koronawirus-w-polsce-zasilek-opiekunczy-wrzesien-2020
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Od dzisiaj obowiązywać będzie automatyczna kwarantanna! Dowiedz się, na czym polega

Sanepid nie musi już wydawać decyzji

Redakcja VIVA! 3 listopada 2020 13:00
koronawirus-w-polsce-zasilek-opiekunczy-wrzesien-2020
Fot. Adobe Stock

W poniedziałek wieczorem opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie, które wprowadza nowe zasady. Od dzisiaj, 3 listopada każdy, kto mieszka z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, ma obowiązek poddać się automatycznej kwarantannie. Oznacza to, że sanepid nie musi już wydawać takiej decyzji.

Koronawirus w Polsce. Automatyczna kwarantanna - kogo dotyczy i na czym polega?

W piątek, 30 października minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zapadła taka decyzja oraz zapowiedział rychłe wprowadzenie jej w życie. Tak też się stało. Na mocy rozporządzenia rządu, które opublikowana w poniedziałek wieczorem, wprowadzono automatyczną kwarantannę. Oznacza to, że każdy, kto mieszka lub prowadzi wspólne gospodarstwo z osobą, która otrzymała pozytywny wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie, ma obowiązek niezwłocznego poddania się kwarantannie. Do tej pory decyzję tę wydawał sanepid.

"Zostaniecie automatycznie wpisani do tej kwarantanny. Oczywiście, zadzwoni do was również pracownik sanepidu, żeby załatwić takie formalności, jak wpisanie do systemu, które jest potem podstawą wypłaty świadczenia, ale nie będzie żadnej decyzji sanepidu. Automatycznie będzie rozpoczęta kwarantanna", tłumaczył Adam Niedzielski. 

Według rozporządzenia, które wchodzi dzisiaj w życie, automatyczna kwarantanna obowiązuje od dnia otrzymania przez jednego z domowników pozytywnego wyniku testu na koronawirusa do "upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji" przez zakażonego.  

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.