Koronawirus
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce: Otwarcie hoteli, instytucji kulturowych i nie tylko!

Nowe informacje o II etapie znoszenia obostrzeń

Gabriela Czernecka 29 kwietnia 2020 10:23
Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Do kiedy trzeba nosić maseczki na twarzy? Czy można wychodzić do lasów i czy otwarte zostaną hotele? W środę 29 kwietnia odbyła się konferencja prasowa Mateusza Morawieckiego w sprawie łagodzenia kolejnych obostrzeń. Dotyczyła m.in.  hoteli, marketów budowlanych oraz instytucji kultury. Poznajcie szczegóły!

Koronawirus w Polsce: II etap obostrzeń

I etap znoszenia ograniczeń i zakazów ogłoszonych przez rząd w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa wprowadzono w poniedziałek 20 kwietnia. Od tamtej pory można m.in. przemieszczać się w celach rekreacyjnych. Otwarte zostały lasy i parki oraz zwiększona została dopuszczalna liczba klientów w sklepach. Obowiązkowe jest jednak zakrywanie twarzy. Wdrożenie II etapu znoszenia obostrzeń zaprezentowane już wcześniej przez rząd zakładał otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych, otwarcie sklepów budowlanych w weekendy i niektórych instytucji kultury (chodzi o muzea, biblioteki i galerie sztuki). W środę 29 kwietnia przedstawione miały być również nowe elementy Tarczy antykryzysowej. Jak zapowiadał premier Morawiecki: „Robimy wszystko, aby Polacy otrzymali niezbędną pomoc jak najszybciej”. Dziś poznaliśmy więcej szczegółów. 

„W Polsce miejsca noclegowe na okres wakacji będą otwarte, w związku z czym będzie można z nich korzystać. Pod określonymi warunkami sanitarnymi. Indywidualne wakacje dla rodzin nie będą problemem. Pod dużym znakiem zapytania są kwestie zorganizowanych wyjazdów większych”, zapowiedział rzecznik rządu Piotr Muller.

II etap znoszenia ograniczeń szczegóły

„Z wysokim prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie mniej lub bardzo podobna liczba osób zarażonych koronawirusem, które wejdą do tej liczby przypadków chorych. To pierwszy dzień, w którym możemy powiedzieć, że jest przyrost osób, które szybciej zdrowieją”, powiedział Mateusz Morawiecki. „Dziś jest pierwszy szczególny dzień. Mamy na tę chwilę 370 osób, które wyzdrowiały. To pierwszy taki dzień, gdy możemy powiedzieć, że jest przyrost osób, które zdrowieją - w porównaniu do nowych zachorowań”, mówi.

Jak dowiadujemy się z dzisiejszej konferencji prasowej, od 6 maja nastąpi otwarcie żłobków i przedszkoli w reżimie sanitarnym. Umożliwiona zostanie opieka dzieci pracujących rodziców. Rząd zapewni środki dezynfekcyjne, by zapewnić bezpieczeństwo sanitarne. Od 4 maja otwarte zostaną hotele i obiekty z miejscami noclegowymi. Ograniczona pozostaje działalność restauracji hotelowych, przestrzeni rekreacyjnej (siłownie, sale pobytu, baseny). Od 4 maja otwarte zostaną centra handlowe -  1 osoba na 15m2 powierzchni sklepowej z wyłączeniem korytarzy. Pozostaje jednak wyłączona przestrzeń rekreacyjna i food court. 

Rząd zapowiedział także umożliwienie od 6 maja działalności bibliotek, galerii sztuk i oraz muzeów. Przyszłe etapy będą ogłaszane w cyklu dwutygodniowym, ale jak zastrzegł premier, niektóre elementy z życia gospodarczego będzie można przyspieszyć: „Takie decyzje jeszcze nie zapadły, ale beda podejmowane na podstawie analizy”. „Konsekwentnie otwieramy gospodarkę, ale nawet o centymetr nie luzujemy reguł sanitarnych, zasad odstępu między ludźmi. Z domu wychodzimy do pracy, po zakupy, w sprawach ważnych dla zdrowia”, ostrzega Morawiecki. Zaznacza także, że nadal obowiązuje konieczność zachowania dystansu społecznego - 2 metrów!

„Jechałem do pracy rowerem, sporo ludzi nie ma masek, albo ma te maski zsunięte. To nie jest odwaga. To jest lekceważenie tego, że mogę zarazić innych, to jest objaw egoizmu. Zakładajmy te maski. Kiedyś nie były potrzebne, teraz jak jest więcej chorych są one potrzebne”, zaznaczył Łukasz Szumowski.

Koronawirus: wciąż obowiązujące terminy

Przypomnijmy, że w Polsce w wyniku epidemii koronawirusa ustalono podstawowe terminy, które nadal obowiązują. Oto one:

  • do 19 kwietnia: złagodzone ograniczenia handlowe i kościelne, ograniczenia w przemieszczaniu się w komunikacji publicznej oraz 2 m odstępu na chodnikach, w sklepach czy urzędach,
  • do 26 kwietnia: zamknięte szkoły, przedszkola, żłobki i uczelnie, a także pasażerski ruch lotniczy i międzynarodowy ruch kolejowy,
  • co najmniej do 15 czerwca: nie będzie matur i egzaminów dla ósmoklasistów,
  • do 3 maja: zamknięcie granic ( z wyjątkiem powracających Polaków, ale z kwarantanną),
  • do odwołania: ograniczenia dotyczące organizacji imprez masowych i noszenie maseczek.

Etap III znoszenia ograniczeń - harmonogram rządu

Przypominamy, że III etap znoszenia ograniczeń i zakazów ogłoszonych przez rząd w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa zakłada otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetycznych, ale także otwarcie galerii handlowych (oczywiście z ograniczeniami) oraz wszelkich miejsc gastronomicznych. Mówi się także o możliwości organizowania wydarzeń sportowych do 50 osób - w otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności. Trzeci etap znoszenia ograniczeń zakłada organizację opieki nad dziećmi w złobkach i przedszkolach oraz w klasach szkolnych 1-3, gdzie ustalona zostanie odgórna, maksymalna liczba dzieci w sali. 

Etap IV znoszenia ograniczeń - szczegóły 

Etap IV znoszenia ograniczeń, jak czytamy według harmonogramu rządu, zakłada otwarcie salonów masażu i solariów oraz umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Tutaj pod uwagę bierze się również otwarcie teatrów i kin w nowym sanitarnym środowisku. 

Koronawirus WHO
Fot. Adobestock

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.