koronawirus-w-polsce-zasilek-opiekunczy-wrzesien-2020
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Od dzisiaj obowiązywać będzie automatyczna kwarantanna! Dowiedz się, na czym polega

Sanepid nie musi już wydawać decyzji

Redakcja VIVA! 3 listopada 2020 13:00
koronawirus-w-polsce-zasilek-opiekunczy-wrzesien-2020
Fot. Adobe Stock

W poniedziałek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady. Od dzisiaj, 3 listopada każdy, kto mieszka z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, ma obowiązek poddać się automatycznej kwarantannie. Oznacza to, że sanepid nie musi już wydawać takiej decyzji.

Koronawirus w Polsce. Automatyczna kwarantanna - kogo dotyczy i na czym polega?

W piątek, 30 października minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zapadła taka decyzja oraz zapowiedział rychłe wprowadzenie jej w życie. Tak też się stało. Na mocy rozporządzenia rządu, które opublikowana w poniedziałek wieczorem, wprowadzono automatyczną kwarantannę. Oznacza to, że każdy, kto mieszka lub prowadzi wspólne gospodarstwo z osobą, która otrzymała pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie, ma obowiązek niezwłocznego poddania się kwarantannie. Do tej pory decyzję tę wydawał sanepid.

"Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić takie formalności, jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna", tłumaczył Adam Niedzielski. 

Według rozporządzenia, które wchodzi dzisiaj w życie, automatyczna kwarantanna obowiązuje od dnia otrzymania przez jednego z domowników pozytywnego wyniku testu na koronawirusa do "upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji" przez zakażonego.  

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.