Koronawirus, Szczepionka
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Wielka Brytania zatwierdziła szczepionkę przeciw koronawirusowi

Pierwsze szczepienia rozpoczną się już w przyszłym tygodniu

Olga Figaszewska 2 grudnia 2020 16:51
Koronawirus, Szczepionka
Fot. Adobe Stock

Przez wiele miesięcy naukowcy opracowywali szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie przekazała, że preparat został dopuszczony do użytku. Pierwsze szczepienia rozpoczną się już w przyszłym tygodniu.

Szczepionka na koronawirusa dopuszczona do użycia

Szczepionka na koronawirusa została opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech. Brytyjskie Ministerstwo Zdrowia wydało specjalny komunikat. „Rząd przyjął dziś rekomendację niezależnej Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby zatwierdzić szczepionkę COVID-19 firm Pfizer i BioNTech do użytku. Jest to następstwem wielomiesięcznych rygorystycznych badań klinicznych i dokładnej analizy danych przez ekspertów z MHRA, którzy stwierdzili, że szczepionka ta spełnia surowe normy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności”, czytamy.

Pierwsze szczepienia odbędą się już w przyszłym tygodniu. To wtedy preparat będzie dostępny dla pacjentów. Wkrótce zostanie opublikowana lista szczegółowych zaleceń i grup priorytetowych (osoby starsze, personel medyczny).

„Od początku przyszłego tygodnia rozpoczniemy w tym kraju program szczepień ludzi przeciwko Covid-19. Jak wiemy z wcześniejszych zapowiedzi, szczepionka ta jest skuteczna, MHRA zatwierdziła ją jako klinicznie bezpieczną, a my mamy szczepionkę, więc to jest bardzo dobra wiadomość”, wyjaśnił Minister Zdrowia, Matt Hancock w  Sky News.

Wielka Brytania w kontrakcie z Pfizerem zarezerwowało zakup 40 mln dawek preparatu. Wystarczą, by zaszczepić 20 mln osób.  

Źródło: PAP, Super Express, Polsat News

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.