O TYM SIĘ MÓWI

Czy Polsce grozi wzrost śmierci wywołanych chorobami innymi niż koronawirus?!

Specjalista ostrzega

Redakcja VIVA! 15 kwietnia 2020 17:51

Cały świat walczy z pandemią koronawirusa. Sytuacja w Polsce także jest trudna. Służby medyczne skoncentrowane są na niesieniu pomocy pacjentom z COVID-19. W naszym kraju odnotowano ponad 7000 zakażeń, 268 osób zmarło, a 668 wyzdrowiało. Jak będzie przebiegało leczenie osób, które cierpią na inne poważne choroby? Jeśli nie zostaną wdrożone nowe warunki opieki medycznej, Polsce grozi gwałtowna liczba zgonów wynikająca z innych powodów niż koronawirus. O sytuacji w rozmowie z Onetem opowiedział profesor Dariusz Dudek.

Koronawirus: Jak będzie wyglądało leczenie innych chorób w Polsce?

„Musimy jak najszybciej stworzyć dogodne warunki do leczenia pacjentów chorujących na inne choroby niż COVID-19. Inaczej nawet spadająca liczba infekcji i poprawa wyników leczenia osób z koronawirusem nie uchroni nas przed wzrostem zgonów spowodowanych innymi dolegliwościami”, mówi szef kariologów inwazyjnych w Europejskim Towarzystwie Kardiologicznym w rozmowie z Onetem.

Profesor Dariusz Dudek zwraca uwagę, że w dobie koronawirusa nie należy zapominać o pacjentach z poważnymi dolegliwościami, którzy byli zmuszeni odwołać swoje wizyty u specjalistów. Nie mogą zostać odsunięci od opieki. W tej chwili są zagubieni, nie wiedzą, gdzie mogą szukać pomocy.

„Zdarza się, że pacjenci, którzy mają poważne objawy, przyjeżdżają do szpitala za późno. Mimo duszności, problemów z oddychaniem i innych niepokojących sygnałów starają się przeczekać ten stan w domu. Dopiero jak sytuacja staje się już naprawdę groźna, to zwracają się po pomoc. W efekcie trafiają pod opiekę lekarzy w bardzo złym stanie. To prowadzi nas w złym kierunku”, alarmuje w rozmowie z Onetem prof. Dariusz Dudek.

Polski kardiolog, profesor Dariusz Dudek stworzył strategię działania systemu zdrowia w czasie pandemii. Swoje rozwiązanie zaprezentował w innych europejskich krajach. Rozróżnia on trzy fazy leczenia, które pomogą ograniczyć liczbę zgonów. Chodzi przede wszystkim o śledzenie nowych przypadków zachorowań i przygotowanie do reorganizacji działań systemów medycznych.

„Najprościej mówiąc, w czasie pandemii na początku koncentrujemy się na reorganizacji jednostek medycznych i nowych procedur podporządkowanych prawie wyłącznie diagnostyce i leczeniu chorych z COVID-19. Natomiast faza trzecia to okres w pandemii, który powinien być już dedykowany diagnostyce i leczeniu pacjentów niepodejrzewanych o koronawirusa”, mówi w swoim raporcie.

W obecnej sytuacji najważniejsze to teraz odpowiednio pomóc chorym z poważnymi dolegliwościami innymi niż Covid-19. Ich sytuacja także pogarsza się z dnia na dzień. Potrzeba ścieżki medycznej, by chorzy wiedzieli, do której jednostki mogą się zgłosić. „Trzeba wyznaczyć odpowiednie jednostki na mapie medycznej kraju i wdrożyć nowe procedury organizacji, rozpoczynając od przychodni aż do leczenia specjalistycznego, w tym leczenia chorób serca i naczyń (…) Odnotowujemy większą liczbę powikłań w leczeniu, a obrazy chorobowe przypominają kardiologię sprzed 20 lat, kiedy nie było skutecznego i szybkiego leczenia zabiegowego zawału serca”, dzieli się swoimi uwagami prof. Dudek.

„Dlatego też faza 3 wymaga pilnej uwagi i zajęcia się problemem natychmiast w Europie. (..)Obawiamy się »zamrożenie leczenia« pilnych pacjentów w czasie i tuż po pandemii”, cytuje raport prof. Dudka Onet.pl. 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.