Koronawirus
Fot. AdobeStock
Z OSTATNIEJ CHWILI

Koronawirus w Polsce: Jest decyzja o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych. Jak długo?

Nieczynne będą też kina, teatry, filharmonie...

Rafał Kowalski 11 marca 2020 11:33
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Dwadzieścia pięć osób to oficjalny bilans zakażonych koronawirusem w Polsce. W związku z narastającą epidemią na terenie naszego kraju polski rząd podjął decyzję o zamknięciu od poniedziałku na dwa tygodnie wszystkich placówek oświatowych na terenie kraju. Nie będą działały żłobki, przedszkola, szkoły i uniwersytety. Nie działać będą też do odwołania ośrodki kultury.

Premier o zamknięciu wszystkich szkół i miejsc kultury

Dziś po godzinie 10:30 premier Mateusz Morawiecki ogłosił ważną dla wszystkich rodziców i ich dzieci decyzję. „W Polsce mamy 25 przypadków, prawdopodobnie 26 przypadek. Dlatego też do opanowania tej sytuacji, do łagodnego przebiegu, potrzebne są zdeterminowane działania. Powinniśmy się wystrzegać dużych skupisk ludzkich, a takimi są placówki oświatowe. Dlatego podjęliśmy decyzję o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych, a także szkół wyższych na dwa tygodnie od poniedziałku”, powiedział szef Rady Ministrów na spotkaniu z dziennikarzami. Jeśli chodzi o uniwersytety, padła prośba, by zajęcia odbywały się online.

„Dla naszych dzieci najważniejsze jest niewychodzenie z domu, bo dzieci mogą być nosicielami wirusa. To zachowanie, które jest bardzo odpowiedzialne, bo mogą w sposób nieświadomy zarazić swoich dziadków. Wiemy, że dzieci, gdy mają koronawirusa, zazwyczaj przechodzą go w sposób łagodny”, argumentował decyzję premier. Dodano też, że już jutro w szkołach nie będą odbywać się zajęcia edukacyjne, ale jeszcze do piątki włącznie zostanie zapewniona wszystkim uczniom opieka.

Koronawirus: zamknięto wszystkie kina, muzea, teatry, opery itd…

Na tej samej konferencji minister kultury ogłosił inną ważną decyzję. „Rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania teatru, oper, filharmonii, a także kin i sieci kinowych”, powiedział Piotr Gliński. „Sytuacja jest bardzo poważna, ale nie jest tragiczna”, dodał.

Na razie nie wiadomo, na jak długo zostaną zamknięte ośrodki kultury. Sytuacja związana jest z decyzją o zakazie organizowania imprez masowych – na wolnym powietrzu do 1000 osób, w halach/budynkach do 500 osób.

Koronawirus w Polsce: w szpitalach brakuje sprzętu

Personel wielu szpitali w Polsce skarży się na kończące się zapasy jednorazowych zestawów ochronnych. „Brakuje nam wszystkiego, co pozwala chronić personel, czyli kombinezonów, masek, okularów, rękawiczek”, wyliczał w rozmowie z Gazetą Wyborczą Kamil Barczyk, szef szpitala w Bolesławcu. „Takich kompletów zużywany średnio 70 na dobę. Kombinezony, maski, okulary, rękawiczki zawsze powinny być na stanie szpitala. Jednak brakuje ich w hurtowniach. Czekamy w kolejce. Mamy sprzęt tylko na najbliższe 24 godziny i zapewnienie od dostawców, że wkrótce przyjdzie kolejny transport. Jednak to takie łatanie braków z dnia na dzień i z godziny na godzinę nie jest dobre. Potrzebowalibyśmy 3 tys. kompletów, by spokojnie funkcjonować przez miesiąc”, dodał dyrektor dolnośląskiego szpitala.

Sytuacja dotyka placówki w całym kraju. Np. Szpital Uniwersytecki w Krakowie przez problem z brakiem odzieży ochronnej zdecydował o odwołaniu przyjęć pacjentów i wszystkich zabiegów na czas jeszcze nieokreślony. 

Koronawirus
Fot. AdobeStock

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.