koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Włoski ksiądz zakażony koronawirusem oddał respirator młodszemu pacjentowi

O jego postawie mówi cały świat

Olga Figaszewska 25 marca 2020 20:51
koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

To dla nas ogromny egzamin dojrzałości, człowieczeństwa, życzliwości. Pandemia koronawirusa opanowała już prawie cały świat. Najpoważniejsza sytuacja jest teraz we Włoszech, gdzie liczba zakażonych osób wynosi 74 tysiące, a prawie 8 tysięcy zmarło. A lekarze często stają przed dramatycznie trudnymi decyzjami w walce o zdrowie i życie pacjentów. W ostatnich dniach wiele mówi się o bohaterskiej postawie jednego z księży zakażonego koronawirusem. Oddał swój respirator, by inny pacjent mógł żyć. Duchowny Giuseppe Berardelli  zmarł. 

O jego postawie mówi cały świat 

72-letni włoski ksiądz od pewnego czasu uskarżał się na zdrowie. Jego stan znacząco się pogarszał. Trafił w szpitala w Lovere. Testy wykazały pozytywny wynik zakażenia koronawirusem. Giuseppe Berardelli miał trudności z samodzielnym oddychaniem, został podpięty do respiratora. Ale zadecydował o jego odłączeniu i postanowił oddać go młodszemu pacjentowi, który miał większe szanse na wyzdrowienie. 

Jego postawa wywołała prawdziwe poruszenie. Ten wspaniały czyn Giuseppe Berardelliniego  na zawsze zapisze się w pamięci jego wiernych. Duchowny pochodził z Casnigo, miejscowości położonej nieopodal Bergamo.

Niestety włoskie media podają zatrważające statystyki. Niedawno poinformowano o śmierci kilkudziesięciu księży z diecezji, którzy na co dzień odwiedzali chorych na koronawirusa.  

Włochy, lekarze, lekarz, koronawirus
Fot. Adobe stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!