Andrzej Duda, jamnik
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER
POŻEGNANIE

Andrzej Duda przekazał smutną wiadomość o śmierci wyjątkowej kobiety

Jej historia jest poruszająca

Redakcja VIVA! 27 maja 2020 09:45
Andrzej Duda, jamnik
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Nie żyje Krystyna Barchańska, matka Emila, najmłodszej ofiary stanu wojennego. Odeszła w poniedziałek. Miała 76 lat. O jej śmierci poinformował Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Poruszający wpis zamieściła także Kancelaria Prezydenta. 

Nie żyje Krystyna Barchańska 

Pani Krystyna Barchańska była matką najmłodszej ofiary stanu wojennego. 17-letni Emil Barchański, został zamordowany 3 czerwca 1982 r. nad Wisłą. Do końca pani Krystyna chroniła pamięć o swoim synu. Rok temu ukazał się wywiad-rzeka Małgorzaty Winkler-Pogody z Krystyną Barchańską - Miałam syna Emila. 

Informację o śmierci Pani Krystyny podał dyrektor festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.

,,Dzisiaj odeszła od nas Pani Krystyna Barchańska, mama Emila Barchańskiego, ofiary stanu wojennego. Pani Krystyno, dziękujemy i będziemy pilnować pamięci o synie!", napisał  Arkadiusz Gołębiewski.

Rok temu z panią Krystyną spotkał się prezydent Andrzej Duda. W mediach społecznościowych  Kancelarii Prezydenta zamieszczono pożegnalny wpis. 

,,Dzień Matki i smutna wiadomość. Odeszła Pani Krystyna Barchańska, matka 17-letniego Emila, najmłodszej ofiary stanu wojennego. Prezydent @AndrzejDuda odwiedził Panią Krystyną w Jej domu 13 grudnia 2019. Wieczny odpoczynek!", czytamy na Twitterze Kancelarii Prezydenta. 

Historia Emila Barchańskiego 

Emil Barchański uczęszczał do Liceum im. Reja w Warszawie. Należał do tajnej organizacji Konfederacja Młodzieży Polskiej "Piłsudczycy”. 10 lutego 1982 wraz z kolegami po wprowadzeniu stanu wojennego obrzucił pomnik Feliksa Dzierżyńskiego białą, czerwoną farbą i koktajlami Mołotowa. Zatrzymano go dopiero po miesiącu . Był bity i torturowany przez Służby Bezpieczeństwa był zmuszany do składania fałszywych zeznań. Nastolatek przeszedł katusze. Sąd dla nieletnich 17 marca skazał go na dwa lata więzienia w zawieszeniu i nadał nadzór kuratora. W sądzie pojawił się znów 17 maja. Został zmuszony do podpisania nieprawdziwych zeznań w sprawie kolegi. Jak mówiła pani Krystyna wymuszono to na nim biciem, torturami i zastraszaniem.

Na kartach historii na zawsze zapisały się jego słowa wypowiedziane podczas rozprawy. Cytowały je zagraniczne media. Na pytanie sędziego, czy może podać nazwiska funkcjonariuszy, którzy go pobili, odrzekł: ,,Ci panowie, kiedy biją, nie przedstawiają się, ale jestem gotów w każdej chwili ich rozpoznać”.

,,Wielkie dostał oklaski, brawo. Wyszedł tak dumny z tej sprawy. Do dziś dnia pamiętam, jaki był szczęśliwy (…) Gdyby nie miał tej sprawy 17 maja, na której ja byłam i dziennikarze zagraniczni, to by próbowali syna zeszmacić, żeby do końca życia była świadomość, że fałszywie oskarżył. Zobaczcie, co by z tym człowiekiem było", cytuje słowa pani Krystyny  niezależna.pl.

Emil Barchański 3 czerwca 1982 r. wybrał się nad Wisłę z kolegą. Zniknął, a po kilku dniach jego ciało znaleziono w rzece. Lech Kaczyński 3 maja 2008 r. Emil Barchański odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  

Źródło: niezależna.pl, Polskie Radio

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.