Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce: najgorsze czeka nas już za dwa tygodnie? Niepokojące doniesienia

Te dane nie napawają optymizmem...

Konrad Szczęsny 15 października 2020 13:07
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Na zaledwie dwa tygodnie, zgodnie z danymi, może wystarczyć łóżek respiratorowych w polskich szpitalach. Po tym czasie liczba chorych może wzrosnąć do do tego stopnia, że służba zdrowia stanie się niewydolna. Pod uwagę wzięto m.in. dzienny przyrost nowych zakażonych i wyposażenie placówek. Obecnie Polska ma ponad 1000 respiratorów dla pacjentów z COVID-19, z czego 467 jest zajętych. Analitycy z Uniwersytetu Warszawskiego przeanalizowali, kiedy respiratory będą na wyczerpaniu. Wnioski są naprawdę zatrważające.

Koronawirus w Polsce: niedługo zabraknie łóżek respiratorowych

W czwartek 15 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 8099 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło kolejnych 91 osób: z powodu COVID-19 siedem, zaś 84 w związku z zakażeniem oraz chorobami współistniejącymi. To kolejny rekord zachorowań, który padł nad Wisłą.

Niestety, dane opublikowane przez „Dziennik Gazetę Prawną”, na które powołuje się PAP, nie napawają optymizmem. Naukowcy z Uniwersytety Warszawskiego opracowali model matematyczny, który oszacował wydolność systemu służby zdrowia. Dane są naprawdę niepokojące: łóżek respiratorowych wystarczy jedynie na 14 dni! „O tym, w którym województwie zabraknie łóżek najpierw, zadecydują regionalne uwarunkowania”, czytamy.

Wiadomo, że istnieje bardzo duże zróżnicowanie regionalne, jeśli chodzi o wyposażenie. Niektóre województwa są w znacznie gorszej sytuacji niż inne. 

„Krytyczny punkt może zostać oddalony, jeśli rząd udostępni kolejne respiratory (ich maksymalna liczba to 11 tys.). Dyrektorzy szpitali przekonują jednak, że nie tylko o sprzęt chodzi. Problemem jest brak specjalistów do jego obsługi. Przede wszystkim pielęgniarek o specjalności anestezjologicznej. Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić szkolenia dla personelu pielęgniarskiego. Dyrektorzy są sceptyczni - edukacja może trwać wiele miesięcy, pomoc jest potrzebna od dziś”, informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Największy szpital w Warszawie odmawia przyjmowaniach chorych

Pierwsze oznaki poważnego kryzysu w służbie zdrowia są już widoczne. Największy szpital na Mazowszu - MSWiA w Warszawie przy ulicy Wołoskiej - wstrzymał przyjęcia pacjentów innych niż ci zakażeni koronawirusem. Informację podało wczoraj RMF FM. 99% personelu placówki zajmuje się wyłącznie tymi, którzy są chorzy na COVID-19. 

„Placówka została zobowiązana przez wojewodę do przygotowania w sumie ponad 400 łóżek dla zakażonych. Na papierze wolnych łóżek jest trochę mniej niż połowa. W szpitalu leczonych jest 219 chorych na Covid-19. Kilkudziesięciu pacjentów jest w stanie ciężkim”, czytamy.

Zgodnie z opublikowanymi danymi, zajętych jest 18 respiratorów, z kolei dwóch pacjentów wymagało podłączenia do ECMO (pozaustrojowego natleniania krwi).

Dlaczego wstrzymano przyjęcia pacjentów z innymi schorzeniami? Ponieważ brakuje anestezjologów. Zostali oni zaangażowani do doglądania i opieki nad zakażonymi koronawirusem na oddziałach intensywnej terapii. Nie są więc w stanie wykonywać jakichkolwiek innych zabiegów oraz zaplanowanych operacji. 

„Nie ma też tzw. czystych miejsc na OIOM-ach dla pacjentów niezakażonych. Wstrzymano wszystkie planowe przyjęcia i zaplanowane operacje. W szpitalu pozostaną tylko chorzy onkologicznie oraz pacjenci ze schorzeniami, których nie da się leczyć w innych placówkach. Wszyscy oni przebywają w innym budynku szpitala niż zakażeni koronawirusem”, czytamy na Fakt24.pl.

O trudnej sytuacji szpitala wypowiedziała się jego przedstawicielka, Iwona Sołtys.

„Obecnie w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie jest około 185 wolnych łóżek covidowych”,  poinformowała w środę PAP kierownik działu obsługi pacjenta CSK MSWiA. Dodała również, że w placówce ponownie wstrzymano planowe zabiegi i operacje.

Póki co nie ma mowy o wstrzymaniu przyjmowania pacjentów z COVID-19. „Cały czas przyjmujemy, jest przepływ pacjentów”, zapewniła.

Mimo że obecnie w placówce jest więcej pacjentów niż wiosną, gdy Polska zmagała się z pierwszą falą koronawirusa, zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego w szpitalu zwiększono również liczbę łóżek.

„Obecnie mamy 219 łóżek z pacjentami zakażonymi COVID-19, ale zabezpieczamy 404 łóżka”, podkreśliła. Wolnych jest zatem 185 łóżek covidowych, a także kilkanaście respiratorów.

Koronawirus w Polsce: czeka nas drugi lockdown?

Wczoraj Polsat News ujawnił kulisy rozmów przedstawicieli rządu z samorządowcami. Wynika z nich, że rozważane są różne scenariusze. Nie wyklucza się zakazu organizacji wesel i innych tego typu imprez, wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu we wszystkich sklepach po godzinie 19.00 oraz wprowadzenie nauki zdalnej  w szkołach. W grę wchodzi scenariusz stopniowego przechodzenia na nią: najpierw szkoły średnie, później uczniowie klas 4-8 w szkołach podstawowych, na końcu dzieci z nauczania początkowego. Przeciwne temu rozwiązaniu jest Ministerstwo Edukacji Narodowej z uwagi na pogorszenie się jakości kształcenia przy nauce zdalnej.

Dziś odbędzie się w tej sprawie specjalnie zwołana konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego. Zostaną na niej również ogłoszone nowe strefy czerwone. Rzecznik ministerstwa nie ukrywał, że na liście może znaleźć się wiele dużych miast, ponieważ obecnie brak nad Wisłą dużych ognisk koronawirusa. Dochodzi natomiast do wielu zakażeń przy codziennych czynnościach.

„Rząd zamierza ponadto zmusić lub skłonić lekarzy do pracy z zakażonymi koronawirsem pacjentami. Wśród rozwiązań rządowych znalazły się wyższe dodatki do pensji czy pomysły na weryfikację zwolnień chorobowych wystawianych lekarzom”, informuje PAP.  

W Polsce w czwartek 15 października padł rekord zakażeń koronawirusem. Potwierdzono 8099 nowych przypadków:

Wirus, epidemia
Fot. ADOBE STOCK

Prawdopodobnie od soboty w całym kraju zostaną wprowadzone nowe obostrzenia:

Koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.