Lekarze, koronawirus, wirus
Fot. stock.adobe.com
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce: kolejki karetek, brak miejsc w szpitalach, problem z wykonaniem testów

Media ujawniają prawdziwe oblicze epidemii Covid-19

Ksenia Krasko 16 października 2020 15:50
Lekarze, koronawirus, wirus
Fot. stock.adobe.com

Druga fala koronawirusa, przed którą już dawno ostrzegali naukowcy i eksperci z WHO, rozwija się na całym świecie, także w Polsce. Niepokoją nie tylko stale rosnące statystyki i tysiące nowych przypadków zakażenia dziennie, ale i doniesienia mediów o krytycznej sytuacji w placówkach medycznych. Kraj zmaga się z poważnym kryzysem, jeśli chodzi o miejsca w szpitalach dla pacjentów, nawet tych w stanie krytycznym. Problematyczne jest także wykonanie testu, który ma wykryć chorobę Covid-19.

Koronawirus w Polsce. Szpitale nie przyjmują karetek

Portal TVN24 udostępnił nagranie rozmowy dyspozytora z dyżurującymi ratownikami. Załoga karetki pyta, co ma zrobić z pacjentem, którego nie chcą przyjąć do jednego z warszawskich szpitali. „Jak my mieliśmy problem z przekazaniem pacjenta [...], to żeśmy się tam wbili na nielegalu z transportem. Spróbujcie się wcisnąć”, radzi inna załoga. „Czekają transporty z rana jeszcze do realizacji. Niestety, nie możemy tego pocisnąć, bo nie ma jak. Nie ma jak”, tłumaczy im dyspozytorka.

W dalszej części nagrania ratownicy twierdzą, że izba przyjęć jest zamknięta, a lekarz odmawia hospitalizacji pomimo interwencji policji. Funkcjonariusze również nie mogą nic z tym zrobić. Karetka rusza do innego szpitala, ale sytuacja jest taka sama. „Zablokowani są, bo COVID jest na SOR-ze, czy tam na izbie przyjęć. Więc przekazuję informację, że nie ma opcji, żeby pacjent został”, mówią medycy. „Zostawiasz pacjenta [...] Nie ruszymy się już gdzie indziej. Czwarty szpital, który odmawia przyjęcia pacjenta”, odpowiada dyspozytorka. Pomimo to i kolejnej interwencji policji, osoby chorej nie przyjmują na oddział.

Z udostępnionego nagrania da się wywnioskować, że walka o miejsce w szpitalu trwała kilkadziesiąt minut. Po tym czasie okazało się, że zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego, osoba chora ma trafić do pierwszej placówki, do której udała się karetka. Nie wiadomo, czy szpital przyjął pacjenta z koronawirusem.

Koronawirus w Polsce. Sytuacja w szpitalach

Takich przypadków, kiedy szpitale odmawiają przyjęć ratownikom medycznym, jest w Polsce coraz więcej. „Lekarz się rozpisał na karcie, powiedział, że kategorycznie „nie”. Nie przyjmie, nie da łóżka i koniec”, mówi załoga innej karetki. Również w tym przypadku dopiero po kilkudziesięciu minutach udaje się znaleźć miejsce dla osoby chorej. A jak ostrzegają eksperci, sytuacja w szpitalach będzie jeszcze gorsza.

Już teraz kolejne placówki przestają przyjmować nowych pacjentów, decydują się na wstrzymywanie konsultacji medycznych z powodu innych schorzeń, a także odwołują zaplanowane wcześniej zabiegi.

Doktor Tomasz Siegel z warszawskiego szpitala ujawnił na swoim Facebooku, co dzieje się ze służbą zdrowia. „W całym kraju nie ma już dawno miejsc dla chorych z COVID-19. [...] Podawane statystyki są fikcją. Liczba respiratorów nie ma znaczenia, liczy się liczba stanowisk intensywnej terapii i personelu, zdolnych do leczenia najciężej chorych. Stanowiska intensywnej terapii się skończyły. Tydzień temu na miejsce respiratorowe w szpitalu MSW była kolejka 12 chorych z COVID”.

„W piątek 9.10 dostałem decyzje ministra zdrowia, ze od czwartku mam uruchomić 38 miejsc covidowych w swoim szpitalu. Gdzie nam ewakuować chorych, którzy w tej chwili zajmują te miejsca? Gdzie ich przenieść? Minister nie powiedział, nie mógł, bo miejsc nigdzie już nie ma. [...] od samego początku te zarządzenia pozostają fikcją. Tworzone po to, aby zrobić konferencję prasową i zmazać ze swoich rąk krew ludzi, którzy na naszych oczach umierają i będą umierać z braku pomocy”, dodał lekarz.

Jestem kierownikiem Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w szpitalu warszawskim. Ten tekst napisałem do swojego...

Opublikowany przez Tomasza Siegla Wtorek, 13 października 2020

Koronawirus w Polsce. Kolejki do wykonania testów

Nie tylko karetki stoją w kolejkach pod szpitalami, ale i osoby, które chcą wykonać test na obecność wirusa. Pomimo skierowań od lekarzy, wielu z nich nie udaje się przebadać. „Wzrasta poziom zakażeń, poza tym zadziałał system zleceń przez lekarzy POZ i to widać w punktach pobrań”, cytuje portal TVN24 słowa Aliny Niewiadomskiej, prezesa Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Eksperci już teraz zakładają, że sytuacja będzie rozwijać się w gorszą stronę, ponieważ liczba nowych przypadków zakażenia stale rośnie. „Musimy zwiększyć liczbę punktów i wydłużyć godziny ich pracy”, tłumaczy Alina Niewiadomska. Większe miasta już teraz planują otwarcie kolejnych placówek, w których możliwe będzie wykonanie testu. Niektóre szpitale ograniczają dzienne limity pobierania próbek.

„Doszliśmy do ściany, system diagnostyczny powoli staje się niewydolny. Wykonujemy dziennie 7 tysięcy testów. Więcej badań nikt nie jest w stanie w Polsce wykonać, nie da się zwiększyć wydajności laboratoriów”, mówi w rozmowie z Faktem dr nauk medycznych Tomasz Anyszek ze spółki Diagnostyka.

Zwraca uwagę, że coraz więcej osób wykonuje testy za dodatkową opłatą. „To pacjenci, którzy napotykają się coraz częściej na bariery w poradniach. [...] W trosce o swoje zdrowie i najbliższych idą się przebadać prywatnie, bo nie mogą dłużej czekać”, tłumaczy Anyszek.

Sezon grypowy nie sprzyja sytuacji, a bez testów często trudno odróżnić, czy osoba chora jest zakażona koronawirusem, czy ma grypę. „Będziemy mieli coraz większą styczność z nosicielami koronawirusa i nie unikniemy tego, wbrew zapowiedziom ministrów i rządzących”, mówi specjalista na łamach Faktu.

„Przejdziemy na szwedzki model budowania odporności stadnej z tą różnicą, że w Polsce opowiadano jeszcze niedawno o końcu epidemii i zapewniano wszystkich, że są bezpieczni. W Szwecji nikt niczego nie obiecywał”, dodaje dr Anyszek. „Obecnie już co czwarty test jest z wynikiem pozytywnym”, ostrzega.

W Polsce odnotowano jak dotąd prawie 160 tysięcy przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Blisko 3,5 tysiąca osób zmarło, prawie 90 tysięcy uznaje się za wyleczone. 

Źródło: TVN24, FAKT

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.