Koronawirus, Szczepionka
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce. Lista przywilejów dla osób zaszczepionych przeciwko Covid-19

Rozporządzenie Rady Ministrów wejdzie w życie 28 grudnia

Ksenia Krasko 22 grudnia 2020 11:16
Koronawirus, Szczepionka
Fot. Adobe Stock

Powołując się na autoryzację Europejskiej Agencji Leków, Komisja Europejska zdecydowała w poniedziałek, że dopuszcza do użytku szczepionkę przeciwko Covid-19, opracowaną przez koncerny Pfizer i BioNTech. Wakcyna będzie dostępna we wszystkich krajach UE. Zgodnie z rozporządzeniem polskiego rządu, osoby, które zdecydują się na szczepienie, będą mogły skorzystać ze specjalnych przywilejów.

Przywileje dla osób zaszczepionych przeciw COVID-19

Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera, poinformował w poniedziałek, że szczepionka już 27 grudnia dotrze do wybranych szpitali węzłowych. Jak dodał, tego dnia rozpoczną się szczepienia pierwszych dziesięciu tysięcy osób w Polsce. Zgodnie z zapowiedzią, będą to pracownicy sektora ochrony zdrowia.

W następnej kolejności przewidziane są szczepienia m.in. dla osób starszych i służb mundurowych, a później dla wszystkich chętnych – jak tłumaczył wcześniej premier Mateusz Morawiecki, zabieg nie jest obowiązkowy. Rozporządzenie Rady Ministrów przewiduje jednak określone przywileje dla osób, które zdecydują się na szczepionkę przeciw koronawirusowi.

Z listy przywilejów wynika, że:

  • osoby zaszczepione nie będą musiały odbywać kwarantanny – ani po przekroczeniu granicy, ani po kontakcie z osobą zakażoną;
  • osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach, określonych dla spotkań towarzyskich (zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami – limit wynosi 5 osób);
  • osoby zaszczepione nie będą musiały przechodzić dodatkowych testów diagnostycznych, aby skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych;
  • osoby zaszczepione nie będą musiały przechodzić dodatkowych testów diagnostycznych, aby otrzymać miejsce w domu pomocy społecznej.

Rozporządzenie wejdzie w życie w poniedziałek, 28 grudnia. 

Źródło: TVN24

Narodowy Program Szczepień z 15 grudnia 2020 roku

Koronawirus, szczepionka, Narodowy Program Szczepień
Fot. GOV.PL / ZA TVN24

Szczepienia przeciwko COVID-19, plan
Fot. TWITTER KPRM

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.