Doniesienia o zażyłej znajomości księcia Andrzeja i Jeffreya Epsteina zbulwersowały nie tylko Wielką Brytanię, ale i cały świat. Syn królowej Elżbiety II miał być zamieszany w przestępczą dzialalność zmarłego finansisty. Teraz, niecały rok po pierwszych zarzutach, sprawa powraca.

Książę Andrzej ma zeznawać w sprawie Jeffreya Epsteina

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych wysłał do Wielkiej Brytanii formalny wniosek o pozwolenie na przesłuchanie księcia Andrzeja, powołując się na traktat o wzajemnej pomocy prawnej. Jest to rodzaj umowy, która gwarantuje wymianę istotnych informacji.

Oznacza to, że w najbliższym czasie syn królowej zostanie wezwany do złożenia zeznań w sprawie miliardera Jeffreya Epsteina, oskarżonego m.in. o wykorzystywanie nieletnich. Książę Andrzej początkowo oświadczył, że jest gotów pomóc w śledztwie, ale później odmówił współpracy z FBI.

Jak poinformował dziennik Daily Mail, prawnicy rodziny królewskiej już pracują nad rozwiązaniem tej sytuacji. „Departament Sprawiedliwości traktuje takie prośby niezwykle poważnie, zwłaszcza jeśli chodzi o członka brytyjskiej rodziny królewskiej. Stawia to rząd brytyjski w bardzo trudnej sytuacji, nie mówiąc już o pozycji samego księcia”.

Brytyjska sukcesja tronu, książę Andrzej
Fot. East News

Książę Andrzej relacja z Jeffreyem Epsteinem

Jeffrey Epstein, dwukrotnie oskarżony o przestępstwa seksualne wobec nieletnich, trafił do aresztu w lipcu ubiegłego roku. Z oferowanych przez miliardera „usług” miał korzystać nie tylko książę Andrzej, ale także Bill Clinton, Donald Trump, czy Woody Allen. Epstein popełnił samobójstwo w celi więziennej, oczekując na proces, jednak śledztwo trwa.

W listopadzie 2019 roku książę Andrzej udzielił wywiadu stacji BBC. „Każdego dnia obwiniam się za to wszystko, ponieważ nie jest to zachowanie, godne członka rodziny królewskiej. Staramy się jak najlepiej spełniać najwyższe standardy i wymagania, a ja zawodzę bliskich”, mówił.

Odniósł się też do oskarżeń o wykorzystywanie 16-letniej Virginii Giuffre. Stwierdził, że nie pamięta, aby ​​kiedykolwiek ją spotkał, a także zakwestionował autentyczność ich wspólnego zdjęcia. Podkreślił też, że nie wiedział, czym zajmuje się Epstein, chociaż nie zaprzeczył, że go zna.

Widzowie stwierdzili jednak, że wyznanie księcia Andrzeja nie brzmiało przekonująco, a jego tłumaczenia nie pokrywają się z udowodnionymi faktami. Sam wywiad otrzymał nominację do nagrody BAFTA. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.